Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  (2 yıl)
  3,3b
  1
  7
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  Oy Ver
   
  Kızamık ya da tıbbi adıyla Rubeola virüsü, dünya üzerindeki en bulaşıcı virüs türlerinden birisi ve bu hastalığın semptomları aynı soğuk algınlığına benziyor lakin bu semptomlara oldukça karakteristik kırmızı döküntüler de eşlik ediyor. The Lancet dergisinde yayımlanan rapora göre 2000 ile 2016 yılları arasında dünyada kızamık insidansı %66 oranında arttı ve kızamığa bağlı mortalite oranları ise %74 oranında yükseldi. Aşılar sayesinde dünyanın birçok ülkesinde ve yaklaşık 20 yıl önce de Amerika Birleşik Devletleri'nde kızamık neredeyse tamamen eradike edilmişti.
  Aşı karşıtı hareketler sebebiyle kızamık virüsü yeniden yayılmaya başladı ve dünya çapında kızamık vakaları %30 oranında arttı. Dr Deepa Mukundan'ın açıklamalarına göre 1 Ocak 2019 ile 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde 760'dan fazla kızamık vakası görüldü.

  Kızamığın bulaşıcılığı oldukça yüksek

  Kızamık ''Measles (kızamık) morbillivirus'' adı verilen etken sebebiyle ortaya çıkıyor ve bu virüs paramyxoviridae olarak adlandırılan paromiksovirüs ailesinin sınıflamasında bulunuyor. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) kurumuna göre virüs enfekte insanlarda burun ve boğazdaki mukus tabakasının içine yerleşiyor. Enfekte kişiler öksürdüklerinde hapşırdıklarında veya soluk verdiklerinde virüs havaya saçılıyor ve böylece kişiler arasında enfeksiyon yayılıyor.
  Ayrıca virüs havada oldukça uzun süre bulunabiliyor. Kızamık, kızamıkla enfekte olan bir kişi odadan ayrıldıktan 2 saat sonrasına kadar; enfekte olmayan diğer kişilere bulaşabiliyor yani virüs havada 2 saate yakın bir süre bulunabiliyor. Virüs oldukça bulaşıcı olmakla beraber kızamık aşısı bulunmayan kişiler enfekte olan kişilerle aynı ortamda bulunursa %90 oranında kızamık bu kişilere bulaşıyor.
  Bu kadar bulaşıcı olmasının bir başka sebebi de kızamık belirtileri ve kızarıklık, kızamık bulaştıktan birkaç gün sonra ortaya çıkıyor bu sebeple enfekte kişiler daha kızamık olduklarını anlamadan çevreye bu virüsü bulaştırmaya başlıyorlar. Bulaştırma dönemi ise kızarıklıklar ortaya çıkmadan yaklaşık 4 gün önce başlıyor ve kızarıklıklar ortaya çıktıktan 4 gün sonrasına kadar devam ediyor.
  Emerging Infectious Diseases kurumunun 2019 verilerine göre enfekte olan kişiler aşılanmamış 5 ila 18 kişiye virüsü bulaştırabiliyor.

  Kızamığın semptomları ve tanısı

  Kızamığın tanısı için diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi hekim kontrolü gerekiyor çünkü; akut otitis media (orta kulak iltihabı), diyare, dehidratasyon, pnömoni, ensefalit gibi kızamık komplikasyonları diğer hastalıkların komplikasyonlarına oldukça yakın seyrediyor ve benziyor. Çocuklar, bebekler, hamile kadınlar ve immün süpresif kişiler bu virüse daha duyarlılar. Mayo Clinic raporlarına göre kızamık yılda 100.000 kişiyi öldürüyor ve bu rakamların çoğunu 5 yaşın altındaki bireyler oluşturuyor.
  Kızamık tedavisi için özgün bir ilaç bulunmuyor bu sebeple hekimler semptomlara yönelik tedavi uyguluyorlar. Hastaların hidrasyonu sağlanıyor, asetaminofen gibi antipiretik ilaçlarla hastaların ateşi düşürülüp kontrol altına alınıyor, solunum yolu tutulan hastalarda ise bu yolların nemlendirilmesi sağlanıyor.
  Virüsle karşılaşmış lakin öncesinde aşı olmamış kişiler, eğer hekim uygun görürse virüs maruziyeti sonrası aşılanabiliyor. Maruziyet sonrası 72 saat içerisinde aşılama işlemi yapılırsa aşı kızamığı önlüyor, önleyemediği durumlarda ise hastanın kızamığı daha hafif atlatmasını sağlıyor. Başka bir tedavi yöntemi olarak ise maruziyet sonrasındaki 6 güne kadar hastalara serum immünglobulin tedavisi uygulanabiliyor. Hastalık bir kez geçirildikten sonra ise kişi kızamığa karşı bağışıklık kazanıyor. Bütün bunlara rağmen immün sistem kızamık etkeni alındıktan 2 yıl sonrasına kadar önemli ölçüde zayıflayabiliyor ve bu süre zarfında kişiler; orijinal kızamık enfeksiyonundan daha fazla zarar verebilecek ve daha fazla komplikasyona sebep olabilecek sekonder viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale gelebiliyorlar.


  Kızamıktan korunmanın en etkili yolu: Aşı

  Kızamıktan korunmanın en etkin yolunu aşılar oluşturuyor ve CDC kurumunun önerilerine göre ilk doz hayatın 12 ila 15 aylık döneminde, ikinci doz ise çocukluk döneminin 4 ila 6 yaşları arasında yapılıyor. Aşı iki dozu da alan kişilerde %97, tek dozu alan kişilerde ise %93 oranında etkili oluyor.
  Aşılama işlemi sadece aşılanmış bireyleri korumakla kalmıyor ayrıca alerjik maddeler sebebiyle aşılanamayan kişileri, immünsüpresif durumda olan ve aşılama işlemi için yaşı daha gelmeyen bireyleri yani toplumu koruyor. Aşılar toplum sağlığını korumak, ölümleri önlemek ve sağlıklı toplum oluşturmak açısından en etkili araçlar olarak nitelendiriliyor.
  Türkiye Cumhuriyeti'nde aşılama oranları %96 olarak nitelendiriliyor. Aynı durum Amerika Birleşik Devletleri'nde %94 olarak belirtiliyor. Tüm dünyada aşı karşıtı eylemler sebebiyle kızamığı kontrol altında tutmak ve yayılmasını önlemek zorlaşıyor.

  Kızamık yayılımı aşı karşıtı eylemler sebebiyle artıyor

  CDC raporlarına göre kızamık vakaları en çok aşılanmamış bireyler ve gruplara sahip yerlerde görülüyor. 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri kızamık etkenini eradike ettiğini duyurmuştu lakin günümüzde ABD'de kızamık vakaları oldukça arttı. Bu artışın sebebinin aşı karşıtı kişiler ve eylemler olduğu düşünülüyor.
  Aşı karşıtı hareket popülasyonun oldukça küçük bir yüzdesini oluşturuyor lakin bir hayli ilgi çekiyor ve medya bu harekete oldukça ilgi gösteriyor. Aşı karşıtı eylemler ise yersiz dini inançlar, aşıların otizme sebep olduğuyla ilgili yersiz ve yanlış kanılar ve ortaya çıkan bilgi kirliliği sebebiyle ortaya çıkıyor.
  [bkzdh=111126]
  Yapılan birçok araştırma aşılar ile otizm arasında bir ilişki olmadığını oraya koyuyor ve kızamık aşısının güvenilirliği tekrar tekrar yapılan birçok araştırma ile kanıtlanmış durumda.
  Gerek bireysel gerekse toplumsal sağlığımızı korumak için kendimizin ve çevremizdekilerin aşılanması oldukça önemli. Unutmayalım ki önlem almak, tedavi etmekten her zaman daha iyidir.


  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  Bloodin 2 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Teşekkürler aşı karşıtları, sayenizde yok edilmiş olan hastalıklar geri dönüyor, aşılanmış olan çocuklarımıza da bulaşıyor çünkü aşı %100 oranda engelleyemez ama herkes aşılanırsa hastalığın yayılımı durdurulur...
  Teşekkürler aşı karşıtları, sayenizde yok edilmiş olan hastalıklar geri dönüyor, aşılanmış olan çocuklarımıza da bulaşıyor çünkü aşı %100 oranda engelleyemez am...
  Devamını Gör

  Yorumlar (5)

  Yorum Yaz Forumda Gör
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Kendini entellektüel zanneden aptallarin sebep olduğu bilimsel olarak kesinliği tam ve net bir sekilde ortaya konmamis ve bilim camiasinda herkesce kabul görmemis bu rüzgara kapilanlar tebrikler..
  D deoks 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Subakut Sklerozan Panensefalit'ten ayrıca bahsetmek gerekir. Bu hastalık kızamık geçiren çocuklarda ileride ortaya çıkıyor ve tedavisi de yok. Çocuk gözünüzün önünde yavaş yavaş ölüyor ve elinizden hiçbirşey gelmiyor. Kızamık aşısı ise bu hastalığın gelişmesini önlüyor. Aşı karşıtlarını alıp pediatri servislerinde bu çocukları görmeye götürmek gerekir.
  V V4LKyR 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Kızamık geçiren adam bir daha kızamık geçirmez...
  smart1978 (X Y) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Civa var iddialariyla nelere vesile oluyor. Enteresan ...
  Bloodin 2 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Teşekkürler aşı karşıtları, sayenizde yok edilmiş olan hastalıklar geri dönüyor, aşılanmış olan çocuklarımıza da bulaşıyor çünkü aşı %100 oranda engelleyemez ama herkes aşılanırsa hastalığın yayılımı durdurulur...
  fatihburak95 (Fatih Burak Şenay) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) Bloodin
  Sağlık bakanlığı bu konuyu ciddiye alıyor ancak yaptırımı yok. Kendini bilmez bir kaç kişi dava açtı yargıtay kararı var malesef... Bilmem kaç ılında Lancet dergisinde yayınlanan makalede aşı otizme neden oluyor denmiş (toplamda 20-30 cocukta mı ne çalısılmıs ve çocukların zaten otizstik bünyeleri varmıs neyse) Bu makale gösterilerek önce yurtdısında başlayan bu furya su anda çok bilmiş internet anneleri yüzünden de buraya da sıcramıs durumda malesef.
  İzmir Halk Sağlığı müdürlüğünde yapılan sunum esnasında bulaşıcı hastalıklardan sorumlu hoca anlatmıştı, şu an bir kişi bile kızamık olsa telefon gelir bana ben buradan kalkar giderim demişti. Umarım caydırıcı önlemler alınır.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 yıl ARM Cortex-A77 çekirdeği duyuruldu 2 yıl AMD Radeon Navi RX 5700 serisi duyuruldu 2 yıl MSI’dan içerik üretici odaklı 5K monitör, Prestige PS341WU 2 yıl Huawei bir yıllık işlemci stoğu yaptı 2 yıl Intel Core i9-9900KS tüm çekirdekleri 5GHz seviyesinde çalıştırıyor 2 yıl Black Mirror mini dizisi de geliyor 2 yıl Aladdin, gişedeki ilk haftasında rakip tanımadı 2 yıl Walklake adlı robot, kreşe giden çocukların hasta olup olmadıklarını tespit edebiliyor 2 yıl ABD'nin Çin’e uyguladığı gümrük vergilerindeki artış, konsol fiyatlarını tetikleyebilir 2 yıl "İsminizi Mars'a gönderin" projesine Türkiye damga vurdu 2 yıl Gümrük kapılarına dijital takip sistemi geliyor: Tır kuyruğu azalacak 2 yıl OnePlus 7 Pro gerçekten 3x optik yakınlaştırma mı yapıyor? 2 yıl Microsoft'un bulut tabanlı oyun servisi Project xCloud, 3.500 oyun yayınlayabilecek 2 yıl Honda e rezervasyonları dört ülkede başladı 2 yıl LG 2019 ThinQ TV modellerine Alexa desteği geliyor 2 yıl Samsung Galaxy Note 10 delikli ekran ve dikey kamera sistemi ile gelecek 2 yıl Microsoft, Hollanda ile rüzgar enerjisi anlaşması yaptı 2 yıl Yeni nesil Audi A8 tamamen elektrikli olabilir 2 yıl Bu kulaklık sizi dünyadan koparacak "Razer Hammerhead ANC incelemesi" 2 yıl OPPO Reno Z tanıtıldı! 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN Kızamık: Semptomları, Tedavisi ve Aşılama Sonraki İngiliz Hava Kuvvetleri BriteCloud füze aldatma sistemini Typhoon jetleriyle test etti 2 yıl Çinliler Huawei'ye sahip çıkıyor: Satışlar %130 arttı 2 yıl Okyanuslar yavaşça dünyanın derinliklerine sızıyor 2 yıl Mac güvenlik açığı, saldırganların uygulama korumasını kaldırmasına imkan sağlıyor 2 yıl Huawei’nin mobil işletim sistemi ‘Hongmeng’ tescillendi 2 yıl Google'ın "Mesajlar" uygulaması Play Store'da 500 milyon indirmeye ulaştı 2 yıl Huawei, telefon satışlarında en kötü senaryoya hazırlanıyor 2 yıl GM 9 Go satışa çıktı 2 yıl Snapchat çalışanı kullanıcıları gizlice takip etti 2 yıl OLED ekranlı MacBook Pro iddiaları 2 yıl Hem elektrikli hem de akıllı diş fırçası | Oral B Genius 10000N kutu açılışı 2 yıl Redmi K20 afişi, açılır kapanır mekanizmayı ve mavi renkli modeli ortaya çıkardı 2 yıl Samsung Galaxy Xcover serisi geri dönüyor 2 yıl Elon Musk'ın tünel projesi trafik sorununu çözebilecek mi? İşte videolu kanıtı 2 yıl Asus Zenfone Max Pro (M1)'in global Android Pie güncellemesi dağıtılıyor 2 yıl Çin'in uzaya gönderdiği roket paramparça oldu: İşte o anlar 2 yıl The Boring Company, inşa edeceği Las Vegas tüneli detaylarını paylaştı 2 yıl Ateşli silah üretmek için 3D yazıcı kullananların sayısı hızla artıyor 2 yıl Süper iletkenlerin sıcaklık rekoru kırıldı 2 yıl Amatör astronom, yörüngedeki Starlink uydularını görüntüledi Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim