Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Enerji verimliliği eylem planı kabul edildi: Verimli araçlara vergi avantajı geliyor

  Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kabul edildi. Ulaşım başlığı altında 9 adet eylem planı oluşturuldu. Enerji verimliliği sunan otomobillere vergi avantajı ve toplu taşımada düzenlemeler yolda.
  04 Ocak 2018, 16:30 (3 yıl)
  5,2b
  1
  27
  Alternatif Enerji
  Yazar
  Oy Ver

   

  Türkiye’de enerji tasarrufunun arttırılması ve sürdürülebilirliğin devamı için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı (2017-2023) kabul edildi. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nda ulaşım, inşaat, sivil toplum örgütleri, tarım, sanayi ve teknoloji alanlarında uygulanması planlanan hedefler yer alıyor.

  Günümüzden 2023 yılına kadarlık süreci kapsayan planda ulaşım ile ilgili çarpıcı başlıklar bulunuyor. Türkiye’de 2015 yılı verilerine göre nihai enerji tüketiminin yüzde 25’i ulaştırma sektöründe gerçekleşmiştir. Bu enerjinin yüzde 91’i karayolu ulaşımına ait olum neredeyse tamamı petrol tüketiminden oluşturulmaktadır. Petrol ihtiyacımızın çok büyük bir bölümünü ithalat yoluyla karşılıyoruz. Ulaşımda enerji verimliliğinin arttırılması sonucunda ülkemizin petrolde dışa bağlılığı da azaltılacak.

  Bu kapsamda ulaşımda verimliliğin arttırılması için bir takım eylemler belirlenmiş olup 2023’e kadar bu eylemlerin hayata geçirilmiş olması amaçlanıyor. Ulaşım ve İletişim Stratejisi planına göre 2023 yılına kadar Türkiye’nin demiryolu yük taşımacılığındaki bayının yüzde 15’in üzerine ve yolcu taşımacılığındaki payının ise yüzde 10’un üzerine çıkarılması hedefi bulunmaktadır. Söz konusu artışın gerçekleşmesi durumunda 2023 yılı sonuna kadar karayolu yük taşımacılığı payının yüzde 60, yolcu taşımacılığındaki payının da yüzde 72’ye çekilmesi planlanmaktadır.

  Raylı ulaşımın yaygınlaştırılmasının yanında şehir içi ulaşımda yakıt sarfiyatının önlenmesi, çevreye zararlı emisyonların düşürülmesi, fosil yakıt tüketiminin azaltılması hedefleniyor. Sürdürülebilirliğin sağlanması ve enerji verimliliğini teşvik etmek amacıyla ulaşım sektörüne yönelik 9 adet eylem planı hazırlandı.

  Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'nda yer alan 9 adet eylem planı şöyle: 

  Enerji verimliliği yüksek araçlara vergi avantajı

  Enerji verimliliği sunan araçların özendirilmesi kapsamında araçlara ÖTV ve çeşitli vergi indirimleri uygulanacak.

  Enerji verimliliği yüksek, emisyon seviyesi düşük, çevre dostu, küçük motor hacimli, yakıt pilli, elektrikli ve hibrit araçlara enerji verimliliğine göre vergi avantajı getirilecek. Elektrikli ve hibrit araçlara yönelik yürürlükteki vergi indirimlerine ilave yeni vergi indirimleri uygulanacak.

  Araçların yakıt tüketimi ve emisyon değerlerine göre farklılaştırılmış vergilendirme uygulaması için altyapı geliştirilecek. Piyasaya sürülen tüm araçların emisyon bilgilerinin kaydedildiği bir veritabanı oluşturulacak. Şarj istasyonu kurulumu ile ilgili standartlar düzenlenecek.

  İlginizi Çekebilir Avatar Bor ile elektrikli otomobillerin menzili artacak

  Alternatif yakıt ve yeni teknolojilerle ilgili kıyaslama çalışması

  Alternatif yakıt kullanan yeni teknolojiye sahip araçların fosil yakıt kullanan araçlara göre avantajının belirlenmesi için bir kıyaslama çalışması yürütülecek. Araçların yakıt tüketimi, bakım hizmetleri, tamir ücretleri, vergi ücretleri vs gibi faktörleri ele alınarak ne kadar avantaj sunduğu konusunda vatandaşa bilgi sunulacak.

  Bisiklet ve yaya ulaşımının yaygınlaştırılması

  Sıfır emisyonlu taşımacılığın yaygınlaştırılmasına yönelik yeni eylemler hayata geçirilecek. Şehirlerde bisiklet ve yaya yoları inşa edilecek. Şehir merkezleri motorlu araç kullanımına kapatılacak, bisiklet ve yaya kullanımına açılacak. Yaya veya bisiklet yollarının karayolu, denizyolu ve raylı ulaşıma entegrasyonu sağlanacak.

  Otomobil kullanımının azaltılması

  Şehir merkezlerindeki trafik yoğunluğunun azaltılması için otomobillerin şehir merkezlerine girişini sınırlayan caydırıcı önlemler alınacak. Otopark sayısı arttırılacak. Otomobillerin toplu taşıma sistemlerine entegrasyonu için “Park et devam et” uygulaması yaygınlaştırılacak.

  Toplu taşımanın yaygınlaştırılması

  Toplu taşımacılık hizmet ağının arttırılması ve güçlendirilmesi için ulusal ve uluslararası finans desteklerinden yararlanılacak. Farklı ulaşım türlerinin birbirine entegrasyonu sağlanacak. Çevre dostu araçların kullanımının yaygınlaşması sağlanacak. Toplu taşımada hizmet kalitesi ve güvenlik arttırılacak.

  Kentsel ulaşım planlama birimleri

  Ulaşım sorunlarına belediyelerin kendi çözümlerini üretebilmesi adına Kentsel Ulaşım Planlama Birimleri kurulacak. Bu birimler finansal açıdan desteklenecek.

  Denizyolu taşımacılığının güçlendirilmesi

  Yük, yolcu ve araç taşımacılığında denizyolunun kullanımı teşvik edilecek. Yap-İşlet-Devret modeli ile yeni limanlar inşa edilecek. Yeşil liman uygulamaları teşvik edilecek, modern liman teknikleri uygulanacak.

  Demiryolu taşımacılığının güçlendirilmesi

  Demiryolu ağının yaygınlaştırılması sayesinde karayolu taşımacılığının büyük bölümünün raylı ulaşıma kaydırılması sağlanacak. Yüksek hızlı demiryolu projeleri hayata geçirilecek. Mevcut demiryolu ağlarında standartlar yükseltilecek. Demiryolu rotaları limanlara ve üretim merkezlerine bağlanacak.

  Ulaşıma yönelik veri toplanması

  Ulaşıma yönelik bilgilerin toplanacağı, karşılaştırılacağı ve değerlendirileceği veri tabanı oluşturulacak.  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/01/20180102M1-1-1.pdf Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Atak Faz-2 helikopterin ilk teslimatı yapıldı

  pata pata pata pata pata pata pata

  Durmak yok ,gelişmeye devam .)

  Yorumlar (24) Yorum Yaz Forumda Gör
  froster2006 (Barış Özbey) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bisiklete once onlar binsin biz yayayada raziyiz.


  Terbiyesizlik etmesinler,basbakan diyordu bu sene kamuya yeni arac alinmayacak.Saltanat,sefahat,satafat devri bitti diye.Biraz kafasi calissa kendi agzina kendi biber surer.Yaptiklarini aleni itiraf ediyor ama bu senelik ara.Bunlarin yatacak yerleri yok.Utanmadan birde bisiklet diyorlar.
  ingilizceturkcekelime (Sedat ) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Sıfır emisyonlu taşımacılığın yaygınlaştırılmasına yönelik yeni eylemler hayata geçirilecek. Şehirlerde bisiklet ve yaya yoları inşa edilecek. Şehir merkezleri motorlu araç kullanımına kapatılacak, bisiklet ve yaya kullanımına açılacak. Yaya veya bisiklet yollarının karayolu, denizyolu ve raylı ulaşıma entegrasyonu sağlanacak.  Bisiklet ve yaya ulaşımının yaygınlaştırılması  Bir bisiklet sever olarak keşke yapsalar.
  _opeth (Vedat ) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  şunda bile vatandaşına güzel bir şey uygulanacağını düşünen var mı? bu kadar mesaja kadar gelmediyse forum iyi yolda demektir.
  Sleeper 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Eyvah yine vergiler artacak
  Last Troll Bender 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  A haber muhabiri arkadaşımıza yalan haberi için teşekkür ediyoruz.
  C cobra41 (the_boss ) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Verimli araclarda vergi avantaji olacak dedigi verimsiz araclara vergi zammi bekleyin.
  St Batuhan (Batuhan Süersan) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Yapılacak edilecek gibi kısımlarla geçen bir elektrikli araç parçası içeren güzide haber. Ben özellikle o kısma yönelik girdim ama tasarı falan yok sadece bir şeyler düşünüyorlar ön planda. Arka planda ise kim bilir neler neler düşünüyorlar bunun yanında.
  D dj batuhan (Batuhan Kılınç) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bisiklet yolları geliştirilip arttırılsa bana yeter. Ailede tek bisiklet heveslisi benim oyuncak gibi bakıyorlar bisiklete. Yol falan daha yaygın olsa her yere bisikletle giderim ama işte yol olmayınca ölmemek için gidilmiyor.
  Fx_57,5 (semih ehli) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  sansüre bak oylama kaldırılmış bu habere özel sanırım.
  ülkenin haline bak...
  QuexSeeL (Uğur UZUNER) 3 yıl ( Mesaj Silindi ) Fx_57,5
  +04.01.2018 (Artılama çalışmıyor madem nostalji yapalım o zaman. )  Cam filmi mevzusu gibi olmaz herhal. Önce serbest dediler millet taktıktan sonra yasaklayıp bastılar cezaları. Bunda da avantajlı indirim var deyip sonrasında bunların primini kaf dağının tepeye koymasınlar?!
  K Kerim5100 (Kerim Ş.) 3 yıl ( Mesaj Silindi )
  Buna gerçekten inanan var mı?
  Ayrıca hökümet haberlerinde yorum oylamalarının kaldırılması da gözümden kaçmadı. Bu resmen yancılıktan başka birşey değildir :/
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  5170 kez okundu.
  23 kişi, toplam 24 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  ulusal enerji verimliliği eylem planı, ulaşım ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 3 yıl VIA işlemci pazarına geri döndü 3 yıl Opera tarayıcısı gizli madencilik engelleme özelliğini devreye soktu 3 yıl Nokia 6 2018 tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı 3 yıl HP dizüstü bilgisayarları için pil değişim programı başladı 3 yıl İninal Cüzdan ile artık E-Pin ve dijital kod alınabiliyor 3 yıl HBO, Game of Thrones'un dönüş tarihini açıkladı 3 yıl Dell XPS 13 yeni işlemci ve soğutma sistemi ile geliyor 3 yıl Merakla beklenen OnePlus 5T ülkemizde satışa sunuldu 3 yıl Kömürden elektrik elde ederken çevreyi kirletmeyen metot geliştirildi 3 yıl Apple A12 yonga seti yine TSMC’ye emanet 3 yıl Sahte Uber uygulaması şifrelerinizi çalıyor 3 yıl Mophie'den dizüstü bilgisayarları bile şarj edebilen 22.000 mAh kapasiteli powerbank 3 yıl Yakında Instagram hikayelerinizi WhatsApp'ta paylaşabileceksiniz 3 yıl Yerli seyir füzesi SOM-B1'in en büyük teslimatı yapıldı 3 yıl Apple'ın indirimli pil değişim programı şirketi 10 milyar dolardan edebilir 3 yıl Ripple’ın kurucusu Elon Musk’tan bile zengin 3 yıl Dokunma duyusuna sahip ilk taşınabilir biyonik el duyuruldu 3 yıl Google Çeviri ile hâlâ dalga mı geçiyorsunuz? Bir daha düşünün 3 yıl Booking.com Türkiye’ye geri dönüyor 3 yıl LG Electronics, CES 2018'de üç yeni konsept robot sergileyecek 3 yıl GÖRÜNTÜLENEN Enerji verimliliği eylem planı kabul edildi: Verimli araçlara vergi avantajı geliyor Sonraki Elektrikli araçlar Norveç'te %52'lik pazar payına ulaşarak yeni bir rekor kırdı 3 yıl Meltdown ve Spectre açıklarından nasıl korunulur? 3 yıl LG Display bu yıl Apple’a OLED ekran sağlayabilir 3 yıl Steam ödülleri 2017 kazananları 3 yıl Türkiye’de enerji devrimi: Yenilenebilir enerjiye büyük destek geliyor! 3 yıl Samsung Exynos 9810 çok iddialı 3 yıl Teknoloji dünyasında büyük şok: Intel, ARM ve AMD'de kritik donanımsal açık! 3 yıl Kanada, intihar eğilimlerini yapay zekâ ile takip edecek 3 yıl Netflix'in popüler filmi Bright'ın devam filmi çekiliyor 3 yıl 5G teknolojisi ve etkileri, CES Fuarı'nda konuşulacak 3 yıl Samsung geçen yılı rekorla kapatmaya hazırlanıyor 3 yıl LG'den önemli karar: G serisi rafa kalkıyor 3 yıl Bitcoin 9 yaşına girdi 3 yıl Samsung tanıtmadığı telefonun kılıfını satışa sundu 3 yıl BYTON iddialı geliyor: Dev ekran, 480 km menzil ve bir kahve içme süresinde haftalık şarj 3 yıl UC Browser Asya’da Google hakimiyetine son verdi 3 yıl AMD grafik birimli ilk Intel işlemcisi ile ilgili resmi bilgiler 3 yıl Xiaomi Mi A1 incelemesi: "Fiyat/performans canavarı" 3 yıl Türk geliştiriciden dünyanın ilk IoT tabanlı çay demleme makinesi 3 yıl Ünlü risk sermayesi şirketinden Bitcoin'e 20 milyon dolarlık yatırım Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim