Anlık Bildirim

Meslek liselilerin düşük maliyetle ürettiği yerli test kiti kullanıma hazır

Bursa'da iki meslek lisesi tarafındna düşük maliyetle üretilen antijen test kitlerinin kullanımı için Sağlık Bakanlığı'na onay başvurusu yapıldı.                       
Oy Ver

Meslek liselilerin ürettiği yerli test kiti kullanıma hazır Tam Boyutta Gör

Bursa’da iki meslek lisesinin kendi imkanlarıyla geliştirdiği Covid-19 antijen test kiti kullanıma hazır hale geldi. BRS-CA adı verilen test kitinin marka tescil çalışmaları sürüyor.

BRS-CA antijen test kiti Bursa M. Kemal Coşkunöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (OİBMTAL) tarafından geliştirildi. Test kiti 5-15 dakika içerisinde sonuç veriyor. Kullanımı kolay olduğu için öğrenciler başka birine ihtiyaç duymadan test kitini kendileri uygulayabiliyor.

Düşük maliyetle üretiliyor

Öğrenciler ve öğretmenler tarafından geliştirilen BRS-CA test kitleri, piyasadaki eş değerlerinin 3’te 1 maliyetine üretiliyor. Piyasadaki test kitleri 3 dolar seviyesinde maliyete sahipken bu test kiti yaklaşık 1 dolara üretiliyor. Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Gür, düşük maliyetin gerekçesi olarak, “Bunun sebebi okullarımızda kullanılan enjeksiyon cihazlarımız ile kendi yaptığımız kalıplarımız. Her şeyi orijinal ve yerli olarak üretiyoruz. Her şeyi kendimiz ürettiğimiz için maliyetlerimizi minimize ettik. Tükürük hunisi, solüsyon tüpü ve test kasetlerini de kendimiz üretiyoruz." dedi.

Meslek liselilerin ürettiği yerli test kiti kullanıma hazır Tam Boyutta Gör

Seri üretime geçildiğinde önce ayda 5 milyon adet üretim yapılacak. Bazı parçaların seri üretimini yapacak makinenin öğretmenler tarafından geliştirme çalışmaları başladı. Çin’de 250 bin dolara üretilen makineyi öğretmenler 60 bin dolara imal edecek. Bu makinenin üretiminin ardından üretim kapasitesi aylık 10 milyon adet kapasiteye ulaşacak.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, meslek lisesi öğrencilerinin ürettiği test kitlerine özellikle Almanya'dan yoğun ilgi olduğunu belirterek "Çeşitli firmalar bize ulaştı. Önümüzdeki günlerde özellikle Almanya için hızlı antijen test kitlerinin plastik materyallerini üretmeye başlayacağız. Türkiye'de bir meslek lisesi, antijen test kiti noktasında milli üretim faaliyetini yurt dışına kadar ulaştırmış olacak" dedi.

Meslek liselilerin ürettiği yerli test kiti kullanıma hazır Tam Boyutta Gör

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, geliştirilen test kitinin 630 kişi üzerinde yapılan değerlendirmesinde PCR testine kıyasla yüzde 90 doğruluğa sahip olduğunu söyledi. Bursa Şehir Hastanesi Bilimsel Çalışma Komisyonu tarafından alınan rapor sonucunda Sağlık Bakanlığı’na onay başvurusu yapıldı. Onayın alınmasının ardından Bursa’da diğer okulların da katılımıyla 5-6 okulda üretim yapılacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim