İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (72) YORUM YAZ

tarafından 16 Şubat 2017, Perşembe 10:24 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Avrupa’nın en kirli havaya sahip 10 şehrinden 8′i Türkiye’de!
Günlük Haber Cihan Pehlivan
72 11785
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verileri baz alınarak hazırlanan güncel rapora göre en fazla hava kirliliğine sahip şehirler belli oldu. Listenin ilk 10 şehrinden 8'i ne yazık ki Türkiye’den.
 
İngiltere’de yayın yapan Guardian gazetesinde paylaşılan rapor ile en kirli havaya sahip şehirler açıklandı. Havada bulunan ve büyüklüğü 2.5 mikrona kadar olan partikül madde (PM 2.5) oranlarına göre belirlenen listede oldukça çarpıcı ve bir o kadar üzücü sonuç ortaya çıktı.
 
Ayrıca Bkz.Amazon siparişleri havadan paraşüt ile teslim edecek
Öyle ki Makedonya’daki Tetevo şehri şu an için listenin bir numarasında yer alırken, onun hemen arkasında ülkemizden sırasıyla Batman, Hakkari, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta illeri geliyor. Bosna Hersek’e bağlı Tuzla şehri ise beşinci sırada. Diğer bir deyişle dünyanın en kirli 10 şehrinden 8'i Türkiye’de bulunuyor.

Türkiye’de hava kirliliği konusunda yasal bir üst sınır bulunmuyor


Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa’daki büyük şehirlere göre hazırladığı bir diğer listede İstanbul metrekarede 33 mikrogram ile birinci sırada yer alırken, hemen arkasında Varşova, Budapeşt, Bükreş ve Prag geliyor. Ülkemizde bu alanda çalışmalar yürüten Temiz Hava Hakkı Platformu, Türkiye’de PM 2.5 için hazırlanan yasal bir üst sınırın olmadığını, bu yüzden hava kirliliği endeksinde üst sıralarda olduğumuzu dile getiriyor.
 
 
Dünyanın havası en kirli kentler araştırmasına göre ilk sırada İran’daki Zabol var. Listede ayrıca Hindistan’dan 10, Çin’den 5, Suudi Arabistan’dan 3, Kamerun ve Pakistan’dan birer şehir bulunuyor.

Rapordaki bilgilere bakıldığında kentlerde yaşayan kişilerin yüzde 80'i risk sınırının üzerinde bir hava soluyor. Araştırmaya katılan 100 ülkeden 3000 bin şehir arasında düşük ve orta gelirli şehirlerin yüzde 98'i gerekli sağlık koşullarına sahip değilken, yüksek gelir düzeyine sahip şehirlerde ise bu oran yüzde 56 seviyelerinde.

Hava kirliliği, trafik kazalarından 11 kat daha fazla ölüme neden oluyor


Uzmanlar kamyon, otomobil, otobüs gibi araçların egzozlarından çıkan dumanların yanı sıra odun, kömür gibi fosil yakıtların, orman yangınlarının ve denetimsiz fabrikaların hava kirliliğine büyük etkisi olduğunu belirtiyor. Araştırmalara göre partikül oranı metreküpte 10 mikrogramı geçtiği zaman çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarıyor. WHO verileri her yıl 12.6 milyon insanın çevre ve hava kirliliği nedeniyle öldüğünü söylüyor.
 
Ayrıca Bkz.PewDiePie'a büyük darbe: YouTube, Google ve Disney sözleşmeleri iptal etti
Zira solunum yollarıyla başlayan hastalıklar direkt akciğeri etkiliyor. İnce partiküller her ne kadar fark edilmese de kısa vadede göz, burun, akciğer tahrişlerine neden oluyor ve ilerleyen dönemlerde bronşit, akciğer kanseri, düşük akciğer kapasitesi ve kalp rahatsızlığı gibi problemleri doğuruyor. Astım ve kalp hastalıklarına sahip kişiler ise kirli havadan çok daha fazla etkileniyor.
 
 
Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Tabipleri Birliği ve Türk Toraks Derneği ortaklığıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre Türkiye’de 33 bin 300 kişi hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti. Hava kirliliğine bağlı hastalıklar yüzünden ölenlerinin sayısının trafik kazalarında hayatını kaybedenlerden 11 kat daha fazla olduğu ifade ediliyor.

Yetkili birimler ilerleyen dönemlerde ülkemizde kömürlü santral sayısının yaklaşık dört kat arttırılacağına dikkat çekiyor ve hava kirliliğinin yıllık ortalamasının yüzde 50 ila yüzde 150 aralığında artış göstereceğini, vatandaşlarda oluşan hastalıkların katlanarak artacağını belirtiyor.
  
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 11785 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
Marquis-de-Sade` Perşembe, 10:46
Türkiye Avrupa'ya giremese de neredeyse tüm Avrupa etkinliklerinde Avrupa'lı gibi sayılıyor Hakkari'de Türkiye'nin bir ili olduğundan onu da dahil ediyorlar.
...
Yorumun devamı ▼
+99
eSSelamuAleykum Perşembe, 10:49
quote:
Orijinalden alıntı: fatsa52

Hakkari avrupa dami?

"Hakkari avrupa damı ..." < İşte bu yüzden dünyadan 300 sene gerideyiz.
+79
ITTF Perşembe, 11:06
Hakkari'nin havası neden kirli bombalardan mı? +57
kaptanos Perşembe, 11:24
Kötü olan çoğu şeyde olduğu gibi hava kirliliğinde de lideriz. %100 milli kirlilik... +46
12 Angry Men Perşembe, 11:24
Batı bizi kıskanıyor. +43
General. Perşembe, 11:52
Oy almak için dağıtılan atık kömür yüzündendir, ama millet nimet sanıyor zehirlendiğinin farkında değil. Ulan şu ülkede insanın hiçmi kıymeti olmaz ya, hadi diyelim halk cahil peki devlet ne işe yarar
...
Yorumun devamı ▼
+32
Bukalemun Perşembe, 12:28
Dün TV de haber vardı (Ntv) Londro kirlilik ile boğuşuyor diye ! İNGİLTERE kendi havasına biz de kendi havamıza bakalım ! Avrupa'nın orta doğuya son 5 yılda sattığı silah/ gönderdiği paralı asker an
...
Yorumun devamı ▼
+19
ozcan_dk Perşembe, 12:49
Malasef bir çok "Sığı" Avrupa' yı halen coğrafyadan ibaret zannediyor.Avrupa = Medeniyet
...
Yorumun devamı ▼
+13
mehmedaltair Perşembe, 12:06
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın

İsrail'i avrupadan sayan sığır araştırmacılar Suriye'yi de saysın bari
+8
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
DH Misafiri 3 saat önce
akp yüzünden artan hava kirliliğini aktroller hemen inkar etmiş... yazık... kıt olduklarını biliyordum ama...
+1
xmen121 22.2.2017
Malesef
0
sdc55 22.2.2017
bizi ab li yapmışlar iyi bakalım sonunda girmişiz
0
fxmaster Cumartesi, 22:09
İzmirde oturuyorum.Bulunduğum bölge yayınlanan ölçümlere göre temiz görünüyor. Ancak bu ölçümlerin gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Dün dışarda is ve dumandan göz gözü görmüyordu.Evde nefesim daraldı dedim çıkayım bir yürüyeyim. Deniz kenarı genellikle havası temiz olması gerekir. Ama hava kirliliği öyle boyutlara ulaşmışki deniz kıyısı olan Kordon da da duman ve is yoğundu. Eve geldiğimde üzerim güysilerim elim kolum sanki tütsülenmiş gibi is kokuyordu.
http://www.csb.gov.tr/gm/cygm/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=2705
yukarıdaki linkte çevre bkanlığının temiz hava eylem planı var. Baksanız dersinizki yahu bu bakanlık çok sağlam hedefler koymuş çok sağlam çalışıyor İzmirde iki ay sonra acayip temiz bir hava olacak hava temizliğinde almanyayla falan yarışacak. Ama nasıl bir ölçüm sistemi uygulanıyorsa zehir soluduğumuz, çamaşırı balkona assak 10 dakkada giyilmeyecek vaziyette is kokutan, gece boyunca öksürten hava süper temiz görünüyor.
Kirliliğin aşırı boyutlarda olduğu ve yine nefes alamadığımız bir gün çevre bakanlığını aradım şikayette bulunmak için. Malesef yetkili çözüm getiremedi.
Sağlıklı olmanın bir numaralı şartı beslenme veya spor değildir. Sağlıklı olmanın bir numaralı şartı yeterli kalitede hava solumaktır. Ne kadar iyi beslenirseniz ne kadar iyi spor yaparsanız yapın, soluduğunuz havanın kalitesi yetersizse sağlıklı olamaz sağlıklı yaşayamazsınız.
Şimdi çok güzel hastaneler yapılıyor. Bence öncelik insanların hastalandıktan sonra çok güzel hastanelere gitmesi değildir. İnsanların önce hasta olmasını önlemektir. Yani o hastanelerin müşteri sayısını azaltmaktır.
1)Solunan havanın kalitesi
2)İçme suyu kalitesi
3)Gıda kalitesi
Yaşam standartlarımızı etkileyen en önemli şeylerdir.
Hava temizliği, su temizliği, çevre temizliği konusunda malesef bizim toplumsal duyarlılığımız yok. Olmadığı için de biz bu havayı solumaya mahkumuz. Ben bu havayı kirletenlere, yetkisi olduğu halde bu havanın kirletilmesine göz yumanlara,sebep olanlara hakkımı helal etmiyorum.
0
Holy-Ghost Cumartesi, 22:04
şimdidi de avrupalımı olduk! işinize gelince türkiyenin %90'ı asyada çak cuk şu şöyle olsun çakcuk, birşey satılırken biz avrupalıyız euro üzerinden kurlanırız, ürün geritirirken ortadoğuya göre, şimdide havası pis avrupalı
0
nicksizayı Cumartesi, 21:28
Hakkari ve Avrupa birden gülme tuttu beni
0
FlyingUnderpants Cumartesi, 21:13
Sanayi üretimi olmamasına rağmen hava kirliliğinde rekorlar kırmak çok çarpıcı ve üzücü. Kömür ile ısınma ve çarpık kentleşme en büyük sebepler olsa gerek.
0
Ezio Auditoré Cumartesi, 18:54
Çevre mühendisliğine verilen önemi gösteren en güzel veri bu olabilir.
0
eumeriusfarukus Cumartesi, 14:55
Hepinizi mümkün olduğunca yürümeye ve bisiklete teşvik ediyorum.
0
pyschoo Cuma, 23:08
Kesinlikle hava kirliligi konusunda ulkemizde ciddi adimlar atilmali.Mesela hollandada yeni bir kanun cikdi 2001 model alti dizel araclarin buyuk sehirlere girisleri yasaklandi eger arabanla bu belirtilen sehirlere girersen 80 euro her girdiginde ceza yiyorsun ve hollandada benzinli aracla dizel arac arasinda farkli vergilendirme soz konusu benzinli arabaya gore iki kat daha fazla vergi odeniyor ve euro 5 dizel tir kamyon otobus girisleride yasaklandi bu ulkede insallah bizim ulkemizdede adimalr atilir
0
Experimentation Cuma, 19:01
yazık lan bu ülkeye, bildiğin ortaçağ
0
H.B.V Cuma, 17:13
Araçlara bu konuda bir yaptırım olsun özellikle dizele
+1
silver0021 Cuma, 17:04
quote:
Orijinalden alıntı: smart1978

Uyusturucu dumani olmasin ? Kadinlari bile 5 cayinda toplanim esrar sariyor yillardir.
Antep sanki yozlasti gibi ozellikle pazar gunleri ...
Suriyeliler de doldurunca ...
Antepli kimi tanisam hasta kalp filan gencecik ...
Mangal kirliligi degildir . Gece demi mangal yakiyorlar ? Ama gece yarisi havasi temiz oluyor da . Bence uyuduklari icin .

Yok kardeş uyusturucu dumani az ileride adanada biraz daha ileride istanbulda daha bi yaygın. Anteplinin derdi alkolle sigarayla mangalda. Elbette arada esrarini dönen çıkıyorda bu saydiklarimin yaninda biraz daha az. Tum anteplilere kafası güzel esrarkeş muamelesi yapıştırdığın için ayriyetten tebrik ediyorum
0
snomask Cuma, 15:59
elektrik kayıp-kaçak oranı %65 olan bir ilde kömürden hava kirliliği olsun. şaşılacak durum gerçekten.
+3
smart1978 Cuma, 14:15
Uyusturucu dumani olmasin ? Kadinlari bile 5 cayinda toplanim esrar sariyor yillardir.
Antep sanki yozlasti gibi ozellikle pazar gunleri ...
Suriyeliler de doldurunca ...
Antepli kimi tanisam hasta kalp filan gencecik ...
Mangal kirliligi degildir . Gece demi mangal yakiyorlar ? Ama gece yarisi havasi temiz oluyor da . Bence uyuduklari icin .
+1
-epica- Cuma, 12:30
Savunabilmek adına konuyu ingilterenin kuruluşuna kadar götüreceksiniz herhalde. Bu konunun sizin bu soylediklerinizle ne alakası var? Sırf araştırma ingilterede yapıldı diye ingiltereye hemen b.k atamaya çalışmak tam da bu hukumetin zihniyeti. Ayrıca ingiltere destekli DAES demissiniz. Ona fena guldum. Demek ingiltere destekli :)) Ayrıca daes nedir ya. Erdoğan daes dedi diye herkesin dilinde bi daes. Birazcık kendiniz olun.
+1
SDLGranada Cuma, 12:29
Isparta mı?Benim şehrimin havası güzeldir,temizdir.Yalan söylüyorlar.
Ben bu verilerin doğru olduğunu düşünmüyorum.
Istanbul,Bursa,İskenderun gibi sanayi kentleri dururken alakası olmayan şehirleri yazmışlar.
+2
DH Misafiri Cuma, 12:02
afyon mu? ıspart mı ? hay sizin beyninize tüküreyim afyon nüfusu 200 bin bile yok ıspartta desen bi ara yaşanabilir ülkeker arasında birinci sıradaydı bi aralar
+1
naci1900 Cuma, 11:52
Hakkarinin olması hem komik hem de araştırmanın asılsız uydurma olduğunu gösteriyor. Hakkaride 0 fabrika, nufus toplam 200.000 (merkez 40-50 bin) çıvarı yani istanbul Ankara kenar mahallelerin yarısı kadar. Sonuç olarak sadece kışı baz alıyorsa doğalgazın olmadını düşünerek odun kömür yakan bir şehir yinede havanın kirli denmesi komik ve saçma...
+1
silver0021 Cuma, 11:50
Ne istediniz lan antebimden. Biliyorum kış geldimi kömür bulutu çöküyor üstüne ama bunlar hep bitmek bilmeyen mangal sevdamızdan. Antebin pek cok yerinde doğalgaz takılı ancak pazar günü mangal yelleyen büyük bir kesim sehrin 3 alanindan cok yüksek boyutlu mangal dumani tutturmeye başlıyor. Pazar günleri antepte çok büyük ayinler gerçekleşiyor.
0
ahmetkep Cuma, 11:39
Devletin aldığı motorlu taşıtlar vergisi, çevre vergisi vb. vergilerin bu alanlarda harcanması gerekir fakat bizimkiler parayı alakasız yerlerde kullanıyorlar.
0
beyazsoy Cuma, 10:15
Aşağı yukarı tahmin ettiğimiz gibi doğalgaz ya yok yada yaygın kullanılmıyor belediyeler yatış yapmış . Doğalgaz paraları halki değil dağı ısıtıyor işte.
+2
m_v_p Cuma, 10:02
İnandırıcı gelmedi...
+1
burakk, Cuma, 09:04
Bosna Hersek’e bağlı Tuzla şehri ise beşinci sırada. Diğer bir deyişle dünyanın en kirli 10 şehrinden 8'i Türkiye’de bulunuyor.

Şu cümleyi düzeltin Avrupa'nın olacak.
+2
kadirirdem Cuma, 01:04
En büyük 2. Büyük Şehri Ankara liste de yok ilginç benim bu verilerin gerçekliliği konusunda şüphe duydum.
+3
monster34 Cuma, 00:33
Bunlara inanmayın, bizim ülkemiz tertemizdir, bunlar tamamen dış mihrakların güzel cillop gibi ülkemiz üzerindeki oyunları.... Tabii bu yazdıklarıma daha da inanmayın, süper savundum yalnız olayı dış mihraklara sallayarak :)
+3
iso227 Perşembe, 23:14
sonunda dünya çapında iyi olduğumuz bir konu çıktı asın bayrakları
0
Jeopol Perşembe, 22:45
asiri nufus yogunlugu nedeniyledir bu kirlilik. 200 metrekareye 200 kisiyi ust uste yerlestirsen, hem hava kirliligi olur hem de trafik.
+3
matrisintranspozu Perşembe, 18:52
Gaziantep'te her mahalleye doğalgaz geldi ama teşvik yok doğalgaz icin
0
AL3ATROS Perşembe, 18:49
iki yüzlü Avrupa, Ülkemizi eleştirecek bir şey oldumu Avrupalıyız.
+2
John WICK Perşembe, 18:07
quote:
Orijinalden alıntı: Bukalemun

Dün TV de haber vardı (Ntv) Londro kirlilik ile boğuşuyor diye ! İNGİLTERE kendi havasına biz de kendi havamıza bakalım ! Avrupa'nın orta doğuya son 5 yılda sattığı silah/ gönderdiği paralı asker analizini yapan yok ! Yada ingiliz destekli daeş 'in neden olduğu zararın bilançosu ! Hava kirli olunca insan mı ölüyormuş !!!? Sen bunu gazze deki ve doğu türkistan daki katledilen halka anlat ! Güler .... şaka yapıyorsun der !

Alakaya maydanoz bu konu başlığından buraya mı geldin
+4
senjido Perşembe, 18:00
katiller havanın kirine takmış.
+2
Mr.Legend Perşembe, 17:45
"yasal bir üst sınırın olmadığını, bu yüzden hava kirliliği endeksinde üst sıralarda olduğumuzu dile getiriyor"
İlla bir yasal sınırlandırma mı gerek geri zekalı mısınız yavrum siz
+1
bnym97 Perşembe, 17:40
Nereden geliyor bu kadar kirlilik akşamları yanan sobadan mı?Bizim Çorluda etrafımız fabrika dolu dereleri bok götürüyor.Su yerine kimyasal akıyor ama listede yokuz İstanbul'dan sonra bizim buranın gelmesi gerekirdi.
+2
fuujitsu Perşembe, 17:27
At yalanı...
İhracat konusunda bize 5-6 kat fark atan ülkelerle dolu Avrupa gelin görün ki listede adam gibi şehirleri yok bu gelişmiş ülkelerin.
+1
Physical Graffiti Perşembe, 17:15
quote:
Orijinalden alıntı: 0MG90Niye eziyorsunuz adamı , İmla hataları yüzünden mi? Hakkari avrupa'da değil ki. doğru söylemiyor mu?
0
LeonEyes Perşembe, 16:56
Ulan bukadar saçma salak araştırma görmedim, daha geçenlerde ingiltere hava kirliliği ile uğraşıyor die haber vardı,ondan önce zaten çindeki hava kirliliği ABD'nin kıyılarına bile ulaştığı haberi varken nasıl oluyorda bizim 8 il hatta içinde İstanbul,Ankara olmamasına rağmen sıralamaya giriyor,değişik....
+3
canguler917 Perşembe, 16:44
''Dünyanın havası en kirli 20 kenti araştırmasına göre ilk sırada İran’daki Zabol var. Listede ayrıca Hindistan’dan 10, Çin’den 5, Suudi Arabistan’dan 3, Kamerun ve Pakistan’dan birer şehir bulunuyor.''
benim hesabıma göre 21 şehir yapıyor???
0
smart1978 Perşembe, 16:26
http://docplayer.biz.tr/11980311-Yillara-gore-dogal-gaz-kullanan-sehirler.html
+1
KOX B0SS Perşembe, 15:02
Neyseöki pariste yasıyorum
0
Achilles. Perşembe, 14:44
Kesin öyledir batının uydurması her şehire gidip bakmışlar sanki
0
Zaris Perşembe, 14:42
Arkadaşlar bunlar dış güçlerin üzerimizde oynadığı oyunlar, büyük oyunu görün, biz aslında dünya lideriyiz
+1
Biyturs_OnSr Perşembe, 14:31
Buna rağmen üretimleri bizden fazla.
+4
waltran Perşembe, 14:15
Gerçekten de öyle nefes alınmıyor... Sürekli yorgunluk ve bitkinlik hep bu hava kirliliğinden... 1 yıl ağaçlık yerde yaşadım temiz hava hayat varmış dedim, insan hep zinde oluyor
+5
shegenli chingen Perşembe, 14:07
çok fazla kömür dağıtmışlar bu yıl
+5
CooL_ROMEO Perşembe, 14:05
Zonguldak neden yok acaba ?
0
0MG90 Perşembe, 13:38
quote:
Orijinalden alıntı: fatsa52

Hakkari avrupa dami?

0
Yigido59 Perşembe, 13:09
İnsanımız ne aptal...
+1
mehmedaltair Perşembe, 12:59
quote:
Orijinalden alıntı: ozcan_dk

Malasef bir çok "Sığı" Avrupa' yı halen coğrafyadan ibaret zannediyor.
Avrupa = Medeniyet

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın

Evet evet insanları tankla tüfekle öldürdükleri Kudüs zaten medeniyetin başkenti
+14
shifisitert Perşembe, 12:58
quote:
Orijinalden alıntı: Xeblion

biz avrupalı değiliz ki, gelişmemiş orta doğu ülkesiyiz

Aynen tam yazıyordum senın yorumu gordum. Bizi orta dogu ulkelerıyle kıyaslmaak lazım orda da ılk 10da olacagımız kesın :D
+4
spacemonkey Perşembe, 12:56
Ve beyin kacarak uzaklasir
+4
ozcan_dk Perşembe, 12:49
quote:
Orijinalden alıntı: mehmedaltair

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın

İsrail'i avrupadan sayan sığır araştırmacılar Suriye'yi de saysın bari

Malasef bir çok "Sığı" Avrupa' yı halen coğrafyadan ibaret zannediyor.
Avrupa = Medeniyet
+13
Bukalemun Perşembe, 12:28
Dün TV de haber vardı (Ntv) Londro kirlilik ile boğuşuyor diye ! İNGİLTERE kendi havasına biz de kendi havamıza bakalım ! Avrupa'nın orta doğuya son 5 yılda sattığı silah/ gönderdiği paralı asker analizini yapan yok ! Yada ingiliz destekli daeş 'in neden olduğu zararın bilançosu ! Hava kirli olunca insan mı ölüyormuş !!!? Sen bunu gazze deki ve doğu türkistan daki katledilen halka anlat ! Güler .... şaka yapıyorsun der !
+19
Xeblion Perşembe, 12:17
biz avrupalı değiliz ki, gelişmemiş orta doğu ülkesiyiz
+7
BekirTemel Perşembe, 12:16
Yine utandık.
0
arel.gr Perşembe, 12:11
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın


...geneli noolcak bilmem, ama tetovo bu flama ve arma ile yakın zamanda kendini iyice paklar !
0
mehmedaltair Perşembe, 12:06
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın

İsrail'i avrupadan sayan sığır araştırmacılar Suriye'yi de saysın bari
+8
General. Perşembe, 11:52
Oy almak için dağıtılan atık kömür yüzündendir, ama millet nimet sanıyor zehirlendiğinin farkında değil. Ulan şu ülkede insanın hiçmi kıymeti olmaz ya, hadi diyelim halk cahil peki devlet ne işe yarar?
+32
eric13 Perşembe, 11:45
Hep mi lider olacagiz allahim artik sıkıldım ya biraz avrupalilarada birakalim yazik degil mi kiskandikca kiskaniyorlar bu yuzden
+4
Fiasco Perşembe, 11:41
bi an avrupalı hissettim kendimi looo
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj