Anlık Bildirim

Mozilla sesle kontrol edilebilen bir web tarayıcısı geliştiriyor

Firefox'un geliştiricisi Mozilla, kullanıcıların sesli komutlarla kontrol edebileceği bir internet tarayıcısı üzerinde çalışıyor. Scout isimli uygulamanın detayları haberimizde.
Oy Ver
Mozilla'yı büyük olasılıkla popüler Firefox tarayıcısının arkasındaki geliştirici olarak tanıyorsunuz. Şirket şu anda kullanıcıların sadece seslerini kullanarak kontrol edebileceği yeni bir tarayıcı geliştiriyor. Bu girişim San Francisco’da gerçekleşen bir toplantıda ortaya çıktı.
Şirketin üzerinde çalıştığı yeni tarayıcı “Scout” adını taşıyor. Mozilla'ya göre Scout uygulaması, kullanıcılara sesli komutlarla kontrol edilebilen bir tarayıcı deneyimi yaşatacak. Mozilla'nın gösterdiği örnek komutlardan biri “Hey Scout, bana kutup ayıları ile ilgili makaleyi oku” oldu.

Mozilla Scout sesli komutlarla çalışacak

Ne kadar tutacağını bilemeyiz ancak ilginç bir konsept olduğu kesin. Ses tanıma ile ilgili ortaya çıkabilecek potansiyel sorun, komutların biraz yavaş ayrıştırılması olabilir. Yani bu durum sorguyu klavyeden yazmayı daha pratik hale getirebilir. Ayrıca dili, aksanı vb gibi şeyleri anlayabilme sorunu da söz konusu olabilir. Tüm bunlar doğru şekilde işlemezse ortaya sinir bozucu bir deneyim çıkacağı kesin.
Ancak tam tersini düşünürsek kesinlikle rekabetçi ortamda öne çıkabilecek bir tarayıcının geleceğini söyleyebiliriz. Ayrıca yazmakta zorluk yaşayan kullanıcılar için faydalı olacağı da bir gerçek. Tarayıcının ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda bir bilgi yok ama Mozilla'nın erken aşamada bir proje olduğunu belirtmesi, önümüzde biraz daha zaman olduğunu gösteriyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim