Anlık Bildirim

Okulların açılmasından hemen önce 12 yaş ve üstüne aşı hakkı tanımlandı

Sağlık Bakanlığı tarafından 12 yaş ve üstü kişilere aşı hakkı tanımlandı. Okulların açılmasından hemen önce gelen bu aşı hakkıyla eğitimde hastalık riski azaltılmaya çalışılacak.

12 yaş ve üstüne aşı hakkı Tam Boyutta Gör

Okulların açılmasının bir gün öncesinde bir adım daha atılarak 12 yaş ve üstündeki tüm kişilere kronik rahatsızlıklarına bakılmaksızın aşı hakkı tanımlandı. Bu yaştaki çocuklar velileri onayladığı takdirde aşı olabilecek. 

Bilindiği üzere 2020 Mart ayından sonra tekrar yüz yüze eğitim başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı "Okulda pozitif vakalar çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar" isminde bir rehberi 81 ildeki tüm İl Milli Eğitim Müdürlükleri'ne gönderdi bile. Rehberde iki temel temas derecesi bulunmakta: "Temaslı olmak" ve "yakın temaslı olmak"

Rehbere göre öğrencilerden birinde pozitif vaka çıkması durumunda, öğrenci izlemeye alınacak ve öğrenimine devam edecek. Bir tane öğrenci vakasında sınıftaki diğer bütün öğrenciler ve öğretmen "temaslı" kabul edilecek. Bu anlamda bir sınıfta pozitif vaka çıkması durumunda öğretmen de dahil bütün sınıf 14 gün boyunca günde iki defa semptom testine tabi tutulacak. Ayrıca bu sınıftaki öğrencilerin teneffüs saati diğer öğrencilerden ayrılacak. 

Öğretmen pozitif çıkarsa herkes eve gönderiliyor

Öğretmenin pozitif çıkması durumunda ise bütün sınıf doğrudan "yakın temaslı" kabul edilecek ve herkes 14 günlüğüne evlere karantinaya yollanacak. Öte yandan sınıfta birden fazla öğrenci vakası çıkması durumunda da diğer herkes yakın temaslı kabul edilip evlere yollanacak. 

Kaynakça https://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-haberi12-yas-ve-ustune-asi-randevulari-sisteme-tanimlandi,zuD8kcBVfEGyhVwrjiXrSQ https://www.ntv.com.tr/galeri/egitim/milli-egitim-bakanligi-okullar-icin-covid-19-rehberiniyayimladi,YAEcsCASykWbuL0YEoAmfA/QEv21mxt6E6aH9M2erv_mw Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
6420 kez okundu.
16 kişi, toplam 16 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
milli eğitim bakanlığı, Popüler Bilim
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim