Anlık Bildirim

TURKOVAC'ın Faz 3 çalışmaları Azerbaycan'da devam edecek

Yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC'ın Faz 3 çalışmaları Azerbaycan'da yapılacak. Yerli aşı ilk kez yurt dışında uygulanmış olacak. Türkiye'de TURKOVAC'a acil kullanım onayı verildi.
2

Yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC, Azerbaycan'da kullanılacak Tam Boyutta Gör

Geçtiğimiz günlerde acil kullanım onayı alan yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmaları devam ediyor. TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmaları yurt dışında ilk defa Azerbaycan’da yapılacak.

Azerbaycan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Perviz Abubekirov, TURKOVAC'ın Faz 3 çalışmalarının Azerbaycan'da da yapılmasına onay verildiğini açıkladı. Faz 3 çalışmalarının başlaması için Türkiye’den uzmanlardan oluşan bir grubun Azerbaycan'a gelmesinin beklendiğini belirtti.

İnaktif koronavirüs aşısı TURKOVAC, Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından geliştirildi. Aşının seri üretimi başladı. Hatılatma dozu için randevular yarın açılıyor ve yaygın kullanımına başlanıyor.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, aşıya yurt dışından talepler olduğunu belirterek, “TURKOVAC aşısıyla ilgili yurt dışından da çeşitli talepler bize ulaşıyor, bu talepleri karşılamak için de gerekli hazırlıklar, planlamalar yapılıyor.” dedi. Türkiye, koronavirüs aşısı geliştiren 9 ülkeden biri oldu.

TURKOVAC'ı geliştiren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, aşının varyantlara karşı etkisi hakkında şunları söyledi:

"Transgenik farelerde Delta varyantında yüzde 100 bir koruyuculuk sağlandı. Alfa varyantıyla ilgili de daha önce açıklamalarımız olmuştu. Bu sonuçlandıktan sonra biz aynı zamanda faz-2'deki gönüllülerde de Alfa ve Delta varyantının antikor titrelerinde ne kadar nötralizan antikor olduğunu ortaya çıkaracağız. Onun çalışmaları başladı. Çapraz koruma var mı yok mu, nötralizan antikor titrelerinde ne kadar düşüş var, onun çalışmalarını yapıyoruz. Tabii yetişmek zor, şimdi Omicron çıktı. Omicron varyantının izolasyonuyla ilgili çalışmalara en kısa sürede başlamayı düşünüyoruz. Çünkü Omicron varyantının da dünyada hızlı bir şekilde dominant olduğunu görüyoruz. Alfa, Delta'dan sonra Omicron'un da TURKOVAC'ın etkinliği açısından nedir, durumları ilerleyen zamanlarda göreceğiz."

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim