Anlık Bildirim

ABD ve Norveç ağaçları korumak için DNA veritabanı oluşturacak

ABD ve Norveç, değerli odunları yüzünden yasa dışı olarak kesilen ağaçları korumak için ağaçların gen haritasını çıkararak DNA'larının yer aldığı bir veritabanı oluşturmayı hedefliyor.
Oy Ver

ABD ve Norveç ağaçları korumak için DNA veritabanı oluşturacak Tam Boyutta Gör
 

Tıpkı nesli tükenmek üzere olan hayvanların; değerli derileri, boynuzları ya da dişleri nedeniyle avlanması gibi mobilyacılık için oldukça önemli olan bazı ağaç türlerinin yasa dışı yollarla kesilmesi de günümüzde ciddi bir ekolojik problem. Bu problemden en çok muzdarip olan ülkelerin başında ise ABD ve Norveç geliyor. Her iki ülkede de bulunan bazı akçaağaç türleri, desenli ahşap malzemeler için bulunmaz bir madde olduğunda yasa dışı odunculuk faaliyetlerine konu oluyor. Norveç hükümeti ve ABD Orman Hizmetleri arasındaki yürütülen uluslararası iş birliği programı ise bu faaliyetlerin önüne geçmeyi amaçlıyor.


Yasa dışı ağaç kesimi engellenebilir 

İş birliği programı uyarınca iki ülkeden araştırmacılar, bulundukları bölgelerde yer alan akçaağaç gibi yasa dışı odunculuk faaliyetlerine konu olan ağaçları tespit edecek ve bu ağaçların gen haritasını çıkaracak. Bu yöntem aslında 2015 yılında Norveç'te görülen bir davada uygulanmış ve yasa dışı odunculuk faaliyeti ile suçlanan kereste fabrikasındaki odunlar ile ağaçların gen haritası karşılaştırılmıştı. İki ülkenin amacı ise bu uygulamayı genişletmek. Bölge bölge ilerleyerek ağaçların DNA'larındaki değişimleri tespit etmek isteyen yetkililer oluşturdukları gen haritası ile bir veritabanı yaratacak. Böylece herhangi bir kerestenin, hangi bölgedeki ağaçtan elde edildiği ve o ağacı kesmenin kanunlara aykırı olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebilecek.


Şu an için sadece bilim insanlarının yer aldığı programa gönüllü kişilerin de katılması mümkün. Online bir eğitim kursu ve kursun ardından odun örneklerini toplama konusunda bir sınavı tamamlayan gönüllüler programda yer alabilecek. Program şu an iki ülke ile sınırlı olsa da yasa dışı odunculuk faaliyetlerinin yaygın olduğu Endonezya ve Peru başta olmak üzere dünya geneline yayılan bir veritabanı oluşturulması hedefleniyor. Kerestelerin uluslararası ticaretteki rolünü işaret eden yetkililer ne kadar çok sayıda ülke programa dahil olursa uluslararası bazda yasa dışı ağaç kesimlerinin o ölçüde azalacağını belirtiyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim