Anlık Bildirim

Evrenin şimdiye kadarki en büyük ve en ayrıntılı 3D haritası oluşturuldu

Karanlık Enerji Spektroskopik Enstrümanı sayesinde 7,5 milyondan fazla galaksiden toplanan verilerle evrenin şimdiye kadarki en büyük ve en ayrıntılı 3D haritası oluşturuldu

Karanlık Enerji Spektroskopik Enstrümanı (DESI) tarafından elde edilen veriler sayesinde şimdiye kadar evrenin en büyük ve en ayrıntılı 3D haritasını oluşturuldu. Araştırmacılar, DESI'den toplanan verilerin 7 aylık bir çalışmanın sonucu olduğunu söylerken bunun henüz başlangıç olduğunu belirtti.

Bilinmeyenleri keşfetmek için ilk adım atıldı

DESI'den alınan verilerle oluşturulan 3D haritada her renkli nokta, yüz milyarlarca yıldızdan oluşan bir galaksiyi temsil ediyor. DESI, galaksilerin renk tayfları hakkında ayrıntılı veriler toplayarak onların ne kadar uzakta olduğunu ortaya çıkarabiliyor. Daha uzak galaksilerden gelen ışıkların dalga boyları daha uzun olduğu için tayfın kırmızı kısmında yer alıyorlar. Üç boyutlu haritalama için kullanılan bu verilerden yola çıkarak daha uzaktaki galaksiler daha kırmızı görünüyor.

Dünyanın sol altta yer aldığı görüntüde yaklaşık 7,5 milyon galaksi yer alıyor. Araştırmacılar, her ne kadar bir başlangıç olarak sunulsa da mevcut görüntünün astronomlar için önemli bir veri kütüphanesi oluşturduğunu söylüyor.

Evrenin en büyük ve en ayrıntılı 3D haritası oluşturuldu Tam Boyutta Gör

Arizona'daki 4 metrelik Mayall Teleskobu üzerine kurulan DESI, en büyüğü 1,1 metre çapında olan altı hassas mercekten oluşuyor. Işık, bu merceklerden geçerek kabloları 10 mikron hassasiyetle yerleştirebilen 5.000 robotik konumlandırıcı tarafından kontrol edilen bir dizi fiber optik kablo tarafından yakalanılarak analiz için onu oluşturan renklere ayıran 10 spektrografa gönderiliyor.

Şimdilik 7,5 milyondan fazla galaksinin görüntülendiği projeye her ay 1 milyonun üzerinde yeni galaksi ekleniyor. 2026 yılında proje tamamlandığında çeşitli kozmoloji ve astrofizik araştırmalarına olanak tanıyacak 35 milyondan fazla galaksi projede yer alacak. Sunulacak olan veri kütüphanesi, galaksiler, kara delikler, kuasarlar ve karanlık enerji gibi bir çok konuda ayrıntıları ortaya çıkaracak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
11819 kez okundu.
16 kişi, toplam 19 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
kara delik, galaksi ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim