Anlık Bildirim

Raffaello Sanzio da Urbino'nun yüzü yeniden üretildi

Fransız gazetesi Le Figaro’nun son haberine göre University of Rome kurumu araştırmacıları sanatçının kafatasının alçı kalıplarını kullanarak büyük sanatçının yüzünü 3 boyutlu olarak yeniden oluşturdu
Oy Ver

Raffaello Sanzio da Urbino'nun yüzü yeniden üretildi Tam Boyutta Gör

Raffaello Sanzio da Urbino, kısaca Rafael olarak bilinen rönesans döneminin İtalyan ressamı, mimarı ve büyük ustası arkasında birçok eser bırakarak günümüzden yaklaşık 500 yıl önce hayata gözlerini yumdu.

Fransız gazetesi Le Figaro’nun son haberine göre University of Rome kurumu araştırmacıları sanatçının kafatasının alçı kalıplarını kullanarak büyük sanatçının yüzünü 3 boyutlu olarak yeniden oluşturdu.

Pantheon

Raffaello Sanzio da Urbino'nun yüzü yeniden üretildi Tam Boyutta Gör

Yeni araştırma Rafael’in, Roma’da bulunan Pantheon’a gömüldüğünü de destekler nitelikte. 1833 yılında sanatçının mezarı açılarak oluşturulan kafatası kalıbını kullanarak modellemeyi oluşturan araştırmacılar oluşturdukları modeli sanatçının portreleri ve dönemindeki ressamların yaptığı resimlerle karşılaştırdı.

1833 yılında açılan mezarda başka iskeletler de bulunduğu için ortaya çıkarılan kalıntıların gerçekten Rafael’e ait olup olmadığı kesin değildi. İskeletlerin bazılarının Rafael'in öğrencilerine ait olduğu tespit ediliriken bazılarının kimliği hiç belirlenemedi. Yeni yapılan karşılaştırmalar ise kafatasının Rafael’e ait olduğunu desteklemekle birlikte mezardaki iskeletin gerçekten Rafael’e ait olduğunun da somut kanıtı niteliğinde.

Yeni araştırma Nature dergisinde yayımlandı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim