Anlık Bildirim

Samsung yine rekor faaliyet kârı elde etti

Geçen yıldan bu yana faaliyet kârını sürekli arttıran Samsung, düşüş tahminlerinin aksine yeni bir rekor daha kırdı. Samsung’un yılın ilk çeyrek mali raporları haberimizde.
Oy Ver

Geçen yılı rekor faaliyet kârı ile kapatan Samsung bu yıla da rekorla başladı. Özellikle yonga tarafındaki fiyat artışları ve büyük talep rekor faaliyet kârının dinamoları oldu.

Samsung ne kadar kâr elde etti?

Yapılan açıklamaya göre Samsung’un yılın ilk çeyreğinde elde ettiği gelir 58 milyar dolar civarında gerçekleşti. Geçen yıla göre artış, önceki çeyreğe göre ise düşüş gözlemlendi.

Faaliyet kârı ise 14.4 milyar dolar yaklaşık değer ile firma tarihindeki en yüksek seviyeye çıktı. Geçen yıla göre yüzde 50, önceki çeyreğe göre yüzde 5 civarında bir artış yakalandı.

Faaliyet kârında en büyük katkı Cihaz Çözümleri biriminden geldi. Yarı iletken bölümü 10 milyar dolar, panel bölümü de 350 milyon dolar ile birime katkı yaptı. Son dönemde artan DRAM fiyatları, HBM 2 belleklere olan talep, kripto para madenciliğinde artış ve Qualcomm ile olan büyük ortaklık bunda pay sahibi oldu.

Diğer taraftan panel bölümünün önceki dönemlere göre büyük bir düşüş göstermesi iPhone X satışlarına bağlanıyor. Samsung cihazın çok satacağını tahmin ederek OLED üretim tesislerine büyük yatırımlar yapmıştı. Ne var ki satışlar beklentileri karşılamadı.

Mobil bölüm ise hem geçen yıl aynı döneme göre hem de geçen çeyreğe göre artış kaydetti ve 3.3 milyar dolar civarında bir faaliyet kârı topladı. Galaxy S9 ve Galaxy S8 serilerinin satışları bunda pay sahibi.

Yılın ikinci çeyreğinde faaliyet kârında bir miktar düşüş yaşanabilir. Yarı iletken bölümünde herhangi bir düşüş beklenmiyor ancak mobil bölümün artan pazarlama bütçesi ikinci çeyrekte kârı biraz aşağı çekebilir.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim