İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (29) YORUM YAZ

tarafından 16 Nisan 2018, Pazartesi 14:00 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Japonya'da akıllı telefon pazarını etkileyecek devasa bir maden rezervi bulundu
Günlük Haber Uğur Seven
29 6166
Araştırmacılar Japonya'da, başta akıllı telefonlar, elektrikli araçlar ve rüzgar türbinlerinde kullanılan devasa bir "nadir toprak elementleri" rezervini ortaya çıkardılar.
 
Japonya, Çin'in "nadir toprak elementleri" üzerindeki tekelini kırmaya hazırlanıyor. Araştırmacılar Çinli üreticilerin temel materyaller üzerindeki tekelini kaldıracak bir maden rezervini ortaya çıkardılar. Çıkan haberlere göre, keşfedilen nadir toprak elementleri rezervi, dünyaya birkaç yüzyıl yetecek kadar maden barındırıyor.
 

Bulunan madenler 700 yıllık küresel talebi karşılayabiliyor

Araştırmacılar çıkan madenlerin 16 milyon ton olduğunu ve bu elementlerin, akıllı telefonlar, elektrikli ve hibrid arabalar, şarj edilebilir piller ve ekran panellerine kadar bir çok elektronik cihazın üretiminde kullanılabileceğini belirtiyorlar. Çin uzun yıllar boyunca bu madenlerin çoğunu sıkı bir şekilde kontrol ediyor ve büyük elektronik üreticisi Japonya'ya pek de cüzzi olmayan rakamlarla satıyordu. Görünen o ki bu gelişme, Çin'in tekelleştiği nadir toprak elementleri pazarında kartların yeniden dağıtılmasını sağlayacak.
 
Japon araştırmacılar, başkent Tokyo'nun 2.000 kilometre güneydoğusundaki Ogasawara Adaları'ndaki deniz yatağında aradıkları şeyi bulduklarını belirtirken, raporda yer alan bilgilere göre Japonya kıyılarındaki nadir toprak elementleri madeninde, küresel talebi karşılayacak 780 yıllık  itriyum, 730 yıllık disprozyum, 620 yıllık evropiyum ve 420 yıllık terbiyum yatıyor. Bu gelişmelerden sonra 2010 yılından bu yana nadir toprak elementleri fiyatlarını yükselten ve çeşitli kotalar koyan Çin'in nasıl bir strateji izleyeceği ise merak konusu.
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 6166 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
*siteci* 2 gün önce (15:41)
Şu an bu konu üzerine bir research paper hazırlayan birisi olarak söyleyebilirim ki, konu rezervin bulunmasında bitmiyor. Afrika ve ABD'de Çin egemenliği gelmeden önce pazar hakimiyeti vardı ama Çin h
...
Yorumun devamı ▼
+40
helluri 2 gün önce (17:56)
Japonya'da seçimler yaklaştıysa demek +26
Kefelon 2 gün önce (14:38)
Açıkcası pek sevinemedim. Yeni ve daha iyi bir teknoloji için çalışmak yerine zaten maden rezervi bol diye var olanı zorlamaya devam edecekler.Daha hızlı şarj olan, çok daha uzun süreler dayanan yeni
...
Yorumun devamı ▼
+10
denizbay1 Dün (01:00)
A-ha! Şimdi İngilizler, iki köpekleri ABD ve İsrael'i Japonya'ya demokrasi getirmeye göndermesin..! Pardon, Japonya'da zaten demokrasi var değil mi... Hımm, "sivillere kimyasal attı" verim abime? +5
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Kappa Face 2.5.2018 15:52:25
xD
0
SkeironnWH 2.5.2018 15:49:07
Çin tek çocuk politikasını bitirdiğinden beri işkillenmeye başladım çinden...
0
Seko92 2.5.2018 15:33:02
Çok iyi olmuş. Her kim bir konuda tekelleşmişse başının ezilmesinden keyif alıyorum. Umarım bu sayede Japon markaları biraz ucuzlar.
0
DH Misafiri 18.4.2018
Nolcak şimdi Tüm Dünya japon yayımı KISKANACAK..
??...ABD bizim ülkemizde olduğu gibi hemen madeni
Çıkarmaya engelmiolacak olacak??????????????????????...
+1
oooguz Dün (20:04)
pasifik rim dimi güzel filmdi :P
+1
stalag17 Dün (15:15)
Bizde seçim yaklaşınca BOR rezervini oltaya takıyoruz.
+1
OverClocK1ng Dün (01:42)
Birader uyuz oluyordum. Dünyada 17 tane nadir elementin %97 si Çin'de çıkıyordu ve adamlar diyorlardı ya hani, bizde üretim yapmazsanız bu madenleri vermeyiz. Bu sebeple bir sürü firma Çin'de fabrika açmak zorunda ve üretim yapmak zorunda bırakıldı.
Sebebi ise belli. Adamlar milyarlarca ve açlar.

Şimdi benim korkum şu: Çin'deki üretim başka yerlere kayarsa, bu adamlar aç kalıp sağa sola saldıracaklar...
0
tobepeople Dün (01:10)
Japonlarda kafa var arkadaş adamlar robotla üretir madeni işçiye verene kadar o da bir kaç yıl sonra Çindeki işçi maliyeti ile kıyaslanacak düzeye gelebilir.
+1
denizbay1 Dün (01:00)
A-ha! Şimdi İngilizler, iki köpekleri ABD ve İsrael'i Japonya'ya demokrasi getirmeye göndermesin..! Pardon, Japonya'da zaten demokrasi var değil mi... Hımm, "sivillere kimyasal attı" verim abime?
+5
FatihAsl 2 gün önce (23:13)
arkadaşım sen cebinde bomba taşıma niyetindesin galiba. pil teknolojisi gelişsin ama kapasite yükselmesin. boyut ve ağırlık düşsün, pil ömrü yükselsin. buna varım. ama telefonlar 500 mh ile bile 1 hafta dayanacak kadar az elektrik tüketsin. kapasite artırmak çözüm değil.
0
Hardstyler 2 gün önce (20:06)
Halen telefonlardaki piller :D 3000 lerde takılıyor bi ara samsung 3600 çıktı sevindim artık 4500 leride bulur dedik sonra yeniden 2800 3000 lere geri döndü -_-
Samsungta çalışan elemana soruyorum bu s9 lar 3000 mah bende ki 3600 daha fazla dayanmıyormu diye s9 lar göya neymiş daha pil tasarufu yok işlemciyi akıllıca kullanıyomuşta vb ya bi gitsinler kaç telefondur pilde bir gelişme yok sıktı artık
0
V4LKyR 2 gün önce (19:22)
ASDA
0
FatihAsl 2 gün önce (18:56)
elektriğin çoğunu fosil yakıtlardan üretiyoruz. fosil yakıtlar yandığında karbondioksit açığa çıkıyor. bende bir soru sorayım. kime sordun da açıklayamadılar
+1
Ainz Ooal Gown 2 gün önce (18:01)
0
Arpadan Ölen At 2 gün önce (17:59)
Yeri gelmisken sorayim

Bilgisayarlar emailler filan karbon saliyor diyorlar ama bu nasil oluyor kimse aciklamiyor olayin mekanizmasi nasil

Yani bu karbon hangi noktadan cikiyor bu tepkime nerde oluyor

Bu tur bilgileri bulamadim?
0
helluri 2 gün önce (17:56)
Japonya'da seçimler yaklaştıysa demek
+26
veleciraptor 2 gün önce (17:38)
Şimdi MTA'nın verilerine baktım. Dünya ticareti yaklaşık 450 milyon dolar ve rezerv 125 milyon ton. 2015 yılında ihracat hacmi ise 8000 ton civarı. Yani bu rakamlardan, Japonya'da bulunan rezervin aman aman bir şey değiştirmeyeceğini düşünüyorum.
0
classf2re 2 gün önce (16:58)
Akıllı telefonlar çıktığından beri her sene birisi dünya'nın pil sorunu çözecek haberi çıkıyor. Fanatikteki Ronaldinho Türkiye ye gelecek haberlerine döndü bu iş :/
0
interwap 2 gün önce (16:53)
Çin nadir elementlerin %97'ine hakimdi. Japonlar dizüstü bilgisayar kasası vs. gibi malzemelerde açığı alternatif plastiklerle kapatmaya çalışıyorlardı. Ama pil, güneş paneli gibi ürünlerle bu çok zordu. Şimdi Çin düşünsün.
https://www.donanimhaber.com/zamazingo/haberleri/Buyuk-Cinli-tedarikciler-fiyatlari-artirmak-icin-degerli-maden-uretimini-yavaslatiyor.htm
+1
sniper23 2 gün önce (16:43)
Artık madenin çıktığı yerde bir iç savaş çıkartırlar.
0
bortecine09 2 gün önce (16:32)
Öyle deme, deterjan yapıyoruz bordan. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde piramidin tabanında yer alıyor deterjan. Ha bi de şu slim denilen şey çıkınca daha da br ihtiyaç doğdu dünyada!
0
fotifoti 2 gün önce (16:22)
bi terbiyum alırım :)
+2
FatihAsl 2 gün önce (16:19)
pil teknolojisi bence yeterli. örneğin casio kol saatleri tek pil ile 10 yıl çalışabiliyor. gelişmesi gereken şey az enerji tüketen elektronik aksamlar. bunu sadece mobil cihaz olarak düşünmeyin. şebeke elektriği ile çalışan bilgisayarlar çok fazla karbon salınımına sebep oluyor. ayrıca cebimde yüksek kapasiteli bir batarya taşımak istemem. en küçük bir kısa devrede seni kömüre çevirebilir.
+2
mcebi001 2 gün önce (16:02)
Valla ben devletin başında olsam başta değerli madenler olmak üzere 6-15 deniz dolgu taşını bile dış ülkelere satarken iki kere düşünürüm zamanla kağıt para ticari terimini kaybedebilir o zamanda kağıt değil digerleri değerli olur...
+2
*siteci* 2 gün önce (15:41)
Şu an bu konu üzerine bir research paper hazırlayan birisi olarak söyleyebilirim ki, konu rezervin bulunmasında bitmiyor. Afrika ve ABD'de Çin egemenliği gelmeden önce pazar hakimiyeti vardı ama Çin hükümetinin sağladığı imkanlar sayesinde tüm rare earth pazarı şu an Çin'e bağlı. Bu bağlılık rezerv ve hammadde yüzünden değil, işlenmiş ürünlerin "fiyatıyla" hiçbir ülkenin rekabet edememesi yüzünden.
17 rare earth metal genelde aynı anda bulunur ve yine genelde bulunduğu yerde radyoaktif elementler de mevcuttur. Çin hükümeti gibi bir hükümet Moğol işçileri madende çalışmaya mecbur bırakıp ellerine komik ücretler verebilir ama Japonya gibi bir ülke aynı verimlilikte bir üretim/işletim istiyorsa muhtemelen normalin kat kat üzerinde işçi maaşı, erken emeklilik, ekstra sigorta ve hatta robot kullanımı gibi maliyeti çok arttıran kalemleri dahil edecektir. Bu da ekonomik olarak Çin'le rekabetin hayal olması anlamına geliyor.
+40
Nerevarine 2 gün önce (15:27)
O rezervler de yakında satılır(!)
+2
faniseyler 2 gün önce (15:05)
Ülkemizdeki maden haritasının da 10 yıllık periyodlar ile güncellenmesi lazım. Artık sadece petrolde değil tüm madenler için derinlemesine araştırma yapılması lazım. Türkiye maden konusunda bakir bir ülke.
Birde dünya maden haritalarına bakın (petrol mesela). Bir bölgede o maden bolca var ama belli bir ülke sınırına gelince aniden yok oluyorsa bu tamamen politiktir.
Birde Bor gibi madenlerde de Çine benzer kota koyalım yavaş yavaş fiyat arttıralım üretimi düşürelim falan.
+1
SHIHAD 2 gün önce (14:57)
Buddyy bizim bor dan ne haber var
+3
Kefelon 2 gün önce (14:38)
Açıkcası pek sevinemedim. Yeni ve daha iyi bir teknoloji için çalışmak yerine zaten maden rezervi bol diye var olanı zorlamaya devam edecekler.
Daha hızlı şarj olan, çok daha uzun süreler dayanan yeni bir pil türü görmek istiyorum artık. Şu telefonlarımız 1-2 hafta şarjsız kullanılsa da rahatlasak.
+10
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj