Anlık Bildirim

Google, yeni teknoloji ile yapay zekaları 13 kat daha hızlı eğitecek

Google'ın yapay zeka alanındaki çalışmaları devam ediyor. Yazılım devi, ortaya koydukları yeni yapay zeka eğitim teknolojisi ile 13 kat daha fazla hız ve 10 kat daha fazla verimlilik getiriyor.
Google'ın yeni yapay zeka eğitim teknolojisi 13 kat hız getiriyor Tam Boyutta Gör
Üretken yapay zeka alanındaki en önemli detaylar arasında eğitim ve bu eğitim için gerekli enerji bulunuyor. Firmalar eğitim süreçlerini olabildiğince hızlı yapmak ve aynı zamanda süreç içerisinde daha az enerji kullanmak istiyor. Google'ın yapay zeka birimi DeepMind, her iki tarafta da büyük kazanımlar sağlayan yeni bir yapay zeka eğitim teknolojisi geliştirdi.

Yapay zeka eğitimi ucuzlayacak

Google DeepMind tarafından yayınlanan araştırmada yeni yapay zeka eğitim teknolojisi JEST (Joint Example Selection) olarak adlandırılıyor. JEST sayesinde eğitim hızı 13 kat artırılırken 10 kat daha yüksek enerji verimliliği elde edilebiliyor. DeepMind'ın JEST yöntemi, geleneksel yapay zeka modeli eğitim tekniklerinden oldukça basit bir şekilde farklılaşıyor.

Geleneksel eğitim teknikleri tek tek önceliklendirilmiş veri noktalarına odaklanırken JEST ise tüm veri yığınlarını temel alarak eğitimi gerçekleştiriyor. Google, JEST ile ilk olarak veri kalitesini derecelendirecek ve yığınları kaliteye göre sıralayacak daha küçük bir yapay zeka modeli oluşturuyor. Ardından derecelendirme daha büyük ancak daha düşük kaliteli set ile karşılaştırılıyor. Bu sayede küçük JEST modeli uygun olan en ideal verileri belirleyebiliyor ve bu bulgulara dayanarak büyük model eğitiliyor.

Google'ın yeni yapay zeka eğitim teknolojisi 13 kat hız getiriyor Tam Boyutta Gör
Modelin en büyük zaafı ise yüksek kaliteli verilere ihtiyaç duyması. Yüksek kaliteli veriler olmadan modelin çıktılarının da ideal olması beklenemez. Ancak bir kere kaliteli veri elde edildikten sonra JEST ile modellerin eğitiminde önemli kazanımlar elde edilebilir. Bilindiği üzere üretken yapay zeka hem eğitim sürecinde hem de çalışırken diğer veri merkezlerinden çok daha fazla enerji tüketiyor.

Örneğin tek bir ChatGPT sorgusu, bir Google aramasından 10 kat daha fazla enerji tüketiyor. Ek olarak GPT-4o'nun eğitiminin OpenAI'a 100 milyon dolara mal olduğu belirtiliyor. Daha gelişmiş modeller ve daha büyük veriler ile bunun çok yakında 1 milyar dolar sınırına çıkacağı söyleniyor.

Kaynakça https://www.tomshardware.com/tech-industry/artificial-intelligence/google-claims-new-ai-training-tech-is-13-times-faster-and-10-times-more-power-efficient-deepminds-new-jest-optimizes-training-data-for-massive-gains https://arxiv.org/pdf/2406.17711 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim