Anlık Bildirim

TSMC, çip üretimi için nükleer enerjiyi kullanmak istiyor

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, Tayvan’daki elektriğin büyük bir kısmını tüketiyor. Ancak şimdi ise bu enerjinin nükleer santrallerden karşılanması gündemde.
TSMC, çip üretimi için nükleer enerjiyi kullanmak istiyor Tam Boyutta Gör
Tayvan, barındırdığı teknoloji firmaları ile küresel ekonomiler için çok önemli bir yere sahip. Ülkenin en büyük yıldızı ve aynı zamanda dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC ise Tayvan’daki elektriğin çoğunu kullanıyor. TSMC kapasitesini artırmak, Tayvan ise modern dünyaya ayak uydurmak isterken enerjinin önemi de giderek artıyor. Bu bağlamda Tayvanlı kanun yapıcıların TSMC'ye fayda sağlayabilecek nükleer enerji düzenlemeleri yapabileceği belirtiliyor.

TSMC, gücünü nükleerden alabilir

Tayvan’ın ulusal yasama organının başına gelen yeni ekonomi bakanı J.W. Kuo’nun nükleer enerjiyi temiz bir güç kaynağı olarak gördüğü ve mevcut yasaları değiştirmeye istekli olduğu söyleniyor. Verilere göre Tayvan elektriğinin sadece yüzde 7’si nükleer enerjiden elde ediliyor.

Şimdilik Tayvan’daki yeni hükümet nükleer enerji yönetmeliklerini yeterli kamuoyu desteği olması halinde değiştirmeyi planlıyor. Öte yandan TSMC’nin genişlemesi düşünüldüğünde Tayvan için enerji sorununun çözülmesi ve yeni kaynakların devreye alınması gerekiyor. TSMC’nin yarı iletken üretim fabrikaları belki de kesintisiz enerjiye en çok ihtiyaç duyan tesisler arasında yer alıyor. Zira üretim sürecinde yaşanacak olası bir kesinti, yarı iletkenlerin sağlığı hakkında soru işaretleri oluşturabilir.

Tayvan aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarıyla da kapasitesini artırmaya çalışıyor. Ancak ülke, bu alandaki hedeflerini tutturmaktan uzak: 2023 için yenilenebilir kaynakların toplam enerji içindeki payı yüzde 20 olarak hedeflenmişti ancak yüzde 10,5 seviyesinde kalındı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim