Anlık Bildirim

En çok askeri harcama yapan ülkeler belli oldu: Türkiye kaçıncı sırada?

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan rapor, küresel askeri harcamalarda yeni bir rekora işaret ediyor. Rapor, Türkiye kaçıncı sırada olduğunu gösteriyor.
En çok askeri harcama yapan ülkeler belli oldu: Türkiye kaçıncı? Tam Boyutta Gör
Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından yayınlanan rapora göre dünyanın savunma sanayi harcamaları 2022'de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 3,7 artış görerek 2,24 trilyon dolara ulaştı. Ayrıca savunma sanayisine en çok para harcayan ülkeler listesi de paylaşıldı. Listede Türkiye’nin gerilediği görülüyor.

Rekor kırıldı

SIPRI verilerine göre Avrupa'nın askeri harcamalarını 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 13 arttırdığından söz ediliyor. Bunun büyük ölçüde Rusya ve Ukrayna harcamalarından kaynaklandığı belirtildi. Ukrayna'nın askeri harcamaları yüzde 640 ile yılın en yüksek artışı gördü ve toplam hacmi 44 milyar doları gördü. Bu miktar, ülkenin 2022'deki GSYH'sinin yüzde 34'ünü oluşturdu.

En çok askeri harcama yapan ülkeler belli oldu: Türkiye kaçıncı? Tam Boyutta Gör
Raporda Avrupa'nın 345 milyar dolarlık askeri harcamaları ilk kez, 1989'da soğuk savaşın bittiği dönemdeki harcamayı geçtiği belirtiliyor. 2022 yılında Avrupa'da Finlandiya'nın askeri harcamaları yüzde 36, Litvanya'nın yüzde 27, İsveç'in yüzde 12 ve Polonya'nın yüzde 11 arttı. Rusya'nın askeri harcamaları 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 9,2 artışla 86,4 milyar dolar oldu. Bu rakam, Rusya'nın GSYH'sinin yüzde 4,1'ini oluşturdu.

En çok askeri harcama yapan ülke ABD

En çok askeri harcama yapan ülkeler belli oldu: Türkiye kaçıncı? Tam Boyutta Gör
ABD'nin askeri harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 0,7 artarak 877 milyar dolar seviyesine ulaştı. ABD, tek başına küresel harcamaların yüzde 39’unu oluşturdu. ABD’nin yaptığı harcama GSYH'sinin yüzde 3,5'ine tekabül ediyor. En büyük ikinci askeri harcama yapan ülke ise yine Çin oldu. Çin’in askeri harcamalarını yüzde 4,2 artırarak 292 milyar dolara ulaştı. Çin’in ayırdığı bütçe milli gelirinin yüzde 1,6’sına denk gelmekte.

Türkiye bir kez daha geriledi

2022'de Türkiye'nin askeri harcamaları üst üste üçüncü kez düşerek 10,6 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz yıl 2021'e göre yüzde 26 düşüş yaşadı. Türkiye'nin harcamaları nominal olarak yüzde 28 artmış olsa da, yükselen enflasyon Türkiye'nin askeri harcamalarında SIPRI verilerine göre kaydedilen en büyük yıllık reel düşüş olarak belirtildi. Türkiye, geçen yıl en fazla askeri harcama yapan ülkeler arasında altı sıra gerileyerek 23'üncü sırada yer aldı. Türkiye’nin askeri harcamaları milli gelirinin yüzde 1,2’sini oluşturdu.

En çok askeri harcama yapan ülkeler

En çok askeri harcama yapan ülkeler belli oldu: Türkiye kaçıncı? Tam Boyutta Gör

  1. ABD - 877 milyar dolar
  2. Çin - 292 milyar dolar
  3. Rusya - 86.4 milyar dolar
  4. Hindistan - 81.4 milyar dolar
  5. Suudi Arabistan -75 milyar dolar
  6. İngiltere - 68.5 milyar dolar
  7. Almanya - 55,6 miyar dolar
  8. Fransa - 53,6 milyar dolar
  9. Güney Kore - 46,4 milyar dolar
  10. Japonya -  46 milyar dolar
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
3932 kez okundu.
15 kişi, toplam 17 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
SIPRI 2022, savunma sanayi harcamaları ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim