Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  Otomobillerde emisyon değerlerine ilişkin değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı

  Otomotiv sektörünü yakından ilgilendiren ve emisyon seviyeleriyle ilgili düzenlemelerin yürürlüğe giriş tarihlerinde değişiklik öngören tebliğ, Resmi Gazete’de yayınlandı.
  1 ay
  8,9b
  1
  31
  Otomobil Teknolojileri
  Haber Editörü
  Otomobiller ile hafif yolcu/ticari araçlardan çıkan emisyon seviyeleriyle ilgili düzenlemelerin yürürlüğe giriş tarihlerinde değişiklik öngören tebliğ, Resmi Gazete’de yayınlandı.
  Buna göre bir aylık uyum döneminin ardından 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle yeni emisyon seviyelerine geçilecek. Otomobillerde 6b emisyon seviyesinden 6d-TEMP emisyon seviyesine, hafif ticari araçlarda ise 6b emisyon seviyesinden 6c emisyon seviyesine geçiş yapılacak.

  Son tarih 1 Eylül'dü

  Bu iki düzenleme ile 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle otomobillerde yeni emisyon seviyesine geçiş yapılması öngörüldü. Ancak bazı otomotiv üreticisi firmalar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurarak, bu tarihte ertelemeye gidilmesini talep etti.
  İlgili kesimlerin görüşlerini alan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, erteleme talebi üzerinde bir mutabakat oluşmadığını gördü. Bunun üzerine Bakanlık, otomotiv üreticilerine; yeni duruma uyum sağlamaları ve bu süreçten olumsuz etkilenmemeleri amacıyla geçiş süreci vermek üzere bir tebliğ değişikliği hazırladı.
  Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ değişikliğine göre, yeni emisyon seviyeleri 1 Ekim 2019’da yürürlüğe girecek. Otomotiv üreticisi firmalara, bir aylık geçiş süresi tanınacak.


  Yorum Yaz
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  mahmut716 1 ay en beğenilen
  biri özet geçebilir mi, neye zam geliyor şimdi?
  PSN_vs_XBOXLive 1 ay
  Neyin zammına hazırlık bu onu söylesin biri? Normalde bizimkiler emisyonmuş zararmış genelde kağıt üstündedir böyle şeyler, çok sallamazlar.
  sreylare 1 ay
  Abi rahat bırakın milletin arabalarını, çok mu para lazım düğün ve asker arabalarından ellerini, kollarını, kafalarını çıkaranlara; geceleri hayvan gibi bağıranlara ve farklı farklı onlarca korna çalanlara araba başı ceza kes gitsin. 1 senede 5 6 milyar lira toplarsınız zaten bir işe yarasın topladığınız.
  Abi rahat bırakın milletin arabalarını, çok mu para lazım düğün ve asker arabalarından ellerini, kollarını, kafalarını çıkaranlara; geceleri hayvan gibi bağıran...
  Devamını Gör
  mvn_ 1 ay
  Toyota hybrid’e geçip dizeli bıraktığı zaman Türkiye’de dizel için sonun başlangıcı demiştim. O birinci adımdı bu ise ikinci adım oldu.
  CoreXXX 1 ay
  kapkara duman atan eski dizel opellerden felan kurtulacakmıyız biri ona açıklık getirsin:)
  muammer816 1 ay
  bu çevreci ve desteklediğim karar ile araç maliyetleri artıp fiyatlarına zam geliyor arkadaşlar.hepsi bu :)
  huge_marv 1 ay
  Bunun bir adım sonrası emisyon sevyesi uygun olmayan araçlardan fazla vergi almaktır. Bu kategoriye de eski arabalar girer. Parası olmayıp eski araba binenlerin de böylece uyugn vergi dilimine geçmesi sağlanır. Derken bir hurda indirimi çıkarılır ve bu sayede daha fazla vergi ödemeye başlayan eski araba sahipleri arabalarında kurtulur ve yeni araba almak durumunda kalır. Bu sayede otomobil ve banka sektörü araç kredileri ile hareketlenmiş olur. Yok öyle eski arabaya binip az vergi vermek. O yeni arabalar seve seve alınacak. Oto-Firmalar boşuna fabrika açmıyor Türkiye'ye.
  (Özetten ziyede ileriyi görmek lazım.)
  tokatli6061 1 ay
  Adım adım elektirikli otomobile yönlendiriliyo tüm dünya bu yönlendirmenin sonu araçların kendinden daha maliyetli bataryaları olacak
  autoshow 1 ay
  Ben anladığını yazayım;
  Detayini bilen ustadlar anlatsın;
  Türkiye de üretilen araçlarda üretici lehine bir imkan vardı. Bu da lthal dizel araçlar dizel partikül filtresi ve ad blue ile gelirken, yerli üretilen (tip onay belgesi burada alınanlar daha doğru bir tabir olabilir) araçlarda sadece dpf' nin yeraldığı bir alt emisyon seviyesi ile araç üretilip satilabiliyordu. Bu da yerli üretici lehine bir maliyet avantajı yaratıyordu kuşkusuz. Şimdi bu ortadan kalkacak.
  Durum bundan ibaret gibi gözüküyor. Clio, Egea ve Megane sedan da dizel motorlar degisecek.
  edgar1899 1 ay autoshow
  Genel olarak anladığınız doğru ancak bir iki düzeltme yapayım. Türkiye'de ithal araçlara ulusal tip onay belgesi, yani TSE tarafından düzenlenen ve sadece ülkemizde geçerli olan tip onay belgesi düzenlenmiyor. İthal araçlar avrupa tip onaylı olmalı, bu durumda da ithal araçlar avrupada mevcut teknik şartlar ne ise ona tabi. Bu durumda biz ülkemiz için bir emisyon ertelemesi yaparsak bu ertelemeden yalnızca ülkemizde üretilerek ulusal tip onay belgesini geri emisyon seviyesinden alan araçlar yararlanabilir.
  Gelelim mevcut duruma, avrupa 1 eylül 2018 tarihinde otomobillerde 6c emisyon fazına geçti, biz ise 6c emisyon fazını uygulamadan avrupa ile eş zamanlı olarak 6d-temp emisyon fazına 1 eylül 2019 tarihinde geçecektik. Yani ülkemize son bir yılda gelen araçlarda ve Türkiye'ye üretilip avrupaya giden otomobiller 1 senedir 6c emisyon fazında iken ülkemizde üretilip iç piyasaya satılan araçlar 6b emisyon fazında idi.
  Bu fark 1 eylül 2019 itibari ile kapanacak ve hem ülkemizde hem de avrupada 6d-temp emisyon fazına geçilecekti. Firmalar Sanayi Bakanlığına başvurarak bu geçişin yapılmamasını ve 2020 sonuna kadar avrupadan 2 faz geride üretim yapılmasını talep etmişler, bakanlıkta bu talebi taslak haline getirip görüşe açtı.Bakanlığın açıklamasına göre erteleme yönünde mutabakat oluşmamış ve bu sebeple sadece geçiş süreci için 1 aylık erteleme yapılmış.
  Kimin etkilendiğini anlamak için aslında aynı araçların faz geçişi sonrası ne kullandıklarına bakmak gerekir yani son bir senedir avrupaya ne satmışlar türkiyeye ne satmışlar.
  Firmalara bakarsak bu geçişten etkilenmeyecek 2 firma var gibi duruyor,
  Toyota dizeli bıraktığı ve hybrid araçlar zaten mevcut durumda avrupanın 2021de geçeceği gelecek fazı bile karşıladığı için etkilenmeyecek.
  Honda mevcut dizel aracını zaten scr sistemi ilavesiz olarak avrupaya satabiliyor, muhtemelen daha yeni bir motor olduğu için emisyon değerleri daha düşük bu sebeple bu emisyon geçişi için onunda scrye ihtiyacı yok.
  Fiat için avrupaya sattığı 6d-temp araçlarda üre sistemi var bu sebeple 1 ekim itibariyle scr sistemi ilave edecek.
  Renault için avrupaya sattığı 6d-temp araçlarda üre sistemi var bu sebeple 1 ekim itibariyle bluedci motora geçip scr sistemi ilave edecek.
  Ford şu anda ülkemizde de ecoblue yani üre sistemli araçları satıyor ancak sanırım avrupada satışı olmadığı için onlar eski 2,2 ecotorq motoru bu geçiş için bırakarak 2,0 ecoblue motora tüm modellerinde geçecekler bu sebeple onlarda etkilenecek.
  Hyundai tarafında ülkemizde ürettikleri i10 ve i20nin dizel satışını avrupada yapmadıkları için açıkçası tam analiz yapılamıyor, benzinli motorlarına gpf ekleyerek geçişi yapmışlar, bu sebeple muhtemelen onların dizel i20yi tamamen bırakmaları gerekebilir.
  Haydar Yenigün'ün ifade ettiği ilave maliyetler ortalama 500 euro olarak ifade ediliyor, 500-900 şeklinde aralık verende var. Bu durumda da ithal dizel araçlara karşı yurt içinde üretilen dizel araçların bir avantajı olmayacak ve herkes aynı emisyon seviyesinden araç üretecek, bu durumda da motor değişikliği, ilave scr sistemi, ilave NOx sensörleri gibi sebeplerle yurtiçinde 1 ekimden itibaren üretilen araçların(görüntü itibariyle honda hariç) fiyatları 5-10 bin (bahsedilen rakanmlar gerçekse) aralığında artacak, tam veri yok ancak hyundai dizeli belki bırakmak zorunda kalacak.
  FreeRun 1 ay
  avrupa ülkelerinde örneğin euro 4 yerine euro 5 motor tercih edenlerde ek indirimler yapılırken bizde tam tersi zam yapılıyor
  Jeopol 1 ay
  veni vergiler geliyor
  elcas 1 ay
  her düzenleme zam. her kanun fiyat artışı. eski araçların doğaya saldığını düzeltecek bir uygulama yapılsa şu ankinden daha etkili olur. onun için yeni normlara uygun araç alana teşvik vermek doğaya sahip çıkmak demektir.
  bulentcandan 1 ay elcas
  Gelişmiş ülkelerde öyle, ama Türkiye'de eski araçlara ek vergi düzenleyecek hükümet kendi topuğuna sıkmış demektir.
  Bugünkü haberde Ulaştırma Bakanlığı açıklıyor; trafikte 11 milyon otomobilden 2 milyona yakınında emisyon ölçümü yokmuş. Demek ki, bu araçlarda TuvTürk vizesi de yok. Emisyon ölçümü yaptırmayanlara uyarı göndereceklermiş, yine yaptırmazlarsa ceza keseceklermiş. Güldüm, geçtim.
  FrknEgeOztrk 1 ay
  Daha emisyon ölçümünde nox değeri ölçmeyen sistem - ki bu fenni muayenede de bakılmıyor doğuş grubu sağolsun - avrupadan banlanan vag dizellerini burada satılmasına göz yuman sistem bizde ama görünüşte doğaya katkı için yeni emisyon değerlerine geçmiş
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
  ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
  1 Misafir

  İLGİ DÜZEYİ
  8929 TIK

  HABERİN ETİKETLERİ
  Otomobil, emisyon ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 1 ay Xiaomi Mi A3 kutudan çıkıyor | Detaylar ve merak edilenler 1 ay Honor 20S'in 32 megapiksel ön kamera ile geleceği onaylandı 1 ay Microsoft'un katlanabilir cihazı 360 derece menteşe ve manyetik kapakla gelebilir 1 ay Athlon 300GE kameralara gülümsedi 1 ay Google, Chrome tarayıcısı için önemli bir güvenlik güncellemesi yayınladı 1 ay Intel Retro oyunlar için Retro Scaling çözümünü duyurdu 1 ay Instagram'da artık size kimin mesaj gönderebileceğini seçebileceksiniz 1 ay Huami toplamda 100 milyon giyilebilir cihaz sattı 1 ay İki yıllık iOS açığı Google’ın uyarısıyla kapatıldı 1 ay Xiaomi Mi 9 Lite, Mi CC9’un farklı bir versiyonu olarak karşımıza çıkabilir 1 ay Paris “gürültü radarı” ile araçlara ceza kesmeye hazırlanıyor 1 ay Samsung Galaxy M30s’ten yeni detaylar 1 ay Buldukları açıkları HackerOne’a ileten altı hacker, milyoner oldu 1 ay Avustralya'lı bir balıkçı, geliştirdiği drone ile göl üzerinde uçtu 1 ay CD Projekt Red, Witcher oyunları yapmaya devam edecek 1 ay Motorola One Zoom'un teknik özellikleri sızdırıldı 1 ay CDC, elektronik sigara tüketicilerini uyarıyor 1 ay Mobil Renoir APU’lar 4266 MHz LPDDR4X bellekleri destekleyebilir 1 ay Nubia Red Magic 3S'in tanıtılacağı tarih belli oldu 1 ay Intel Elkhart Lake işlemcileri Gen11 GPU ile geliyor 1 ay GÖRÜNTÜLENEN Otomobillerde emisyon değerlerine ilişkin değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı Sonraki Youtube, Eylül ayında kanalların tam abone sayısını göstermeyi durduracak 1 ay Garmin güneş enerjisi ile çalışan Fenix 6 serisi akıllı saatini tanıttı 1 ay Çocukların gizliliğini ihlal eden Youtube yaklaşık 200 milyon dolar ceza ödeyecek 1 ay Epic Store yine bombaları patlattı: Celeste ve Inside ücretsiz 1 ay Spotify şarkılarınızı Facebook hikayelerde paylaşabilirsiniz 1 ay Haftaya BİM marketlerde HP ürünleri geçidi var 1 ay Jack Dorsey’in Twitter hesabı yine hacklendi 1 ay 2si1 | PlayStation'dan rekor ve 4K 60FPS oyun duyurusu 1 ay Samsung Galaxy A90 5G’nin basın görseli ortaya çıktı 1 ay Xiaomi, 10000 mAh kapasiteli Black Shark powerbank tanıttı 1 ay Stranger Things 3: The Game mobil platformlarda yerini aldı 1 ay Ghost Recon Breakpoint betası ile ilgili detaylar paylaşıldı 1 ay Sigaralar üzerine yazılan uyarı mesajları sigara tüketimini azaltıyor 1 ay Redmi ilk 5G özellikli telefonu için tarih verdi 1 ay Xperia 2 olduğu düşünülen bir Sony modelinin görüntüleri ortaya çıktı 1 ay TUF Oyuncu sistemi kurduk | DH-A3 Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 1 ay 6.000 mAh bataryalı Samsung Galaxy M30s'in render görüntüsü ortaya çıktı 1 ay Alzheimer ile ilgili epigenetik belirteçler keşfedildi 1 ay Terminator: Dark Fate'ten aksiyon dolu yeni fragman 1 ay Amazon yangınları, solunum problemlerine yol açmaya başladı Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim