Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Örnekler üzerinden kent hayatında evrimin izini sürmek

  Araştırmacılar evrimi daha fazla şehirde incelemek istiyor! Ak üçgül bitkisi örneği ve evrimin işlemesini sağlayan mekanizmalar, haberimizin temelini oluşturuyor.
  2 yıl (Son Güncelleme: 2 yıl)
  5,2b
  1
  29
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Yazar
  2
  Yaşadığımız çevredeki faaliyetlerimiz, etrafımızdaki canlıların evrimini de ister istemez şekillendirir. Ak üçgül (Trifolium repens) adındaki bitkiyi ele alalım mesela. Onları sadece can sıkıcı birer ot olarak nitelendiriyor olabilirsiniz. Ancak ak üçgüller hayatta kalma konusunda en başarılı türlerdendir. En zorlu kent şartlarına iyi adapte olurlar.
  17 Temmuz'da Proceedings of the Royal Society B dergisinde bir çalışma yayınlandı. Dergide, farklı büyüklüklerdeki şehirlere neredeyse eşit derecede iyi uyum sağlayan ak üçgül bitkisinin evrimi yer aldı. Bitkinin Kanada, ABD ve İngiltere'nin çeşitli şehirlerindeki toplulukları çalışıldı. Şimdi de Küresel Kentsel Evrim Projesi ile Dünya çapında 180'den fazla kentin evrimsel açıdan incelenmesi hedefleniyor. Kentler evrim için adeta büyük bir araştırma alanı gibi.
  İlginizi Çekebilir Avatar Damsel balıklarının karidesleri evcilleştirdiği tespit edildi
  Çalışmada ak üçgül bitkisi kullanıldı çünkü Norveç'ten Güney Hindistan'a kadar çok geniş bir coğrafyada yaşayabiliyor. Bu bitkiler azot ile toprağın beslenmesine katkı sağlar. Arılar içinse iyi bir nektar kaynağıdır. Ak üçgül, hidrojen siyanür (HCN) adında bir zehir salgılar. Zehir, bitkinin koyun, keçi, böcek gibi canlılardan korunmasına yardımcı olur. Soğuk ve yağış miktarının yüksek olduğu bölgelerde bitkinin yaşamını, koyun-keçi gibi hayvanlardan çok hava şartları etkiler. Zira ak üçgüller zehir salgılama yeteneklerini kaybederek soğuk iklime uyum sağlamışlardır. Dr. Marc Johnson, kentsel alanlardaki ak üçgüllerin zehir oluşturma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Çünkü kentlerde genellikle kar yağışı daha az görülüyor.

  Uyum-şans-göç üçgeni 

  Görüleceği üzere iklim ve bölgenin canlı çeşitliliği gibi hususlar, evrim sürecini şekillendiriyor. Farklı coğrafyalarda farklı özelliklerde ak üçgüller yetişmesinin sebebi de bu. Charles Darwin ve A. Russel Wallace evrimin nasıl gerçekleştiğini açıklayan "doğal seçilimi" keşfetmişlerdi. Bugün biliyoruz ki bunu sağlayan daha fazla mekanizma var. Genetik sürüklenme ve göçler bunlardan sadece ikisi.
   
  Doğal seçilim nettir. Hangi bireyler yaşadığı çevreye daha uyumluysa onlar daha uzun yaşar. Böylece çiftleşip daha fazla yavru oluşturabilirler. Yani nesilleri sayıca çoğalmış olur. Göçler, basitçe bir topluluğun, başka bir topluluğun yaşam alanına gelip onlarla etkileşime geçmesidir. Genetik sürüklenme ise şans faktörünün devreye girdiği kısımdır. Önceden kestirilemeyen bazı olaylar canlıların evrimini şekillendirebilir. Makaledeki çalışma bu üç evrim mekanizmasını birlikte ele alıyor.


  https://www.nytimes.com/2018/07/20/science/white-clover-evolution.html Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  5 bin dolarlık elektrikli motosiklet: Sondors Metacycle

  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  S Sirkadyen 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi ) en beğenilen savsat2000
  Evrim diye birşey yok ise aşı felan da olmayın.

  Evrim ile evrim teorisi kavramlarının ne olduğundan bihabersin daha. En basidinden antibiyotiğe dirençli bakteriler nasıl gelişiyor evrim yoksa ?

  @savsat2000 @komserkemal
  Evrim diye birşey yok ise aşı felan da olmayın. Evrim ile evrim teorisi kavramlarının ne olduğundan bihabersin daha. En basidinden antibiyotiğe dirençli...
  Devamını Gör
  M my54 (mehmet yanar) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Haberin DonanımHaber ile ilgisi ne anlamadım.
  S savsat2000 (ismail dulger) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Evrim diye birşey yoktur yaradılış ve yaradan ALLAH c.c hu vardır.
  Donanım habere hiç yakıştıramadım Bizler elhamduLİLLAH müslümanız ve iman sahibiyiz. Yaradan ALLAH c.c vardır evrim yoktur.
  Evrim diye birşey yoktur yaradılış ve yaradan ALLAH c.c hu vardır. Donanım habere hiç yakıştıramadım Bizler elhamduLİLLAH müslümanız ve iman sahibiyiz. Yarad...
  Devamını Gör
  Yorumlar (20) Yorum Yaz Forumda Gör
  FerdosParadise (Hadi Eftekhari Far) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Hayırdır ? Adnan hoca içeri girdi diye meydanı boş bulup hergün evrim propogandası yapıyorsunuz? hayırdır nerden talimat aldınız? bu üçüncü evrim propogandası haberiniz bu son 1 haftada!!! gözümüz üstünüzde!
  D Drakoid 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Tam turnusol kagidi olmus bu konu
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bu kadar güzel ,harika şeyler kendi kendine tedadüfle mi bu hale geliyor.
  Onlara nisbetle çok daha basit kalan telefonlar bilgisayarlar öyle çalışmadan ,ilim ve hikmet ,akıl sahibi olmadan mı ortaya çıkıyorlar.
  Acaba o bitkiler insanlardan çok daha akıllı mı ki böyle akıllıca hareket ediyorlar.
  Kendi kendilerini mi geliştiriyorlar.
  "Gel, her tarafa bak, herşeye dikkat et. Bütün bu işler içinde gizli bir el işliyor. Çünkü, bak, bir dirhem kadar kuvveti olmayan, bir çekirdek küçüklüğünde birşey, binler batman yükü kaldırıyor.
  Zerre kadar şuuru olmayan, gayet hakîmâne işler görüyor.
  Demek bunlar kendi kendilerine işlemiyorlar. Onları işlettiren gizli bir kudret sahibi vardır. Eğer kendi başına olsa, bütün baştan başa bu gördüğümüz memlekette her iş mu'cize, herşey mu'cizekâr bir hârika olmak lâzım gelir. Bu ise bir safsatadır."

  "İnsanın dahi en zâhir ef'âl-i ihtiyariyesi içinde en zâhiri, ekl ve kelâm ve fikirdir. Yani yemek, söylemek, düşünmektir. Şu yemek, söylemek, düşünmek ise, gayet muntazam, acip, hikmetli birer silsiledir. O silsilenin yüz cüz'ünden, insanın dest-i ihtiyarına verilen, ancak bir cüz'üdür. Meselâ, yemekten, bedenin tagaddî-i hüceyrâtından tut, tâ semerâtın teşekkülüne kadar olan silsile-i ef'al içinde insanın dest-i ihtiyarına verilen, yalnız ağızdaki dişlerin değirmenini tahrik edip
  onu çiğnemektir. "
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Çok pahalı bu fiyata alıcı zor bulur piyasa edinmek istiyorsa şirket fiyatları dusurmeli
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  adaptasyon olmasın :D bak adaptasyon olmasın ateş su toprak tahta bak hava olmasın anlayan anladı
  S savsat2000 (ismail dulger) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Keşke bu haber TÜRKİYE'nin en teknolloji bilim paylaşım ve bilgi okulu olan bu büyük sitede yayınlamasaydı.

  Yine teknolojiden dünyadaki gelişmeleri bilgiyi anlatan yazılar yayınlansaydı.

  İnşaALLAH daha fazla bu konu uzamaz kapatsak diyorun huzursuz olmayalım.
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  adnan içeri girince meydanı boş buldular. şans evrim diyen ağızlarınızı can boğaza geldiğinde görmek lazım.
  Erasmus78 (Yalçın BAHADIR) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Evrim her ne kadar Behe'yi çürüttük dese de çürüttükleri hiç bir şey yok. İndirgenemez komplekslik hala daha dağ gibi duruyor evrim teorisinin önünde.

  Soru çok basit; solungaçlı solunum yapan, 2 odacıklı kalbe ve açık dolaşım sistemine sahip olan bir balığın; akciğerli solunum yapan, 4 odacık kalbe ve kapalı dolaşım sistemine sahip başka bir canlıya dönüşüp karaya çıkmasını evrim mekanizmalarına aykırı olmayacak şekilde açıklanabilir mi?

  Mekanizma 1: Kullanılmayan organ körelir veya ile yaradığı başka bir fonksiyona atanır.
  Mekanizma 2: Mutasyonlar rastgeledir, çevresel şartlardan etkilenmez.
  Mekanizma 3: Evrim belli bir hedefe yönelik değildir, bilinci yoktur.


  Bu mekanizmalara aykırı bir şeyler olmadan denizde yaşayan bir canlının karaya çıkması imkansızdır. Ama tüm evrim teorisi yayınlarında bu canlı karaya çıkmıştır. Bunun nasıl olduğu asla anlatılmaz, çünkü bilinmiyor. Tek bilinen o canlının Tiktaalik Roseae denen bir başka canlıya dönüştüğü ve karaya çıktığıdır. Bu kadar detay kesinlikle yok. Ya da ben şimdiye kadar bulamadım.
  Erasmus78 (Yalçın BAHADIR) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Yalnız bu konuda anlatılan evrim değil, adaptasyondur. Gerçi adaptasyon da bir tür küçük evrimde ama yine de tam olarak aynı şeyler değiller.

  Sıcak bölgelerdeki insanların esmer tenli, soğuk bölgelerde yaşayan insanların açık tenli olması gibi bir şey.
  FerdosParadise (Hadi Eftekhari Far) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Başımızın Tacı Sayın Adnan Oktar Hocamızın buyurduğu gibi Evrim birer Safsata ve Aldatmacadan başka birşey değildir!
  lütfen sayın Adnan Oktar 'ın Evri Aldatmacası Kitabını okuyunuz ve bilgeleniniz İnşaALLAH-u Rahman.

  https://www.harunyahya.org/tr/Kitaplar/648/evrim-aldatmacasi
  www.A9.com.tr
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  5158 kez okundu.
  14 kişi, toplam 20 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  evrim, ak üçgül ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 yıl Outlook.com'a gece modu özelliği geldi 2 yıl Samsung’un yeni grafik birimi çok ses getirecek 2 yıl Xiaomi Pocophone F1 en ucuz amiral gemisi olabilir 2 yıl 2019 Audi Q3, yeni teknolojileri ve daha dinamik tasarımıyla tanıtıldı 2 yıl Huawei HiCare ile akıllı telefon hizmetinde yeni çözüm dönemi 2 yıl QLC NAND bellek savaşı kızışıyor 2 yıl Sony Xperia XZ3 yenilenen tasarımıyla karşınızda 2 yıl Valve bir haftada 100 bin kullanıcıyı engelledi 2 yıl Elektrik hattından internet aktarın! "TP-Link TL-PA7010 incelemesi" 2 yıl Google'ın tamamen beyaz olarak yenilenen materyal tasarımından örnekler 2 yıl Günde 143 milyar kelime çeviren "Google Çeviri" para kazandırmıyor 2 yıl Commodore 64 Mini, 9 Ekim'de satışa sunulacak 2 yıl Honor 9N resmi olarak duyuruldu 2 yıl Boeing, SpaceX'in gerisinde kaldı: Starliner'da büyük hata 2 yıl Avermedia Live Gamer Portable 2 Plus video yakalama cihazı inceleme 2 yıl Nvidia’nın 11 serisi kartlarının çıkış tarihi sızdı | Gecikme sebebi 2 yıl Mcdonalds'ın kamyonları yemeklik yağlardan dönüştürülen biyodizel yakıtla çalışıyor 2 yıl Yeni nesil Xbox, oyun akış hizmetini destekleyecek 2 yıl HMD Global fiyatları iPhone X seviyesine çıkarıyor: Nokia 9'un fiyatı 1.000 dolar olabilir 2 yıl Kredi kartsız taksitli cep telefonu almak istiyorum ne yapmalıyım? 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN Örnekler üzerinden kent hayatında evrimin izini sürmek Sonraki Avrupa Komisyonu Philips ve Asus'a para cezası verdi 2 yıl Bilim adamları rüyaların gerçek amacını anlamaya başladı 2 yıl PES 2019'un sistem gereksinimleri açıklandı 2 yıl Samsung Galaxy Watch ortaya çıktı 2 yıl Samsung'un Bixby destekli akıllı hoparlörü 'Magbee' ismiyle gelebilir 2 yıl Youtube'a Keşfet özelliği geliyor 2 yıl Android Oreo kullanım oranı anca %12'ye ulaştı 2 yıl Alibaba'nın Trendyol'u satın almasına onay çıktı 2 yıl Fiyat/performans canavarı Xiaomi Mi A2 ve "çentikli" Xiaomi Mi A2 Lite tanıtıldı 2 yıl Snapdragon 720, yapay zeka için Nöral İşlem Birimi'ne sahip olabilir 3 yıl Bitcoin'in değeri 8000 dolara ulaştı: Piyasa hakimiyeti rekor kırdı 3 yıl Sanal nesnelere gerçek zamanlı dokunma hissi veren cihaz geliştirildi 3 yıl Overwatch Nerf oyuncakları geliyor 3 yıl Güneş her 11 yılda bir 2 km büyüyüp küçülüyor 3 yıl Samsung da oyuncu odaklı telefon furyasına katılıyor 3 yıl Europa'da uzaylı yaşam formu olabilir mi? İşte bilim insanlarının yeni görüşleri 3 yıl Samsung'un yeni kablosuz şarj standının farklı görselleri sızdırıldı 3 yıl Retro tutkunlarına özel App Store sekmesi 3 yıl Yeni Mercedes A-Serisi Sedan, sınıfının en aerodinamik otomobili olacak 3 yıl Çin, yapay zeka destekli denizaltısını 2020'de suya indirmeyi planlıyor Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim