Anlık Bildirim

Omicron varyantı için korkunç sonuçlar geldi: Aşıların etkisini yok ediyor

BioNTech’in m-RNA temelli Covid-19 aşılarının Omicron varyantına ilişkin bilimsel araştırma sonuçları geldi. Korkunç tablo aşıların etkisinin neredeyse sıfırlandığına işaret ediyor.
50

Aşılar omicron varyantına karşı etkili mi? Tam Boyutta Gör

Geçtiğimiz günlerde öncü laboratuvar sonuçları açıklanan ve bir nebze olsun bizleri rahatlatan açıklamalarda BioNTech’in spike proteininden tutunarak etkili olan Covid-19 aşılarının Omicron varyantına karşı da etkili olabileceği söylenmişti. Kesin hüküm taşımayan bu öncü bulgular bugün sızan bilimsel sonuçlarda tümüyle yalanlanmış oldu.

Omicron varyantı bir araştırmaya göre 45 kat, bir başka araştırma sonuçlarına göreyse 37 kat aşıların etkinliğini azaltıyor. Bilim insanlarının aktardığı bilgilere göre 10 katlık bir etki azalması olması durumunda bile aşıların yeni varyanta göre yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Sonuçlar resmi ağızlardan da doğrulandığı takdirde tüm dünyanın acilen yenilenmiş aşılara ihtiyacı olacağa benziyor.

Araştırma sonuçlarına göre Delta varyantına karşı 3 ay sonra %95’in üzerinde bir koruma sağlayabilen 3 doz BioNTech aşısı, Omicron varyantında %25 koruma yakalayabiliyor. 2 doz BioNTech aşısının ise %0 nötralizasyon sağlayabildiği aktarılmış.

Aşılar omicron varyantına karşı etkili mi? Tam Boyutta Gör

Peki şimdi ne olacak?

Bilim insanları 3. doz aşı sırası gelenlerin yeni aşıları beklemeleri gerektiği kanısında ancak henüz bu bilgiler resmi olarak aktarılmış değil. BioNTech’in 100 gün içinde yeni varyanta karşı etkili aşıyı geliştirip seri üretime başlayabileceğini hatta ilk dozları göndermiş olacağını söylediğini zaten biliyoruz ancak AB ile şirket arasındaki bu bağlayıcı anlaşma, aşıların ülkemize gelişinin çok daha uzun süreler almasına yol açacağı aşikar.

Sinovac’ın sonuçları ise henüz bilinmezliğini koruyor. Bu nedenle ülkemizin acilen inakftif aşı türündeki yerli Turkovac aşısında yeni varyanta ilişkin çalışmaları tamamlaması ve yeni aşılanma seferberliği gerekecekse Turkovac ile süreci başlatması stratejik bir önem taşıyor. Aksi taktirde yine yaz aylarını bulacak bir aşı bekleme serüveni ile karşı karşıya kalabiliriz.

Tüm bunlar henüz resmi olarak doğrulanmış değil. Kesin kanıya varmak için devlet yetkililerinin aktaracakları bilgilere göre hareket etmek gerekiyor.

Kaynakça https://mobile.twitter.com/cieseksandra/status/1468465347519041539 https://twitter.com/JanineKimpel/status/1468700628922904591?s=20 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Editörün Seçimi Yorum
asiya bile subscription getirdiler resmen.
Yorumu gör »
Yacatisma
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
14087 kez okundu.
109 kişi, toplam 140 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
aşı, covid-19 ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim