Anlık Bildirim

Çin'deki elektrikli araç teşvikleri 2022'de yüzde 30 azaltıldı

Dünyanin en büyük elektrikli araç pazarı olarak anılan Çin'deki teşvikler bu yıl daha da azaltıldı. 2023'te ise tamamen kaldırılacak. Buna rağmen 2022'deki satışların artması bekleniyor.

Çin'deki elektrikli araç teşvikleri 2022'de yüzde 30 azaltıldı

Elektrikli araç denince akla ilk gelen ülkelerden biri Çin oluyor. Elbette bunda sunulan teşviklerin payı büyük. Öte yandan, elektrikli otomobillerde sunulan devlet teşviki bu yıl yüzde 30 azaltıldı.

Bu durum sürpriz değil. Zira teşviklerin 2020'den 2022'ye kadar sırasıyla yüzde 10, 20 ve 30 oranlarında azaltılacağı daha önce açıklanmıştı. Bunun yanı sıra toplu taşımada kullanılan elektrikli araçlara yönelik teşvikler de yüzde 20 azaltıldı. 2023'te ise aksi bir karar alınmazsa teşvikler tamamen kaldırılacak.

Söz konusu düşüş ülkede satılan elektrikli araçların fiyatlarına çoktan yansıdı. Örneğin teşvik kapsamına giren Tesla Model 3 ve Model Y versiyonlarının fiyatları ortalama yüzde 2 arttı. Çünkü sunulan teşvik 15.840 yuan'dan (~33.529 TL) 11.088 yuan'a (~23.470 TL) geriledi. 

Teşviklerin düşmesinin satışlara büyük bir etkisinin olması beklenmiyor. Zira yukarıda da belirttiğimiz gibi teşvikler 2020'den bu yana düşmesine rağmen Çin'deki yeni elektrikli araç satışları rekor kırmaya devam ediyor. 2021'in ilk 11 ayında 2.7 milyon şarj edilebilir (PHEV+BEV) binek araç satıldı. Aralık verileri daha açıklanmadı ancak öngörüler toplam sayının 3 milyon adedi aşacağı yönünde.

Çin, teşviklerin azaltılmasına rağmen yeni şarj edilebilir binek araç satışlarının 2022'de 5.5 milyon adedi geçmesi öngörülüyor. Buna ticari araçlar ve otobüsler de dahil edildiğinde toplam satışlar 6 milyona ulaşabilir. Üstelik bu satışlarının çoğunun tamamen elektrikli araçlardan oluşması bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim