Anlık Bildirim

1.6 milyar maske 2020’de okyanuslara atıldı

Visual Capitalist tarafından yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüs pandemisinin hayatımıza girdiği 2020 yılında 1.6 milyar tek kullanımlık maske okyanuslara atıldı.

Pandemiyi hayatımıza sokan 2020 yılında yaklaşık olarak 1.6 milyon adet tek kullanımlık maske okyanuslara atıldı ve büyük bir atık yığını oluşturdu. Bu atık yığını ise gezegen genelinde deniz yaşamını tehdit etti.

1.6 milyar maske 2020’de okyanuslara atıldı Tam Boyutta Gör

Parçalanmaları 450 yıl sürecek

Visual Capitalist araştırmacıları, Covid-19’a karşı olarak üretilen 52 milyar maskenin yüzde 3’ünün denizlere ulaştığını ifade etti. Araştırma ekibi, atılan maskelerin okyanuslara 5500 ton plastik gönderdiğini, bunun da biyolojik olarak parçalanmasının 450 yıl kadar süreceğini vurguladı.

1.6 milyar maske 2020’de okyanuslara atıldı Tam Boyutta Gör

N995 ve cerrahi maskelerden oluşan atıkların, Büyük Pasifik Çöp Alanı’nın yüzde 7’sini kaplayabilecek bir plastik atık kütlesi oluşturduğu da araştırmacılar tarafından belirtildi.

Maskeler genellikle suda yaşayan hayvanlar ve kuşlar tarafından yenen, sindirim yollarını tıkayan ve midenin plastik ile dolmasını sağlayan polipropilenden yapılır. Bu yüzden de maske atıkları deniz yaşamını tehlikeye atıyor.

1.6 milyar maske 2020’de okyanuslara atıldı Tam Boyutta Gör

Uzmanlar, maskelerin uygun bir şekilde atılmasının okyanuslar için hayati olduğunu söylüyor ve bütün insanlığı denizlere atılmaması konusunda uyarıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim