Anlık Bildirim

2021, PC pazarı için iyi geçti: Pazar lideri Lenovo oldu

Küresel PC pazarı geçtiğimiz yılı büyüme kaydederek kapattı. Yapılan araştırma sonucu pazar, yıldan yıla %14,6 büyümeyle 341 milyon sevkiyata ulaştı              

PC pazarı 2021'de büyümeye devam etti

PC pazarı özellikle pandemiyle birlikte şimdiye kadarki en iyi dönemlerinden birini yaşıyor. Her ne kadar küresel çip krizi olumsuz etkilese de pazar geçtiğimiz yıl büyüme kaydetti. Yaklaşık %15 yıldan yıla büyüme kaydedilen pazarda PC sevkiyatları 341 milyona ulaştı.

PC pazarında büyüme devam ediyor

Uzaktan çalışma ve eğitimin bir sonucu olarak insanların PC'lere yönelimlerinde artış yaşandı. Bileşen tedariki sıkıntıları yüzünden arz talebe yetişmeye çalışırken PC pazarı geçtiğimiz yılı büyüyerek kapattı. Araştırma şirketi Canalys'in pazar araştırmasına göre 2021'de yıldan yılan %14.6 büyüme kaydedildi.

Yayınlanan rapora göre ilk beş sırada sırasıyla Lenovo, HP, Dell, Apple ve Acer yer aldı. Bu beş şirket arasında yıldan yıla en büyük artışı %28,3 ile Apple yaşadı. En büyük pazar payına sahip Lenovo, geçtiğimiz yıl içerisinde 82,1 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi. Bu iki şirketin haricinde yıldan yıla %21,8 büyüme sağlayan Acer da başarısını sergiledi.

Başarılı bir 2021 yılı geçiren PC pazarının bu yıl da büyümeye devam etmesi bekleniyor. Canalys baş analisti Rushabh Doshi: "2021 dijital dönüşümün yılıyken, 2022 dijital ivmenin yılı olacak. Her yerden çalışmamızı, dünya çapında işbirliği yapmamızı ve ultra üretken kalmamızı sağlayan birinci sınıf PC'ler, monitörler, aksesuarlar ve diğer teknoloji ürünlerine yapılan harcamalardan sektördeki gelir artışını göreceğiz." dedi.

Kaynakça https://www.engadget.com/pc-market-2021-surge-175436545.html https://www.canalys.com/newsroom/global-pc-market-Q4-2021 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim