Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  NASA, InSight aracını iki saat içerisinde Mars yüzeyine indiriyor [Güncellendi]

  NASA, Mars yüzeyini araştırmak için yolladığı InSight aracını Türkiye saati ile 22:53’te Mars yüzeyine indiriyor. Heyecanlı bekleyişin sürdüğü inişi gelin birlikte takip edelim.
  10 ay (Son Güncelleme: 10 ay)
  7b
  1
  1558
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Yazar
  NASA’nın 7 ay önce Dünya’dan uğurladığı InSight aracı Mars’a varmak üzere. Türkiye saati ile tam olarak 22:53’te gerçekleşecek büyük iniş için son 2 saat kaldı. NASA en son 6 yıl önce Mars’a ulaşmayı başarmıştı, bu bakımdan kurum için önemli bir adım gerçekleşecek.

  Aylar süren yolculuk

  5 Mayıs 2018 tarihinde fırlatılan uzay aracı, 828 milyon dolar bütçe ile geliştirilmişti. 146 milyon kilometrelik yolculuğu başarıyla tamamlayan uzay aracı en önemli sınavını birazdan vermek üzere. Yolculuk boyunca 10,000 km/saat hızlara kadar varan InSight aracı, Mars yüzeyinden merkezine doğru yapacağı kazıdan sonra sismometre ve ısı transfer sondası ekipmanları yardımıyla gezegenin jeolojik evrimini araştıracak. Aracın herhangi bir hareket kabiliyeti ise bulunmuyor, indiği nokta üzerinde sabit kalacak ve sondaj yaparak kızıl gezegenin katmanlarını inceleyecek.
  NASA çalışanları iniş noktası için tüm hazırlıklarını tamamladı ve heyecanla inişin gerçekleşmesini bekliyorlar. InSight başarılı bir şekilde inerse robot kolların, gerekli araçları ayarlaması iki ile üç ay arası sürecek ve bu ayarlamadan sonra araştırmalarına başlayabilecek. Araştırmaların sadece Mars konusunda değil, diğer gezegenlerin oluşumu konusunda da önemli bulgulara yol açması bekleniyor.

  Güncelleme 

  • 22:46- Marco uyduları ayrıldı ve çalışıyorlar
  • 22:47- Atmosfere giriş sağlandı
  • 22:49- Insight en yüksek sıcaklığına ulaştı
  • 22:51- Paraşütler açıldı, InSight yavaşlıyor
  • 22:52- Alt ısı kalkanı ayrıldı22:53- Bacaklar açıldı
  • 22:54- InSight, Mars yüzeyine başarılı bir şekilde indi!
  InSight aracı Mars yüzeyine başarılı bir şekilde inmeyi başardı. Yardımcı uyduları Marco A ve B'de devrede. Çok kısa bir zaman sonra InSight aracı çektiği ilk temiz fotoğrafı bizlere gönderdi;
  Ayrıca Bkz. "NASA, önümüzdeki günlerde Mars'a iniş yapacak: İşte dev görevin detayları"
  Mars atmosferine girdikten sonra InSight'ın iniş için sadece 6,5 dakikası olacak. Canlı yayın sona erdi ve iniş başarılı bir şekilde tamamlandı. Yayının tekrarını izleyebilirsiniz.


  https://mars.nasa.gov/news/8391/landing-day-for-insight/?site=insight Yorum Yaz
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  TolkiensPipe 10 ay en beğenilen
  Nasa gelecek sene butcesini daha da arttirabilmek icin trumpa guzel bi sov daha hazirlamis Bizde diyanet onlarda nasa
  1BilimAdamı 10 ay
  Arkadaşlar NASA'nın kendi canlı yayınınını 130 bin küsür kişi izliyordu. Barış Özcanın bu NASA faaliyetini canli tercüme yayınını ise 80 bin küsür kişi canlı izliyordu. Demek istediğim bizim milletimiz gayet uzayla ve bu tarz araştırmalarla ilgileniyor, sorun şu ki sanırım yöneticilerimiz yeterince ilgilenmiyor. (NASA'nın yaptığı o kadar PR çalışmasına rağmen dünya çapında 130bin kişi.....)
  Arkadaşlar NASA'nın kendi canlı yayınınını 130 bin küsür kişi izliyordu. Barış Özcanın bu NASA faaliyetini canli tercüme yayınını ise 80 bin küsür kişi canlı iz...
  Devamını Gör
  Guest-C0609E675 10 ay
  Millet Mars'a gitsin, bizimkilerde sogan deposuna.
  7 Avatar Avatar Avatar
  ogameci 4 gün
  uzay yerine onlarda dolarları suriyelilere yatırsın
  ESOES1981TR 5 gün
  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


  Öner 2 hf.
  O çukur aracın kazdığı bir çukur galiba.
  etkinus 2 hf. Öner
  sondaj çukuruna benziyor.
  ESOES1981TR 2 hf. Öner
  evet örnek toplamak için açtığı çukur
  ESOES1981TR 2 hf.
  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
  88mph 1 ay
  Şu düz dünyacılara "ortaçağ kaçkını" gibi ifadeler kullanmayın. Ortaçağda çok az insan dünyanın düz olduğuna inanıyordu. Dünyanın yuvarlak olduğu 2000 yıldan fazladır bilinen birşey. İlk bilimsel deneyler ve gözlemler 1500 sene önce yapıldı. Antik yunanda ve arap dünyasında herkes tarafından bilinen birşeydi ve dünyanın çevresinin ilk ölçümleri bu zamanlarda yapıldı. En basit deneyler, belirli bir noktadan bir yıldızın ufka olan uzaklığına bakıp, o noktadan belirli bir uzaklıkta aynı yıldızın ufka uzaklığını karşılaştırmaktı. Bu şekilde yuvarlaklığının derecesini bile bulmuşlardı. 2000 yıl önce insanlar matematik, geometri ve akıl kullanarak bunu bulmuşken, bugün 3-5 beyinsizin ne aklını ne de matematiği kullanamaması çok ilginç. İlkokul seviyesi geometri bile yetiyor bir insanın dünyanın yuvarlaklığını kendi kendine kanıtlayabilmesi için :)
  vonderplanitz 1 ay 88mph
  Matematiği kullanmaktan bahsetmişsin. Matematiği kullanalım mı? Örneğin 1 milyarıncı fibonacci sayısını çok kısa sürede hesaplama yöntemini biliyor musun? Ben biliyorum ve hatta bilgisayarımda çok kısa bir programla (tek satırlık) çok kısa sürede hesaplatabiliyorum. Veya kriptografide (hani şu internet bankacılığı falan açtığında) kullanılan cok büyük sayıların asal olup olmadığını kontrol yöntemini biliyor musun? Ben biliyorum. Bana dev bir rakam gönder, sana asal olup olmadığını hatta asal çarpanlarına ayırıp göndereyim. Veya istersen sen bana matematik sorusu sor, ama benim sorular gibi hesaplanabilir ve net cevabı olan türde olsun ki cevabı yapıştırabileyim :)
  semavi7 1 ay
  Gelmiş gene düz dünyacılar. Onlarda olmasa kim taşıcak bu konuyu yukarılara. Bilime bilimadamlarından daha çok hizmet ediyorlar. Teşekkürler düz dünyacılar.
  GoSSgO 1 ay
  Uzay aracının ağırlığı gidilecek mesafe kullanılacak bataryalari ve sistemden enerji çeken bileşenler büyük bir mesele. 4k fotoğraf göndermeyi nasa da düşünmüştür merak etmeyin. Ama o fotoğrafı gönderecek Yonca setleri nakledilecek verinin büyüklüğü Bu verinin dünyaya iletimini sınırlayan alıcı verici ekipman uydu v.b sistemlerin kapasiteleri düşünüldüğünde maksat En iyi birkaç kare foto değil aylarca yada yıllarca fotoğraf yollayabilecek uygun ağırlık ve tüketim değerlerine sahip en efektif aracı inşa etmektir.Ayrica Uzay ortamlarında yıllarca dünyadan cok farklı koşullarda ve ısılarda çalışan lens diyafram ve diğer ekipmanları tüm hesaplara uygun olarak üretmektir. Mühendislerin amacı marş manzarasının romantik ortamını görmek değil arazi yapısı yeryüzü şekilleri toz kaya çakıl durumunu aciklayabilecek yeterince net fotolar vermek ve atmosfer ve yeryüzü katmanları ile ilgili davalar toplamaktır. O araçlar masaustunuze marsta bir gece temalı manzara fotosu çekmek için gitmiyor.
  vonderplanitz 1 ay GoSSgO
  Sythesized-image, composite-image, image-stitching, artificial-image tekniğini kullanmıyorlar mı? NASA hemen tüm resimlerinde o teknikleri kullanıyor yani dünya resimleri 4K veya 1080p veya aşağısı olsun fark etmez, tek resim olarak cekip göndemiyor, ufak ufak birçok resim cekip sonradan birleştiriyorlar. Aynı tekniği marşın arazi yapısı yeryüzü şekilleri toz kaya çakıl durumu için de uygulayamıyorlar mı? $815 Milyon luk proje, uyguluyor olmalılar.

  alttaki resimler nasa'dan alıntıdır. Terim anlamları: Sythesized-image, (sentezlenmiş resim) composite-image (birleştirilmiş resim) image-stitching (birbirine tutturulmuş resim) artificial-image (yapay resim)

  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın


  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
  Anbilivıbıl 1 ay
  Yıl olmuş 2019 hala uzaya araç gönderildiğine inanan var. Kızdırmayın dünyayı 2 boynuzu arasında tutan öküzü...
  ÖzgünK 1 ay
  @Öner

  480p 1 günlük video boyutu 10-12GB. 15 günlük boyutu 150-200GB.

  İndirebilirim. 200GB çok değil.

  Hindistan 7 Eylül 2019’da Ay'a iniş yapacak araç yolladı ama Ay yüzeyinden 2100 metre yükseklikte modülle olan bağlantı kesildi. Neden? Çünkü yalan. Ay'a araç göndermediler.
  Dünya dışı gezegenlerin varlığı bile tartışılır bence. Ay'ı geceleri görüyoruz ama gitmek mümkün mü? Milyarlarca insan dinlere inanabiliyorsa benim söylediğim bu cümlede mantıklı gelmeli...

  @vonderplanitz

  Resime baktım ama gerçek mi değil mi anlamadım. 1080p kalitesinde baksam belki anlarım. Artık filmleri izlerken de gerçek mi değil mi ayırt edemiyoruz.
  Öner 1 ay ÖzgünK
  Nasil indireceksin diye sormadim ki.

  Nasıl izleyeceksin?
  vonderplanitz 1 ay ÖzgünK
  Genelde CGI animasyonlarda çözünürlüğü düşük tutuyorlar veya düşük çözünürlüğü sırf Youtube ta 720p, 1080p seçenekleri de olsun basitçe upscale yapıyorlar ki o da tabi ki gerçek çözünürlük olmuyor. Fakat son yıllarda yepyeni bir CGI animasyon tekniği sayesinde videoları gerçek Full HD yayınlamaya başladılar. Onlardan bir örnek (1080p kareden alıntıdır) Bu resme dikkatle bak. Gerçek mi, CGI mı? İpucu: Antilopların yerden çıkardığı toz bulutunun kontorüne dikkat. Soldaki yavru antilopun silik görüntüsü. Antiloplar hızlı hareket ediyor izlenimi vermek için görüntülerini flu yapmak; fakat 1080p cekim yapan kamera öyle flu cekmez!

  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
  Galaxy. 1 ay yeni yorumcu
  Mars fotoları çok güzel

  Keşke su falan da bulunsa gezegende. Büyük keşif olur
  ÖzgünK 1 ay Galaxy.
  Ay dahil dünya dışı bir gezegene seyahat edilmedi. Hepsi yalan.

  Ay'a ortalama 2 haftada gidiyorlar. 480p kalitede, dünyadan kalkış anından aya iniş anına kadar kesintisiz bir video kayıt etsinler, internette paylaşsınlar. Biz de izleyelim. Ama öyle bir video yok çünkü hiçbir gezegene gidilemez. Birçok devlet, onlarca kez Ay'a insansız araç gönderdi ve hiçbir devlet anlattığım gibi bir video paylaşmadı.

  İnanmayın böyle şeylere.


  "İsrail'de kar amacı gütmeyen SpaceIL adlı organizasyonun İsrail hükümetinin sahibi olduğu Israel Areospace Industries şirketiyle birlikte Ay'a yolladığı Beresheet aracının inişi başarısızlıkla sonuçlandı."

  Başaramazsınız. Yalan çünkü. "Ay'a araç gönderdik ama Ay'a çakıldı" diyerek dünyadaki insanlarla adeta dalga geçiyorlar. Siz de Ay'a gittiler diye inanıyorsunuz.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Haftanın Beğenilen Yorumcuları
  Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
  ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
  1 Misafir

  İLGİ DÜZEYİ
  7009 TIK

  HABERİN ETİKETLERİ
  nasa, MARS ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 10 ay Apple'ın CEO'su Tim Cook artırılmış gerçeklikle ilgili görüşlerini açıkladı 10 ay Snapdragon 8150 ilginç bir küme tasarımı ile geliyor 10 ay 2019 Avrupa'da Yılın Otomobili ödülü için yarışacak finalistler belli oldu 10 ay Cep telefonu kredilerinde taksit sayısı 12 aya çıktı 10 ay Dokuzuncu nesil mobil Core işlemciler ortaya çıktı 10 ay Amazon, kendi mühendisleri için kullandığı makine öğrenme kurslarını ücretsiz olarak paylaştı 10 ay Xbox One için özel tasarım Razer klavye-fare seti ortaya çıktı 10 ay Zen 2 mimarisinin karşısına 14nm onuncu nesil Core ailesi çıkacak 10 ay Samsung Galaxy A8s özellikleri netleşiyor 10 ay Bu klavye en kalitelilerinden biri! "Corsair K70 MK.2 incelemesi" 10 ay SSD fiyatları GB başına 10 cente kadar indi 10 ay Saçları dökülmüş insanların kafası neden parlar? 10 ay Çin, 9 milyar dolar yatırımla kendi küresel konumlama sistemini geliştiriyor 10 ay Kripto Paraları ne kadar tanıyoruz? 10 ay Pixel 3 Lite bu kez Nokia 3310 ile yan yana görüntülendi 10 ay Huawei de nokta çentikli telefonunu tanıtmak üzere 10 ay Bitcoin Cash SV ekibi mücadele etmeme kararı aldı, piyasalara etkisi sınırlı oldu 10 ay Asus’dan çerçevesiz VivoBook 14 10 ay Samsung, Infinity-O ekranların seri üretimine başladı 10 ay Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Elektronik bağımlılık büyük bir tehdit” 10 ay GÖRÜNTÜLENEN NASA, InSight aracını iki saat içerisinde Mars yüzeyine indiriyor [Güncellendi] Sonraki Düşük iPhone satışları, Apple tedarikçilerini etkiledi 10 ay Volvo'nun otonom kamyonları kireç taşı taşıyacak 10 ay Süperiletken bantlar rüzgar enerjisi maliyetlerini düşürüyor 10 ay Beynin yeni keşfedilen bölgesi, insanları eşsiz kılan parça olabilir 10 ay Lenovo'nun üç kameralı akıllı telefonu Lenovo Z5s, su yüzüne çıktı 10 ay 5G destekli Samsung Galaxy S10, 12 GB RAM ve 1 TB depolama alanı ile gelebilir 10 ay Kasko sigortası fiyat teklifi nasıl alınır? 10 ay Fiat Egea Mirror serisi satışa sunuldu! İşte fiyatı ve özellikleri 10 ay Beş arka kameralı Nokia 9 PureView'un lansmanı ertelendi 10 ay Elon Musk: Mars’a gitme ihtimalim yüzde yetmiş 10 ay 2019 Megane RS Trophy'nin özel sürüş etkinliğinden kameralara yansıyanlar [Galeri] 10 ay Türkiye dahil 33 ülkenin mobil internet hızı, WiFi'dan daha yüksek 10 ay Elektrikli coupe üretmeyi planlayan Çinli şirket, 290 milyon dolar yatırım aldı 10 ay Amazon Türkiye'de En İyi Pazartesi indirimleri başladı 10 ay Kripto para temalı saatler geliyor 10 ay Cherry’den hızlı yazanlara üst seviye mekanik klavye 10 ay Kokuyu aldığınız sanal gerçeklik kaskları geliyor 10 ay Madencilik furyası sona erdi, Gigabyte zarara girdi 10 ay Leica yeni kompakt fotoğraf makinesi D-Lux 7’yi duyurdu 10 ay Güvenlik güçlerine zırhlı takviyesi: Kirpi 2 Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim