Anlık Bildirim

Çin, sanayileşmiş ülkelerin toplamından da fazla sera gazı emisyonuna neden oldu

Asya ülkesi Çin'in 2019 yılında tüm dünyada üretilen karbondioksit eşdeğerlerinin %27’sinden sorumlu olduğu belirtildi. Bu değer sanayileşmiş ülkelerin toplamından fazla sera gazı salınımı demek.

Çin, sanayileşmiş ülkelerin toplamından da fazla sera gazı emisyonuna neden oldu Tam Boyutta Gör
2060 yılı itibariyle karon nötr olma sözü veren uzak doğu ülkesi Çin, yeni yayınlanan bir rapora göre sera gazı emisyonları kırılması güç rekor elde etti. Söz konusu rapora göre ülkenin CO2 emisyonları sanayileşmiş ülkelerin toplamından daha fazla oldu.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Rhodium Group'un yayınladığı raporda Çin’in karnesine eksi olarak yazılan bu gelişme, 1990 yılından itibaren geçen süre baz alındığında ülke için bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

2019 yılında tüm dünyada üretilen karbondioksit eşdeğerlerinin (CO2e)* %27’sinden sorumlu olan Çin’i ise %11’lik oranla ABD takip ediyor. Hindistan’ın da kendi çapında bir rekor kırarak %6.6’lık payla üçüncü olduğu sıralamada, AB bloğu ise %6.4’lük payla dördüncü sırada yer almış.

Grubun raporunda yer alan bilgilere göre CO2e’nin tüm dünyadaki varlığının 52 gigaton olduğu görülüyor. Bu oran on yıl öncesine kıyasla ise %11.4’lük bir artışı işaret etmekte. Çin’in toplam CO2e miktarı ise paylaşılan bilgiler ışığında 14 gigaton civarına denk geliyor.

Çin, sanayileşmiş ülkelerin toplamından da fazla sera gazı emisyonuna neden oldu Tam Boyutta Gör

İlginç bir şekilde, yaklaşık 1.4 milyar nüfusa sahip Çin’in kişi başı emisyon miktarı ise ülkeler sıralamasından farklı. 10.1 ton olan Çin’deki kişi başı emisyon miktarı, 10.5 ton olan OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Taşkilatı) ortalamasının bir miktar altında. Kişi başı sera gazı üretiminde birinci sıra ise açık ara farkla ABD’de. Ülkedeki kışı başı sera gazı üretimi 17.6 ton olarak gerçekleşmiş.

Farklı birçok projenin hayata geçirildiği günümüzde artan sera gazı salınımın önüne geçmek geleceğimiz için hayati önem taşıyor. Bu konuda ülkelerin sözlerini tutarak, karbon nötr olma politikalarını bir an önce hayata geçirmeleri gerekiyor.

*CO2e çeşitli sera gazlarından kaynaklanan emisyonları, diğer gazların miktarlarını aynı küresel ısınma potansiyeline sahip eşdeğer miktarda karbondioksite dönüştürerek küresel ısınma potansiyeli temelinde karşılaştırmak için kullanılan bir ölçü.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
8089 kez okundu.
15 kişi, toplam 15 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
co2 salınımı, co2 emisyonu ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim