Anlık Bildirim

Toyota'nın araçları 2021'den itibaren birbiriyle iletişim kurabilecek

Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre, 2021 yılından başlanarak pek çok modelde DSRC, yani Kısa Mesafe Telsiz İletişim sistemi kullanılacak. Bu sayede araçlar birbiriyle iletişim kurabilecek.

Toyota'nın araçları 2021'den itibaren birbiriyle iletişim kurabilecek Tam Boyutta Gör
 

Araçtan araca (V2V) ve araçtan altyapıya (V2I) iletişim teknolojileri, sahip olduğu özellikler sayesinde her yıl trafikte binlerce kişinin hayatını kurtaracak potansiyele sahip. Ama ne yazık ki satışa sunulan araçlar arasında yaygınlaşması da bir o kadar yavaş. Toyota ve Lexus da bu durumu tersine çevirmek için kolları sıvamış durumda.

Japon üretici, araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim teknolojisini 2021 yılından başlayarak Amerika’da satışa sunduğu araçlarda kullanmaya hazırlanıyor. Söz konusu yıldan itibaren Dedicated Short-Range Communications (Kısa Mesafe Telsiz İletişim) sistemiyle donatılacak araçlar, hız ve konum gibi daha pek çok bilgiyi birbirleriyle ve altyapıyla paylaşabilir hale gelecek. Şirket, bu teknolojiyi 2015 yılından bu yana yaklaşık 100 bin aracında kullanıyor.

Bu sistem sayesinde paylaşılan gerçek zamanlı bilgiler sürücülere buzlu yollar, trafik sıkışıklığı ve kazalar gibi potansiyel tehlike ve sıkıntılardan sıyrılma imkanı tanıyacak. Sürücüler, herhangi bir potansiyel tehlikeyle karşılaşmadan dahi erkenden uyarılabilecek.

5.9 GHz frekans kullanan DSRC sisteminde iletişim iki yönlü olacak. Yani diğer araçlar ve altyapı bileşenlerinden bilgi alınabileceği gibi, onlara bilgi de gönderilebilecek. Ayrıca, bu sistem endüstri standartlarına dayandığı için diğer üreticilere ait araçlarla da iletişim kurulabilecek.


Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim