Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  genetik sürüklenme

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  1 AY

  GİRİLEN İÇERİKLER
  8 HABER 2 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  YILDA 8 İÇERİK
  Spermde bulunan biyobelirteçler ile otizm riski belirlenebilir
  Bilim insanları otizm spektrum bozukluğu ( Autism Spectrum Disoerder ASD ) olarak adlandırılan durumu erkeğin sperminden ölçmenin ve riski belirlemenin yolunu keşfetti.
  1,4b 3
  Bilim insanları mayalardan yararlanarak süt ve süt proteinleri üretmenin yollarını arıyor
  Her yıl dünyada 840 ton süt tüketidiğini belirten araştırmacılar bu tüketime ek olarak peynir, yoğurt, yağ, krema gibi çeşitli süt ürünlerinin de tüketildiğini öne sürüyor.
  1,1b 6
  FDA kurumu tarihte ilk defa genetiği değiştirilmiş domuzların kullanımına onay verdi
  FDA kurumu tarihte 2. defa ( ilk olarak 2015 yılında genetiği değiştirilmiş somon balıkları tüketim için onay almıştı ) olarak genetiği değiştirilmiş hayvanların kullanıma onay verdi.
  2,6b 9
  Genetiği değiştirilmiş domatesler Parkinson tedavisi için umut olabilir
  Genetiği değiştirilmiş bitkiler grip aşısından çocuk felci aşılarına ve insana ait antiinflamatuar proteinlerin sentezine kadar oldukça geniş bir ölçekte kullanılmak üzere çalışıyor.
  2,4b 4
  Yaban arılarından elde edilen peptid molekülü bakteri enfeksiyonlarında kullanılabilir
  Araştırmacıları letal düzeyde E. coli ve Staphylococcus aureus ile enfekte olan farelerde yeni molekülü kullandı ve yeni molekülle muamele edilen farelerin %80’inin hayatta kaldığı tespit edildi.
  4,2b 3
  Biyolüminesans bitkiler üretildi
  Araştırma sonucunda tütün bitkilerinin biyolüminesans özellik kazandığı ve karanlıkta aynı mantarlar gibi parladığı gözlendi. Yakın gelecekte biyolüminesans bitkiler evimizi aydınlatabilir.
  2,6b 9
  Bitki virüsleri otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılabilir
  Bitki virüslerinin zarflarına, otoimmün hastalıklarla ilişkili peptid dizileri eklendi. CPMV adlı virüse tip 1 diyabet ile ilişkili peptitler, TBSV adlı virüse ise romatoid artrit peptitleri eklendi.
  1,7b
  Gen mutasyonu ile farelerde obezite gelişimi önlendi
  Bütün gruplar 6 hafta boyunca yağ içeriği yüksek diyetle beslendi. Gen aktivitesi bozulan ve nanopartikül verilen grubun kontrol grubuna göre %45 oranda daha fazla kalori harcadığı tespit edildi.
  1,4b 3
  Genetiği değiştirilmiş salkım domates üretildi
  Kentsel tarım olarak adlandırılan ve kişilerin bahçelerinde veya evlerindeki saksılarda yenilebilir bitkiler yetiştirmesi olarak tanımlanan tarım türü, son yıllarda oldukça revaçta olmayı sürdürüyor.
  6b 17
  CRISPR ile serviks kanseri tedavi edildi
  Griffith University kurumundan bir grup araştırmacı, farelerde serviks kanserini %100'lük inanılmaz bir başarı oranı ile tedavi etti.Çalışmaların 5 yıl içerisinde insanlara da uygulanması planlanıyor.
  4,1b 2
  Alzheimer ile ilgili epigenetik belirteçler keşfedildi
  Bilim insanları Alzheimer hastalığının gelişmesinde epigenetiğin rol oynadığını düşünüyor.Epigenetiğin Alzheimer üzerindeki etkilerinin gözlenmesi amacıyla DNA metilasyonu üzerinde çalışmalar yapıldı.
  2,4b 2
  Sperm ayırma tekniği ile istenilen cinsiyette yavrular üretildi
  Hiroshima University kurumundan bir grup araştırmacı, doğacak farelerin cinsiyetlerini belirleyebilecek yeni bir kimyasal reaksiyon geliştirdi. Yeni yöntem sığırlarda ve domuzlarda test edildi.
  4,6b 17
  CRISPR; herediter körlüğün tedavisinde kullanılacak
  Bilim insanları gözdeki ışığa duyarlı hücreleri ve retinayı etkileyen ''Leber congenital amaurosis'' adlı hastalık formunu CRISPR yöntemiyle tedavi etmeye çalışıyor. Tedavi grubu için 18 kişi seçildi.
  2,9b
  Genetiği değiştirilmiş bitkiler daha fazla miktarda karbon yakalıyor
  Araştırmacılar doğadaki bitkilerin karbonu yakalama ve depolama yeteneklerini artıran EXOCYST70A3 kod adlı yeni bir gen keşfetti. Yeni keşfedilen gen; bitkilerin kök gelişimini belirliyor.
  3,3b 8
  Kök hücreler vücut içerisindeyken genetik olarak düzenlenecek
  Harvard Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi kök hücrelerin genlerini, hücreler hala vücut içindeyken düzenlemeyi başardı. Genetik materyal adeno-associated viruses adlı virüsler ile naklediliyor.
  4,5b 3
  Örümcek genleri mantar genlerinin içine ekleniyor
  Bilim insanları sıtma salgınlarını önlemek için Avustralya Mavi Dağ örümceğinin zehrini mantarların genetiği ile birleştirdi. Mantarlar sahaya konulduktan 45 gün sonrasivrisinek popülasyonu yok oldu.
  4,5b 6
  Örnekler üzerinden kent hayatında evrimin izini sürmek
  Mertcan Erice 3 yıl
  Araştırmacılar evrimi daha fazla şehirde incelemek istiyor! Ak üçgül bitkisi örneği ve evrimin işlemesini sağlayan mekanizmalar, haberimizin temelini oluşturuyor.
  5,3b 29
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim