Anlık Bildirim

Bu da şeriate uygun kripto para borsası

1.8 milyar nüfusa ulaşan Müslüman dünyasına helal kripto para ticaretini sunmaya kararlı olan Birleşik Arap Emirlikleri kaynaklı ADAB Solutions, borsasını yakında faaliyete geçirecek.

Son dönemde kripto paraların İslami kurallara ne kadar uygun olduğuna dair bir tartışma yaşanıyor. İslam dünyası bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım elde ediliş açısıyla helal değil derken bir kısmı da ilişkili olduğu sektörler açısından helal olabilir diyor. Bununla birlikte İslam dünyasında da kripto paralara ilgi büyük.

Helal işlemler

Birleşik Arap Emirlikleri kaynaklı ADAB Solutions firması dünyanın ilk şeriate uygun kripto para borsasını kurmak için çalışmalara başladı. Gerekli İslami onayları alacağı ifade edilen borsanın hedefi 1.8 milyar Müslüman ve aylık 4 milyar dolar civarında ciro.

FICE olarak adlandırılacak borsanın helal sertifikası sayesinde Müslüman dünyasının ilgisini çekeceği ve yoğun bir işlem hacmi olacağı tahmin ediliyor. Hem para transferleri hem de para değişimleri İslami usullere göre yapılacak.

Borsa açıldığında bir Şeriat Danışma Kurulu da göreve başlayacak. Uluslararası şeriat uzmanlarından oluşacak kurulun şeriat kanunları hakkında borsayı yönlendireceği ifade ediliyor. Şüpheli görülen paralar kesinlikle borsada işlem görmeyecek.

BAE zaten kripto paralar ve blockchain teknolojileri konusunda oldukça hevesli. Bugüne kadar pek çok önemli konferans düzenlendi ve altyapı anlamında blockchain teknolojileri denenmeye başladı. FICE de bu yatırımların sonuncusu olacak.

Elbette kripto paralar için halen net bir İslami tavır konulmuş değil. Bu bakımdan FICE’nin şimdiki borsalardan nasıl farklılaşacağı bilinmiyor. Bununla birlikte beklentileri karşılarsa piyasanın en büyük borsası olması da kaçınılmaz.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim