Anlık Bildirim
Oy Ver
 
Günümüzde bir çok kişi yaşam koşulları nedeniyle uyku düzenini bozabiliyor. Jet Lag yaşayan bireylerde bu uyum sorunu daha bariz gözlemleniyor. Peki etkisini gün içinde dikkatsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerle gördüğümüz bu durum bizi kansere sürükleyebilir mi? Berlin’deki Charité-Medical Üniversitesi araştırmacılarının son çalışması bu soruya cevap niteliğinde.

Jet Lag

Uzmanların temel olarak eğildiği husus Jet Lag yani vücudun uzun süren seyahatlar sonucunda kendi iç ritmi olan sirkadiyen ritminin uyum sağlayamaması durumu olmuş. Bilim adamları çalışmalarında farelerde gözlemlenen kanserlerin %25’inde kontrolden çıkan RAS proteinini incelemişler. Ayrıca tümör baskılayıcı özelliği ile öne çıkan INK4 ve ARF proteini de çalışmaya dahil edilmiş.
 
Yapılan gözlemler sonucunda şu ana kadar hücre bölünmesinin kontrolünde görev aldığı düşünülen RAS proteininin vücudun sirkadiyen ritminin düzenlenmesinde de yer aldığı keşfedilmiş.

Araştırma ekibinden Dr. Angela Relógio’nun belirttiğine göre iç ritmimizin tümör baskılayıcı rolü olabilir. Dolayısıyla da Jet Lag gibi anormal durumlarda bozulan sirkadiyen ritmin kanser gelişiminde potansiyel bir etken olabileceği düşünülmekte. Tabi kabul edeceğiniz üzere her ne kadar Jet Lag'a maruz kalacak kadar uzun yolculuklara çıkmasanız da uykunuzu yeterli kadar almanız her zaman sizin lehinize olacaktır. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim