Anlık Bildirim

Yaşlıların her gün 1 aspirin alması tehlikeli olabilir

Yaşlı bireylerin kalp hastalıkları ve krizinden korunmak için her gün aspirin içtiklerini duymuşsunuzdur. Yapılan yeni bir araştırma sağlıklı bireylerde bunun tehlikeli olabileceğini gösteriyor.
Kan inceltici özelliği nedeniyle kalp hastaları, kalp krizi geçmişi olan kişiler her gün düzenli olarak aspirin kullanırlar. Özellikle yaşlılarda bu ilaçların kullanımı zirve yapar. Öte yandan, bazı yaşlı bireylerde olası kalp krizi ve damar tıkanıklarının önüne geçmek için bir hastalık öyküsüne sahip olmasalar bile düzenli olarak aspirin alırlar.

Amerika ve Avustralya’da yapılan bir araştırma, sağlıklı yaşlı bireylerin her gün aspirin kullanmalarının onları kalp krizi riskine karşı korumadığını ortaya koyuyor. Araştırmanın sonuçları bununla da kısıtlı değil. Düzenli aspirin kullanımı mide kanaması ve artan kanser riskini beraberinde getiriyor. Kısacası sağlıklı kişilerin aspirin kullanmaları onlara fayda sağlamadığı gibi zarar veriyor.

Kalp krizi ya da hastalığı geçmişi olmayan 70 yaş üzeri 19.114 hasta üzerinde yapılan çalışmada deneye katılanların yarısına 5 yıl boyunca düşük dozda aspirin verilmiş. Araştırmanın sonucunda aspirinin kalp krizi riskini azaltmadığı, öte yandan mide kanamalarını ciddi oranda arttırdığı görülmüş.

Monash Üniversitesi’nden Profesör John McNeil, yaptıkları çalışmanın milyonlarca insanı ilgilendirdiğinden büyük önem taşıdığını, herhangi geçerli bir tıbbi gerekçesi olmadan aspirin kullanan milyonlarca yaşlının gereksiz aspirin kullanımı nedeniyle iç kanama riski taşıdığını, bu çalışmayla doktorların kime aspirin reçete edip kime etmemeleri gerektiğine daha iyi karar verebileceklerini belirtiyor.
Çalışmanın sonucunda aspirin alan sağlıklı yaşlı bireylerde kanser riskinin arttığı görülmüş. Ancak araştırmacılar, bu bulgunun net olmadığını ve derinlemesine incelenmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Peter Rothwell, kalp krizi riskine karşı kendiliğinden aspirin alan kişilerin bundan fayda görmediklerini ve bu kişilerin aspirin kullanmasını önermediklerini, öte yandan kullanan kişilerin de ilacı bir günde kesmelerinin tehlikeli olabileceğini, bunun yerine doktorlarına danışarak doğru adımları atabileceklerini belirtiyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim