Anlık Bildirim

Yanık ve yara tedavisinde devrimsel buluş: Taşınabilir 3D deri yazıcısı

Toronto Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen 3D deri yazıcısı, derin yanık ve yaraların tedavi edilmesi için derinin üzerine eksik doku katmanlarını basabiliyor.
Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar, dakikalar içinde derin deri yaralarını iyileştirebilen taşınabilir bir 3D deri yazıcısı geliştirdi. Bu tür yaralarda genellikle derinin üç katmanı (epidermis, dermis ve hipodermis) ağır şekilde zarar görür. Geliştirilen yazıcı eksik doku katmanlarını cilde yerleştirerek yarayı kapatabiliyor.
Şu anda deri yaraları, bölünmüş kalınlıkta deri greftleme adı verilen bir işlemle tedavi ediliyor. Yani sağlıklı bir donörden alınan deri, hasarlı derinin üzerine nakledilerek. Büyük yaralar için ise iyi miktarda sağlıklı deri grefti gerekiyor. Ancak yeteri miktarda donör derisi bulabilmek hayli zor. Bu yüzden genellikle yaralı alanların bir bölümü açıkta kalıyor.
Araştırmacı Axel Guenther konuyla ilgili açıklamasında "Şu anki 3D biyo-yazıcılar hantal, düşük hızlarda çalışıyorlar, pahalı ve klinik uygulamalarla uyumsuzlar" dedi. Taşınabilir 3D deri yazıcısı, küçük bir ayakkabı kutusu büyüklüğünde ve 1 kilogramdan daha hafif. Taşınabilir boyuttaki cihaz, deri için doku katmanları oluşturabiliyor.

Biyo-mürekkepte iki önemli protein var

Her doku tabakasının oluşturulması için kullanılan biyo-mürekkep iki protein içeriyor. Derinin dermis tabakasında en fazla bulunan protein olan kolajen ve yaranın iyileşmesinde önemli bir rol oynayan fibrin. Yazıcı ayrıca bazı geleneksel 3D yazıcıların gerektirdiği yıkama ve inkübasyon aşamalarını da ortadan kaldırıyor.
3D deri yazıcısı henüz insanlar üzerinde test edilmedi ancak buradaki video aracılığı ile bir domuz üzerinde nasıl sonuç verdiğini görebilirsiniz (video bazıları için hassas olabilir). Araştırma ekibi gelecekte insanlar üzerinde klinik denemeler yapmaya başlamayı umarken, cihazın yanık ve yara tedavisinde devrim yaratacağını düşünüyorlar.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim