Anlık Bildirim

Sosyal mesafenin korunmasına yönelik ürünler artıyor: Karşınızda MESS Safe

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), iş yerlerinde sosyal mesafenin sağlanması adına çalışanların boynuna asabileceği veya kemerlerine takabileceği MESS Safe ürününü geliştirdi.

Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte kısa süre sonra fabrikalarda çarklar yeniden dönmeye başlayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “kontrollü sosyal hayat” şeklinde adlandırdığı bu dönemde, fabrikadaki çalışanlar arasındaki sosyal mesafenin korunması da büyük önem arz ediyor.

Koronavirüs nedeniyle üretim süreçleri ve çalışma hayatının baştan aşağı yeniden tasarlandığını belirten Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), metal sanayinin bu süreçten güç kazanarak çıkması için MESS Safe girişimini başlattı. Söz konusu girişimin karşınızda duran ilk ürünü, giyilebilir çözüm ve mobil uygulama ile iş yerlerindeki sosyal mesafenin korunmasını sağlamayı hedefliyor.

Söz konusu ürün mobil uygulamadan, giyilebilir donanımdan ve yönetim panelinden oluşuyor. Çalışanlar, boyunlarına asabilecekleri veya üstlerinde taşıyabilecekleri bu donanımı akıllı telefonlarıyla eşleştirerek mobil uygulama üzerinden kendilerine kullanıcı profili oluşturuyor.

MESS Safe giyilebilir donanım, çalışanlar arasındaki mesafeyi düşük enerjili Bluetooth yakınlık teknolojisi kullanarak takip ediyor. Bu sayede kişilerin konumları takip edilmeden gerekli sosyal mesafe sağlanabiliyor. Söz konusu donanım, 1 metrelik sosyal mesafe sınırı aşıldığında kullanıcıyı görsel ve işitsel olarak uyarıyor. Kullanıcılar, telefonlarına indirdikleri mobil uygulamadan kendi sosyal mesafeleri hakkında bilgi alıp bu konudaki başarı oranlarını takip edebiliyor.

MESS Safe ürününün bir kolu da yönetim paneli. Şirketler bu panel üzerinden mevcut görevi gereği yoğun etkileşimde bulunan kişileri tespit ederek çalışanlarının sağlığı konusunda önlemler alabiliyor. Gerekli hallerde kişiler arası sosyal ağ haritasının çıkartılmasını sağlayıp, çalışma süresi içinde işyerinde sosyal mesafe kurallarının ne kadar sağlandığını gözlemleyebiliyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan MESS Başkanı Özgür Burak Akkol, MESS Safe girişimini acil ihtiyaca yanıt olması için geliştirdiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun dışında önümüzdeki günlerde yeni bir ürünümüz olacak. Yüz tanıma teknolojilerini kullanacağız. Çalışma arkadaşlarımızın iş sağlığı güvenliği ekipmanlarını tam olarak kullanmalarını güvence altına alacak, iş kazalarını en aza indirecek akıllı kamera çözümleri hazırlayacağız.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim