Anlık Bildirim

AMD'nin müthiş yükselişi l Piyasaya değeri en yüksek seviyede

AMD ikinci baharını yaşıyor. Lisa Su önderliğinde Ryzen işlemci ailesiyle başlayan yükseliş, şirketin piyasa değerini tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı. İşte bu başarının mini analizi.
AMD'ye teşekkür ederek başlamak istiyorum zira beni takip edenler bilir, farklı zaman dilimlerinde şirketin potansiyel hisse değeri hakkında yaptığım öngörülerin tamamı tuttu. 2 dolar seviyesindeyken 10 dolar olur, 10 dolara yaklaşırken de önce 15 sonra da 20 dolar olur diyordum ve o seviyeye neredeyse ulaşmış durumda. Üstelik bugün itibariyle şirketin piyasa değeri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak 19 milyar doların üzerine çıktı. Takdir edersiniz ki bu başarı tesadüf değil, Lisa Su önderliğinde sürdürülen agresif ürün politikası AMD'ye hızlı bir yükseliş kazandırdı. 
AMD için en büyük sıçrama, Ryzen işlemci ailesinin başarısıyla gerçekleşti. Çok çekirdekli işlemci savaşında bir anda Intel'in önüne geçen şirket, tek çekirdek performansında geride kalmış ancak Ryzen 2 ile aradaki farkı biraz daha da kapatarak çıkışını sürdürmüştü. Üstelik fiyat/performans dengesine bakıldığı zaman pek çok oyuncu ve profesyonelin Ryzen platformuna adapte olması, yatırımcılar açısından geleceğe dönük güçlü bir işaret olarak algılanmıştı Bununla da yetinmeyen AMD, gizli proje olarak geliştirdiği ve sürpriz şekilde piyasaya sürdüğü Threadripper işlemci ailesi Intel'i hazırlıksız yakalamış ve çok çekirdek savaşında aradaki farkı açmayı başarmıştı. Üstelik birkaç hafta içerisinde piyasaya çıkacak olan Threadripper 2 ailesine karşı, Intel'in yakın zamanda verebileceği bir karşılık bulunmuyor ki bu da yatırımcılar açısından önemli bir tablo.
Finansal çevreleri, Lisa Su'nun müthiş başarısını konuşuıyor. 
Intel tarafında 9. nesil işlemciler, özellikle de Core i7-9900K son günlerde sıkça konuşulsa da  şirketin son 3 yıldır radikal bir mimari değişimi sunamaması, platformlar arasında fark yaratacak sıçramayı gerçekleştirememiş olması şirkete dönük eleştrilerin merkezinde yer alıyor. İleriye dönük devrim niteliğinde ürün geliştirme çalışmaları için başta Ryzen işlemcilerine güç veren Zen mimarisinin babası diyebileceğimiz Jim Keller ve AMD Radeon Teknoloji Grubu'nun lideri Raja Koduri'yi, bazı başka AMD mühendisleriyle birlikte transfer eden Intel, sahip olduğu muazzam finansal güç, ürüm tarafındaki fabrikaları ve onlarca mühendisi ile yeni bir dönemin kapısını aralamak istiyor ancak bunun için en az birkaç yıl gerekiyor.
Lisa Su ile birkaç defa sohbet etme şansı yakaladım,  motivasyonu her daim çok yüksek.
AMD'yi avantajlı kılan detaylardan biri de üretim teknolojisi. Şirketin işbirliği yaptığı TSMC ve GlobalFoundries, hali hazırda . 7nm üretim geometrisi için hazır görünüyor. Her ne kadar bu iki şirketin kullandığı üretim geometrisi, transistör yoğunluğu ve akım kaçağı gibi konularda Intel'in 7nm'sine eşit görünmese de bir avantaj sağlayacağı kesin zira Intel'in resmi açıklamasına göre 2019'un ikinci yarısından önce şirketin 10nm işlemciler için yaygın üretime geçmesi beklenmiyor. Dolayısıyla Intel bir yandan da üretim süreciyle uğraşırken, AMD'nin mühendislik odağı daha rafine mimari tasarımlar olacak. Hali hazırda Zen 2 mimarisinin 7nm ile 2019'da hazır olacağını açıklayan şirketin IPC tarafında %15 civarı gelişim sağlaması bekleniyor.
Başarı bir ekip işi: AMD'nin yükselişinde CTO pozisyonundaki Mark Papermaster'ın rolü büyük.
Steve Jobs'un, iPhone için kendi işlemcilerini geliştirmek üzere transfer ettiği Papermaster'ın ilk aksiyonlarından biri AMD'den Raja Koduri'yi almaktı. Papermaster, AMD'ye geçtikten sonra Koduri'de tekrar AMD'ye dönmüştü. 
AMD'nin işlemci tarafındaki gelişimi, GPU tarafına aynı oranda yansımadı. Intel'in yeni stratejisi ile orta vadede değişecek olsa da hali hazırda yüksek performanslı CPU ve GPU geliştirebilen yegane firma AMD. Ancak şirketin finansal pozisyonu, aynı anda Intel kadar bir bütçeyi CPU geliştirme çalışmalarına veya Nvidia kadar bir bütçeyi GPU geliştirme çalışmalarına aktarmasını mümkün kılmıyor dolayısıyla kaynakların akıllı ve verimli bir şekilde kullanılması şart.
Konuşma fırsatı yakaladığım AMD yöneticileri bir keresinde bana şunu söylemişti: "Sıralı hesaplamanın öne çıktığı işlemci dünyasında birinci olmak, paralel işlem tabanlı GPU yarışına göre daha zor çünkü ya birinci ya da ikincisinizdir. Ancak GPU tarafında bir kriterde lider olamasanızda başka bir kriterde lider olma durumunuz olabilir."  Aslında oyun performansında Nvidia'nın gerisinde kalan AMD'nin, kripto para hesaplamalarında en çok tercih edilen üretici olması belki de bunun en büyük göstergesi.
Kesin olan şu ki Nvidia'nın yakın zamanda, muhtemelen Ağustos sonu gibi tanıtacağı yeni nesil GeForce ekran kartlarına AMD'nin vereceği hızlı bir yanıt bulunmuyor. Anlaşıldığı kadarı ile Raja Koduri, Intel'e geçmeden önceki son büyük çalışması olan Vega mimarisinde önceliği GPGPU ve ile profesyonel kullanım alanlarına vermiş gibi görünüyor. Yanlış bir karar sayılmaz, özellikle de ticari açıdan ancak her defasında "oyuncular bizim ana müşteri kitlemiz" diyen AMD'nin bir an önce rekabetçi oyun kartları sunması da şart. RTG'nin yeni yönetimi de tam olarak bunu yapacağını söylüyor. Benim bu konudaki beklentim 7nm Navi GPU tasarımı olacak ancak ne var ki Intel'e nazaran Nvidia'nın bu alanda zayıf yakalanması pek kolay görünmüyor.
AMD'nin müthiş yükselişi l Piyasaya değeri en yüksek seviyede
 
Şunu unutmamak gerekiyor ki 2006 yılında AMD, piyasaya sürdüğü yenilikçi Opteron işlemci ailesi ile sunucu pazarında sadece 1 senede pazar payını 3 kat arttırmayı başarmıştı.  Sektör teknolojik üstünlük, verimlilik ve uygun fiyat odaklı ürünlere doğru tepkiyi göstermeyi biliyor, yeter ki inovasyon tarafı eksik kalmasın. Epyc işlemci ailesi ile sunucu alanında da heyecan verici ürünler sağlayan AMD'nin özelleştirilmiş silikon işi de oldukça iyi gidiyor. Her ne kadar kar marjı düşük olsa da oyun konsolu dünyasını domine eden şirket, Amiga'nın seneye çıkacak konsoluna da şimdiden güç veriyor. Ancak diğer taraftan yapay zeka, otonom araç ve IoT gibi yüksek potansiyelli alanlarda AMD'nin rekabet potasına girmesi şart gibi görünüyor. Kesin olan şu, ürün yol haritası açısından son yıllarda kriz modunda olduğu konuşulan ve çıkardığı bir kısım ürünü çok hızlı sonlandıran Intel'in finansal sonuçları yüksek çıksa bile, üzerinde ciddi bir inovasyon baskısı olduğu açık. AMD ise güçlü yol haritası ve yenilikçi teknolojiler ile GPU tarafında hız kazanabilirse, yükselişi daha da kuvvetli olacaktır.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
11239 kez okundu.
26 kişi, toplam 29 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
amd, piyasa değeri ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim