Anlık Bildirim

Kemik onarımına yardımcı olacak bandaj geliştirildi

King’s College London araştırmacıları ‘’kemik bandajı’’ adı verdikleri biyouyumlu ve biyolojik olarak bozunabilir maddeden üretilen esnek bandaj geliştirdi.

Kemik onarımına yardımcı olacak bandaj geliştirildi Tam Boyutta Gör

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte birçok kemik implantı ve implant materyalleri geliştirilmiş, geliştirilen malzemeler ise hem deneysel hem de klinik olarak kullanıma sunulmuştu.

Şimdi ise King’s College London araştırmacıları ‘’kemik bandajı’’ adı verdikleri biyouyumlu ve biyolojik olarak bozunabilir maddeden üretilen esnek bandaj geliştirdi.

King’s College of London

Kemik onarımına yardımcı olacak bandaj geliştirildi Tam Boyutta Gör

Araştırmacılar tarafından geliştirilen bandajın dış yüzeyi, kemik yapımını ve onarımını uyaran bir tür protein ile kaplı olmakla birlikte bandajın fraktür bölgesine uygulandıktan sonra kemik onarım hızını anlamlı ölçüde hızlandırdığı belirtiliyor. Ayrıca kemik onarımı tamamlandıktan sonra bandaj vücutta zararsız bir şekilde metabolize oluyor.

Araştırma ekibi yeni geliştirilen bandajın içerisine, hastanın kendi kök hücrelerinden elde edilen ve laboratuvar ortamında çoğaltılan kemik hücrelerini; bir tür kollajen jel ile karıştırarak ekledi ve elde edilen yapı direkt olarak fraktür bölgesine implante edildi. Raporlara göre yeni bandaj rutinde kullanılan implantlara ve onarım materyallerine göre çok daha hızlı bir şekilde kemik onarımına destek oldu.

Yeni araştırma Nature Materials adlı dergide yayımlandı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim