Anlık Bildirim

Fidye yazılımı saldırıları 2021'de rekor kırdı

Unit 42'nin siber tehdit araştırma ekibi Palo Alto Networks tarafından hazırlanan bir rapora göre, fidye yazılımı saldırısı segmenti geçen yıl önemli ölçüde büyüdü.

Fidye yazılımı saldırıları 2021'de rekor kırdı Tam Boyutta Gör

Rekor sayıda şirket fidye yazılımı saldırılarından etkilendi ve verilerin şifresini çözmek için fidye ödemeyi kabul eden kuruluşların sayısı da arttı. Saldırganlar tarafından yayınlanan bazı kamuya açık veriler bile gasp kurbanları üzerinde ek baskı oluşturarak onları ödeme yapmaya zorluyor.

Geçen yılki vakalara dayanarak, Unit 42 analistleri siber suçlular tarafından talep edilen ortalama fidyenin %144 artarak 2,2 milyon dolara, ortalama fiili ödemenin ise %78 artarak 540.000 dolara çıktığını tahmin ediyor. Perakende, sağlık ve imalat sektörü en sık saldırıya uğrayan sektörler.

Fidye yazılımı saldırıları 2021'de rekor kırdı Tam Boyutta Gör

En aktif hacker grubu Conti

Geçen yıl en aktif olan hacker grubu Conti'ydi. Unit 42 tarafından araştırılan olayların ortalama beşte birinden fazlasını oluşturuyordu. İkinci sırada, olayların %7,1'i ile Revil grubu yer alıyor. Üçüncü sırayı ise vakaların %4,8'ini gerçekleştiren Hello Kitty ve Phobos paylaşıyor.

Fidye yazılımlarından elde edilen gelirlerin bir kısmı, saldırganlar tarafından siber saldırılar için yeni ve daha kolay araçlar geliştirmek için kullanıldı. Bu sayede de sıfır gün güvenlik açıklarından giderek daha fazla yararlanılıyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim