Anlık Bildirim

PCI Express 6.0'ın özellikleri belli oldu: Bant genişliği iki katına çıkıyor

PCIe 5.0 standardının duyurulmasından itibaren geçen 3 yılın sonunda PCIe 6.0'ın ilk ayak sesleri gelmeyi başladı. Yeni standart, bellek bant genişliğini ikiye katlayacak.

PCI Express 6.0'ın özellikleri ortaya çıktı: İşte tüm detaylar Tam Boyutta Gör

PC bileşenleri arasında büyük bir yere sahip PCIe standardı günümüzde 5.0 desteği ile oldukça yüksek veri transfer hızlarına ulaşabiliyor. 5.0 standardının duyurulmasından geçen 3 yılın sonunda PCIe 6.0’dan ilk resmi bilgiler gelmeye başladı.

Hızlar iki katına çıkıyor

Ortaya çıkan bilgilere göre PCIe 5.0’ın sahip olduğu 32 GT/s maksimum veri hızını 64 GT/s oranına yükseltecek yeni standart, x16 şeritler üzerinden 256 GB/s çift yönlü bant genişliği sunacak. Bununla birlikte gecikme hızlarında da düşüş yaşanacak ve CRC ile daha fazla geliştirilen FEC yöntemi, yüksek hızlarda hata oranını düşürmek ve gecikme sürelerini azaltmak için görev yapacak. 

PCI Express 6.0'ın özellikleri ortaya çıktı: İşte tüm detaylar Tam Boyutta Gör

Sahip olduğu yüksek bant genişliğinin yanı sıra geriye uyumluluk özelliğini de beraberinde getirecek yeni standart, ilk olarak Yüksek Performanslı Bilgi İşlem (HPC), Veri Merkezi, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi (AI/ML) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi sektörlerde kullanılmaya başlanacak.

PCIe 5.0 standardının duyurulması ve yaygınlaşma sürecini düşünürsek yeni teknolojinin herkese yönelik ilk ticari çözümlerinin 3 ila 4 yıl sonra geleceğini söyleyebiliriz.  

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim