Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Koronavirüs geçiren kişilerin üzerinde yapılan genetik çalışmalar sonuçlarını verdi

  Dünya genelinde çeşitli ülkelerdeki insanları üzerinde meydana getirilen araştırma, koronavirüs enfeksiyonunu görece olarak ağır geçirenlerin genetik dizilimine odaklandı.
  1 ay
  7b
  1
  6
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  Oy Ver

  Dünya genelinde çeşitli ülkelerdeki insanları üzerinde meydana getirilen araştırma, koronavirüs enfeksiyonunu görece olarak ağır geçirenlerin genetik dizilimine odaklandı.

  Bilim insanları, çalışma ile kimlerin ağır hasta olacağını, kimlerin ise asemptomatik şekilde hastalığı geçireceğini de artık genlere bakarak öngörebilmenin mümkün hale gelebileceğini belirtti.

  Araştırma, tüm dünyadan yaklaşık 50 genetik merkezi ve yüzlerce hastanenin katılımı ile yürütülmekle birlitke Asya, Avrupa, Amerika, Avustralya ve Orta Doğu ülkelerinin yer aldığı ve "Covid İnsan Genetiği Konsorsiyumu" olarak da adlandırılan çok uluslu araştırmanın yönetim kurulu üyeliğini Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özçelik yaparken ana ekibin klinisyenleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar, Prof. Dr. Nevin Hatipoğlu, Dr. Sevtap Şenoğlu ve Dr. Şemsi Nur Karabela yer aldı.

  COVİD-19

  Tayfun Özçelik, çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamada, koronavirüsün özellikle 65 yaş üstünde tehlikeli boyutlara varabildiğini, 50 yaş altındakilerde de ağır seyredebildiğini, bunun nedenini bütün dünyanın merak ettiğini dile getirdi.

  Bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin vücutla olan haberleşmesinde yer alan genlerde bozukluklar olabileceği hipotezinden yola çıktıklarını anlatan Özçelik, Türkiye'den 60, dünyadan 600 olmak üzere toplam 650 ağır COVID-19 hastasının genomlarını incelediklerini anlattı.

  Tip 1 interferon

  Dr. Tayfun Özçelik, enfeksiyona ağır yakalanan kişilerin, interferon sinyal ileti yolunda yer alan genlerinde doğuştan gelen mutasyonları tespit ettiklerini, bu nedenle de vücutta antikor oluşumunun sekteye uğradığını ortaya çıkardıklarını belirterek ''Hastalığı ağır geçirenlerde vücudu virüslerden koruyan ve 17 proteinden oluşan tip I interferon bulunmadığı tespit edildi. Böylece hayatı tehdit eden ağır COVID-19 hastalığının genetik ve immünolojik nedenleri keşfedilmiş oldu.'' ifadelerini kullandı.

  Araştırmada, ağır COVID-19 hastalarının yüzde 10'undan fazlasında antikorlarının virüsü değil, bağışıklık sisteminin kendisini  ( otoimmün ) hedeflediği ortaya çıktı. Yine ağır COVID-19 hastalarının yaklaşık yüzde 4'ünde doğuştan gelen genetik mutasyonların olduğu gösterildi. Her iki durumda da temel mekanizmanın aynı olduğu tespit edildi.

  Bu araştırma ile ilk kez, yaşamı tehdit eden COVID-19'un tip I interferon sinyal ağının bozulmasından kaynaklandığının ortaya çıktığını bildiren Özçelik, "Kimlerin ağır hasta olacağı, kimlerin ise asemptomatik şekilde hastalığı geçireceğini de artık genlere bakarak öngörebileceğiz. Bunun için tüm dünyada genetik testlerin yapılması gündeme geliyor." ifadelerini kullandı.

  Konsorsiyumun her hafta toplantı yaptığına işaret eden Özçelik, "Geçen pazartesi yapılan toplantıda alınan karar, 'şu anda dünyada COVID tedavisi klinik incelemelerinde var olan hastalara beta interferon gibi ajanları vermeye başlayalım mı?' yönünde. Tedavilerde etik kurul izinleri önemli bir safhayı oluşturuyor. Bu izinlerin alınmaya başlamasıyla ilgili adımlar atılmaya başlamış bulunuyor. Bu ajanların kullanılması kurtarıcı olabilir mi? Konsorsiyumun öncelikli çalışması bunun üzerine yoğunlaşmıştır." şeklinde konuştu..

  İlginizi Çekebilir Avatar Koronavirüs varyantı sonrasında 4 ülkeden Türkiye'ye uçuşlar durduruldu

  Konsorsiyumun eş başkanlığını yürüten Rockefeller Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Jean-Laurent Casanova ve ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü araştırmacısı Dr. Helen Su ise "Bu araştırmanın sonunda Covid-19 moleküler temelleri en kapsamlı şekilde anlaşılan bulaşıcı hastalık haline geldi ve ağır hastaların yaklaşık yüzde 15'inde nedensel ilişki kurulmuş oldu." bilgilerini verdi.

  Genetik

  Özçelik'in verdiği bilgilere göre, koronavirüsün insanları farklı şekilde etkilemesinin nedeni bir bilmece gibi karmaşık bir durum. Virüs, bazı insanlarda semptom göstermiyor ve kısa sürede atlatılıyor, bazılarında birkaç gün içinde öldürücü bir tablo ile sonuçlanabiliyor.

  Konsorsiyum, 2020 yılının Şubat ayından itibaren binlerce COVID-19 hastasının genetik yapısını inceleyerek klinik farklılıkların moleküler temellerini araştırmaya başladı.

  Araştırmanın bir kolunda ağır pnömoni ile seyreden ve %14'ü kaybedilmiş 650 COVID-19 hastasının kan örnekleri genetik incelemeye alındı. Kontrol olarak ise hastalığı asemptomatik veya hafif geçiren 530 birey incelendi. İlk aşamada vücudun influenza virüsüne karşı yanıtında kritik öneme sahip olduğu bilinen 13 genin DNA dizisi iki grup arasında karşılaştırıldı. Bu genlerin tip I interferon yanıtını düzenleyen genler olduğu biliniyordu.

  Hastalığı ağır geçiren bireylerin anlamlı bir bölümünün bu 13 gende nadir görülen mutasyonları taşıdıkları ve yüzde 3'ten fazlasının ise işlevsel bir gene sahip olmadığı anlaşıldı. Bunun üstüne yapılan hücre biyolojisi incelemeleri ile söz konusu hastaların, COVID-19'a karşı tip I interferonu hiç üretmedikleri saptandı.

  Doğuştan gelen bağışıklığın bir parçası olan moleküller olan interferonlar, özellikle virüslere karşı hücrenin hızlı yanıtında önemli görevler alıyorlar. İnterferon tip I yol ağını etkileyen mutasyonlara sahip insan fibroblast hücrelerinde yapılan incelemeler, bu hücrelerin koronavirüse karşı daha hassas olduklarını ve karşı gelemeyerek öldüklerini gösterdi.

  Otoimmünite

  Araştırmanın bir sonraki aşamasında otoantikor üretiminin COVID-19 için de geçerli bir senaryo olup olmadığı sorusuna yanıt arandı.

  COVID-19'a bağlı olup yaşamı tehdit edici düzeyde pnömoni ( zatürre ) görülen 987 hastanın %10'undan fazlasında enfeksiyonun başlangıç aşamasında interferonlara karşı otoantikorların gelişmiş olduğu tespit edildi. Bu hastaların yüzde 95'inin erkek olduğu belirtiliyor.

  Ayrıca Bkz. "Koronavirüs için geliştirilen tüm aşıların avantajları ve dezavantajları neler?"

  Biyokimyasal deneyler bu otoantikorların interferon tip I etkinliğini bozduğunu teyit etmekle birlikte bazı durumlarda otoantikorların enfeksiyon öncesinde hastanın kanında tespit edilebilirken bazılarında bunların enfeksiyonun erken safhasında ve bağışıklık sistemi henüz bir yanıt vermemişken mevcut olduğu belirtiliyor.

  Yeni araştırma Science dergisinde yayımlandı.  Kaynakça https://www.trthaber.com/haber/koronavirus/koronavirusu-agir-gecirenlerin-genetik-sifresi-cozuldu-520071.html https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32972995/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32558485/ Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Evcil hayvanların yerini almaya aday yapay zekaya sahip tüylü robot

  Ahayri

  Evcil hayvanlarini oyuncak gibi kullanan insanlar icin yeni bir teknoloji degil.

  16 saat önce
  MetaLisT_

  Tüy döküyor mu ? :)

  1 gün önce
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  kayamtky 4 hf. ( Mesaj Silindi ) en beğenilen BekirHan
  para tuzağından başka bir şey değil.
  Yorumlar (3) Yorum Yaz Forumda Gör
  1
  SEO19ProjectManager (EEEE 55555) 4 hf. ( Mesaj Silindi )
  "Rockefeller" dedin !
  ben camiye giderim :D
  nightdrive (Osman Aga) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  %10 oranlardan bahsedilip kesin yargılara varılmak istenmesi saçma geldi bana.haberi okuduğmda hala virüsü anlama yolunun başında olduğumuzu farkettim.
  tobepeople 4 hf. ( Mesaj Silindi ) nightdrive
  Virüsü anlamadıkları halde birde aşıya teşvik ediyorlar milleti; gerçekten aşıya ihtiyaç olsaydı dünya nüfusunda ciddi bir azalma olurdu, zaten vücudumuz bu virüslere karşı bağışıklık oluşturuyor. Oluşturamayanlara yapacak bir şey yok doğal seleksiyon , doğada da hayvanlar zayıf güçsüz hale geldiklerinde aynı şeyi yaşıyorlar. 65 Yaşına kadar yaşamışsın işte daha ne istiyorsun ki, eskiden zaten ortalama ölüm yaşı buydu. Ben şahsen oram buram kırış kırış olup üzerine bir ton sağlık sorunum varken ve kıçımı bile temizleyemeyecek durumda yaşamak istemiyorum. Şu koşullarda bile 20 yılım var gözüküyor; ölümsüz mü olmak istiyorsunuz arkadaş, bence bunların hepsi emeklilik yaşı yüzünden; yani adam zaten 65 yaşında emekli olacak, o yüzden de daha çok yaşamak istiyor. 50'ye çek kardeşim; bana ne o yaştan sonra emekli olsan ne olmasan ne kendine bile faydan olmaz o yaşta. Vücudunda sağlam iç organı bile kalmamıştır ki bütün parasını sağlığına mı harcayacak emekli olunca!
  BekirHan (Bekir Han) 1 ay (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Korona yatkınlık testi yaptırayım bi durumuma bakayım derseniz 1450TL diyorlar haberiniz olsun. (yaptıramadı. )
  kayamtky 4 hf. ( Mesaj Silindi ) BekirHan
  para tuzağından başka bir şey değil.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 4 hf. Yeni Skoda Octavia Türkiye fiyatı belli oldu 4 hf. League of Legends evreninde geçen devasa bir MMO oyunu geliyor 1 ay Elektronik eşyalarda taksit sayısı düşürüldü 1 ay Diablo'nun mobil oyunu Diablo Immortal ücretsiz olacak; alfa testleri başlıyor 1 ay Pestisitlerin yerini alabilecek silika yapıları geliştirildi 1 ay Sağlık Bakanlığı, aşılar için “acil kullanım onayı” verebilecek 1 ay Cyberpunk 2077 PS Store'dan kaldırıldı! Herkese para iadesi yapılıyor 1 ay Mitokondrial DNA transkripsiyonunu hedef alan deneysel kanser ilacı geliştirildi 1 ay Apple: iPhone'da olan iPhone'da kalır | Yeni gizlilik yaklaşımı 1 ay Intel’in 128 EU içeren harici ekran kartı gün yüzüne çıktı 1 ay Intel NUC 11 Pro/Perfomance modelleri detaylandı 1 ay Monster Hunter filminin inceleme puanları yayınlandı: "Çok kötü bir film" 1 ay iPhone 12 Mini ve iPhone 12 Pro Max Türkiye’de satışa çıktı 1 ay HBO, Game of Thrones evreninde geçen daha fazla yapımın geleceğini söylüyor 1 ay Death Stranding'e Cyberpunk 2077 içerikleri geliyor 1 ay Bakan Varank: 4 aşı adayı hayvan deneylerini geçti 1 ay COD: Black Ops Cold War'u bir hafta boyunca ücretsiz oynayın 1 ay Testosteron tedavisi tip 2 diyabet riskini azaltabilir 1 ay Qualcomm QCC305x ile orta sınıf kablosuz kulaklıklar seviye atlayacak 1 ay Casper Nirvana X500 satışa çıkıyor: İşte fiyatı 1 ay GÖRÜNTÜLENEN Koronavirüs geçiren kişilerin üzerinde yapılan genetik çalışmalar sonuçlarını verdi Sonraki The Walking Dead'in evreninde geçen komedi dizisi geliyor 1 ay Motorola Capri'nin teknik detayları ortaya çıktı 1 ay LG Gram 2021 serisi Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi 1 ay Zoom sınırsız video görüşmelerini devam ettirecek 1 ay Epic Store'da büyük indirimler başladı: 60 TL kuponlar geldi 1 ay Cities: Skylines, Epic Games'te ücretsiz 1 ay Netflix'in mobil uygulaması "yalnızca ses" modu geliyor 1 ay Genetiği değiştirilmiş hücreler tip 1 diyabette kullanılabilir 1 ay Elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlar öncelikli yatırım kapsamına alındı 1 ay Xiaomi, 55 inç QLED ekrana sahip 4K TV piyasaya sürdü 1 ay Samsung Galaxy A72 5G'nin tasarımı netleşti 1 ay Yeni Seat Leon Autobest 2021 ödülünün sahibi oldu 1 ay 89 TL değerindeki oyun Ubisoft Connect'te ücretsiz 1 ay Yeni Snapdragon işlemcili akıllı telefonlar, Android 12-13-14 güncellemelerini alabilecek 1 ay Computex 2021 fuarı yüz yüze yapılacak 1 ay Zack Snyder's Justice League, Mart 2021'de yayınlanacak 1 ay Excalibur markasından Xbox Game Pass ve Marvel’s Avengers sürprizi 1 ay Twitter yeniden geleneksel Retweet tasarımına döndü 1 ay Boron bulaşık temizlik ürünleri tanıtıldı 1 ay WhatsApp'ın web ve masaüstü sürümüne görüntülü ve sesli arama özelliği geliyor Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim