Anlık Bildirim

Almanya, Google için antitröst soruşturması başlattı

Almanya Federal Kartel Ofisi, Google'ın çatı şirketi olan Alphabet'in rekabete aykırı ve hâkim durumunu kötüye kullanma iddialarıyla ilgili olarak soruşturma başlattı.

Almanya, Google için antitröst soruşturması başlattı Tam Boyutta Gör

Almanya'nın antitröst dairesi bugün, Google'ın Avrupa birimleri ve ana şirketi Alphabet hakkında rekabete aykırı uygulamalar iddiaları üzerine bir soruşturma başlattığını duyurdu.

Kullanıcılara yeterli seçenek sunuluyor mu?

Almanya Federal Kartel Ofisi bu yıl Amazon ve Facebook'a karşı benzer bir önlem alındıktan sonra, söz konusu soruşturmanın teknoloji devi Google'ın kullanıcılara, verilerini nasıl kullandığı konusunda yeterli seçenek sunup sunmadığını değerlendireceğini açıkladı. Yetkililer ayrıca, Alphabet şirketinin kullanıcılardan topladığı bilgilerden "stratejik bir avantaja" sahip olup olmadığını anlamak için Google'ın veri işleme şartlarının derinlemesine bir analizini de yapacaklar. 

Federal Kartel Ofisi Başkanı Andreas Mundt konuyla ilgili olarak: "Google arama motoru, YouTube, Google Haritalar, Android işletim sistemi veya Chrome tarayıcısı gibi Google'ın sunduğu çok sayıda dijital hizmet nedeniyle, şirketin pazarlar arası rekabet açısından son derece önemli olduğu düşünülebilir. Diğer şirketler için bu güce meydan okumak genellikle çok zordur." dedi.

Google ise henüz Almanya'nın başlattığı bu soruşturma ile ilgili bir yorum yapmış değil.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim