Anlık Bildirim

Son yıllarda robotik teknolojilerin gelişmesi ile temel vücut organlarını kullanamayan kişiler için de yeni kapılar açılmaya başladı. Örneğin exoskeleton adı verilen robot iskelet ile engelli insanların yürüyebilmesi mümkün hale geldi. Örnekler giderek artıyor.

Gücüne güç katıyor

Portekizli Nuada isimli bir girişim ellerinize güç verecek bir akıllı eldiven duyurdu. Aynı adı taşıyan akıllı eldiven, özellikle elinde güç kaybı yaşayan insanların normal insanlardan daha güçlü olmasını bile sağlayabiliyor.

Projeyi geliştiren ekipten Filipe Quinaz, 2013 yılında bileğini kırdığı için elini tam olarak kullanamadığını ve bu süreçte kendisine destek sağlayacak bir ekipman planlamaya başladığını belirtiyor. İki yıllık bir çalışmanın ardından Nuada eldivenleri ortaya çıkmış.

Akıllı eldivenler güç kaybı yaşayan insanlara destek olmanın yanı sıra daha zor işlerde normal insanların da yardımına koşuyor. Eldiven insan elinin hareketlerini aynı şekilde tekrar edebiliyor.Ayrıca sensörler sayesinde kullanıcının uyguladığı güç ve yaptığı hareketler de analiz edilebiliyor.

Üniversite yıllarında başlayan Nuada projesi yakın zamanda Microsoft Imagine kupasını da kazanmış. Bu gelişmeden sonra önemli yatırımlar alarak girişim haline gelmiş. Ekip kısa sürede akıllı eldivenlerini ticari hayata aktarmayı planlıyor. 

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim