Anlık Bildirim
Oy Ver
 
Dünyanın en büyük bellek ürünleri üreticisi Güney Koreli Samsung gelen haberlere göre DRAM üretimini arttıracak. Gelişmenin özellikle de PC sektörünü olumlu etkilemesi bekleniyor.


Yayınlanan rapora göre Samsung iki üretim tesisini DRAM yonga üretimi için yeniden dizayn edecek. Bunlardan Pyeongtaek’taki fabrikanın ikinci katını tamamen bu işe ayıracak olan firma gerekli ekipmanların siparişine önümüzdeki Aralık ayı içerisinde başlayacak ve sonuç olarak üretimin başlaması önümüzdeki ayın 3. çeyreğini bulacak.
Hwasung’daki fabrikanın ise hali hazırda ayda 30 000 2D NAND birimi çıkış hacmi olan 16 hattı DRAM çözümleri üretecek şekilde yeniden tasarlanacak. Geçtiğimiz ayın başlarında ekipmanlarının siparişine başlandığı bilgisi firma tarafından doğrulanan birimin hacimli üretime geçişi ise gelecek yılın ilk çeyreğine rastlayacak.

Durum o kadar da pembe değil

Buraya kadar her şey güzel görünüyor fakat aslında Samsung daha önce Hwasung’daki üretim tesisinin DRAM üretimi yapan 11 birimini görüntü sensörü üretimine yöneltmişti. Anlaşılacağı üzere aslında Hwasung’ta DRAM üretimi adına negatif olan durum olumlu tarafa geçecek sadece.
Pazar analistleri de bu durum dolayısıyla 2018’te ciddi bir fiyat düşüşü olmayabileceği görüşünde lakin en azında artan fiyatların düşüşe geçmesi bile donanım severler adına yüz güldürücü bir gelişme olacaktır.

%20 kapasite artışı

Son olarak Samsung’un bu kararı sonucunda DRAM endüstrisinin %20’lik bir üretim kapasitesi artışı yaşayacağı düşünülürken piyasanın diğer büyük oyuncularından SK Hynix ve Micron da boş durmuyor elbette.
Samsung DRAM üretim hacmini arttıracak
 
Samsung’dan sonra 2. ve 3. üretici konumunda olan üreticilerin de yeni fabrika inşası hızla devam ediyor fakat bu tesislerin faal hale geçmesi için önümüzde oldukça uzun bir zaman var. Örneğin SK Hynix’in Wuxi’de kuracağı fabrikanın tamamlanması önümüzdeki yıl sonunu bulacak ve gerekli ekipmanların yerleştirilmesi ise bir sonraki sene içerisinde gerçekleşecek. Umarız ilerleyen günlerde PC endüstrisi adına olumlu gelişmeler aktarırız. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim