Anlık Bildirim

Nvidia’dan yapay zekaya en süper destek: DGX-1

Yapay zekaya yönelik dünyanın ilk süper bilgisayarı ile tanışmaya hazır olun. Nvidia TGX-1 sistemi, yapay zekanın daha çabuk ve derin öğrenmesini sağlayacak.

Yapay zeka kavramını genelde bize yansıdığı kısmıyla biliyoruz. Bir dönem, geliştiricilerin girdiği verilerle davranış sergileyen yapay zeka teknolojileri, şimdi çok farklı bir aşamaya geçti. Çevresini izliyor, kullanıcısını takip ediyor, verileri topluyor ve sürekli öğreniyor.

Yapay zekanın bu tür işlemleri yapabilmesi için, arka planda makine öğrenme dili, derin öğrenme veya derin nöral ağlar gibi pek çok önemli teknolojinin çalışması gerekiyor. Bunun için de çok güçlü ve saniyede milyonlarca veri işleyebilecek sistemlere ihtiyaç duyuluyor.

Nvidia, dün tanıttığı Tesla P100 ekran kartının ardından, bu ekran kartını barındıran bir de süper bilgisayar duyurdu. DGX-1 adındaki sistem, makine öğrenme dillerine yönelik ilk süper bilgisayar olma özelliğine sahip.

Sistem içerisinde 8 adet Tesla P100 ekran kartı yer alıyor. Hatırlanacağı üzere Pascal mimarisini temel alan Tesla P100 ekran kartında, 16GB HBM 2 bellek, 160GB/s iç bağlantı bant genişliği, 720GB/s bellek bant genişliği, 150 milyar transistör, 21TFLOPS FP16 performansı gibi özellikler yer alıyordu.

Ekran kartı ile birlikte iki adet Intel Xeon işlemcisi, 7TB SSD, çift 10Gbe Ethernet, Quad IP 100Gbps gibi teknik detaylara sahip olan sistem, 3200 Watt enerji tüketiyor. Sistem toplamda 170 TFLOPS performans seviyesine ulaşabiliyor. Yapay zeka işlemlerinin çok daha hızlı yapılmasını sağlayacak olan sistemi isteyenler, 129 000$ fiyat etiketini gözden çıkarmak zorunda. 

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim