Anlık Bildirim

Normal mikroskopla görülemeyenleri gösterebilen kuantum mikroskobu geliştirildi

Bilim insanları geleneksel mikroskoplarla görülemeyen küçük biyolojik yapıları görüntüleyebilen bir mikroskop geliştirdi. Kuantum mikroskobu normal mikroskoplardan yüzde 35 daha net görüntü üretiyor.

Normal mikroskopla görülemeyenleri gösterebilen kuantum mikroskobu geliştirildi Tam Boyutta Gör

Avustralyalı bilim insanları geleneksel mikroskoplarla erişilemeyen yapıları görmenin mümkün olduğu bir kuantum mikroskobu oluşturdu. Yeni mikroskop sayesinde bilim insanları daha önce insan gözünün erişemediği biyolojik yapıları gözlemleyebilecekler.

Araştırmacılar, geleneksel optik mikroskoplarda fotonların görüntüde gürültü oluştutabileceğini ve bunun da görüntünün netliğini etkileyebileceğini söylüyor. Uzmanlara göre bu sorunu çözmenin en kolay yolu, foton sayısını yükselterek ışık kaynağının yoğunluğunu artırmak. Ancak parlak ışık, belirli bir noktada özellikle canlı hücreler ve mikroorganizmalar incelenirken numuneye zarar vermeye başlıyor.

Normal mikroskopla görülemeyenleri gösterebilen kuantum mikroskobu geliştirildi Tam Boyutta Gör

Odak noktası: Kuantum dolaşıklığı

Queensland Üniversitesi'ndeki bilim insanları kuantum fiziğinin ürkütücü dünyasına dalarak çözünürlük ve hassasiyet üzerindeki temel sınırı aşmayı başardılar. Yeni mikroskop, biri potasyum titanil fosfat kristalinden geçen iki lazer ışını kullanıyor.

Işık demetindeki foton çiftleri arasında kuantum dolaşıklığı meydana gelmesi, numune hakkında "sıradan" fotonlardan daha fazla bilgi elde edilmesini sağlıyor. Bu da daha düşük ışık yoğunluğuna sahip daha yüksek çözünürlüklü bir görüntüyle sonuçlanıyor.

Normal mikroskopla görülemeyenleri gösterebilen kuantum mikroskobu geliştirildi

Yüzde 35 oranında daha net görüntü üretiyor

Ekip, kuantum mikroskobunu maya hücreleri üzerinde test etti ve hücre zarları, hücre içindeki sıvı ve organeller gibi küçük yapıları görebildiler. Ve tüm bunlar, çoğu geleneksel mikroskobun gösterebileceğinden çok daha net bir şekilde görüldü.

Kuantum mikroskobu günümüzde kullanılan en iyi mikroskoplardan yüzde 35 daha net görüntü sunuyor. Ancak laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılabilmesi için biraz zaman gerekecek. Bilim insanları mevcut teknolojiden yaklaşık 10 kat daha net bir görüntü sunabilmesi için yeni mikroskobun özelliklerini önemli ölçüde iyileştirmeyi umuyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim