Anlık Bildirim

Moderna CEO’su Stephan Banzel: Pandemi bir yıl içinde bitecek

Covid-19 aşısı üreticisi Moderna’nı CEO’su Stephane Bancel, bir İsviçre gazetesine yakın zamanda verdiği röportajda pandeminin bir yıl içinde biteceğini düşündüğünü belirtti.

ABD merkezli ilaç şirketi ve Covid-19 aşısı üreticisi Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, pandeminin geleceği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Stephane Bancel Tam Boyutta Gör

Neue Zuercher isimli İsviçre gazetesine konuşan Bancel, artan aşı üretiminin ve küresel aşı tedarikinin artması sebebiyle Covid-19 pandeminin bir yıl içinde biteceğini düşündüğünü ifade etti:

“Son altı aydaki üretim artışına bakarsanız, gelecek yılın ortasına kadar dünyadaki herkesin aşı olmasına yetecek kadar doz mevcut olacağını görürsünüz. Takviye aşılar da gerekli olursa uygulanmalıdır.”

Bancel, yakın zamanda bebekler için de koronavirüs aşısının uygulanmaya başlayacağını açıklamalarında belirtti.

“Grip benzeri bir hâl alacak”

CEO ayrıca verdiği demeçte, “Delta varyantı çok bulaşıcı olduğu için aşı olmayan insanlar hastalığa karşı bağışıklığı doğal olarak geliştirecekler. Bu şekilde de hastalık grip benzeri bir hâl alacak. Yani, ya aşı olursunuz ve rahat bir kış geçirirsiniz ya da hasta olma, hatta hastaneye yatma riskini alırsınız ve aşı olmazsınız” ifadelerini kullandı.

Moderna Covid-19 aşısı Tam Boyutta Gör

Bancel’e her şeyin ne zaman tamamen normale döneceği sorulduğunda ise, “Bugünden itibaren düşünürsek sanırım bir yıl içinde pandemi bitecektir” cevabı alındı.

Bancel son olarak da erken aşılanan insanların şüphesiz olarak tazeleyici bir aşıya ihtiyacı olduğunu belirtti ve hükümetlerin takviye aşılara onay vermesini beklediğini ifade etti.

Covid-19 pandemisi sebebiyle şu ana kadar dünyada 219 milyondan fazla vaka 4.5 milyondan fazla da ölüm görüldü.  

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim