Anlık Bildirim

Kripto para madencilerine 700 bin ekran kartı

Araştırmalar kripto para madencilerinin yılın ilk çeyreğinde 700 bin civarında ekran kartı satın aldığını tahmin ediyor. Ciro ise 500 milyon dolara ulaşmış durumda.

İlk çeyrekte madenciler yüzde 25 orana sahip oldu Tam Boyutta Gör

Kripto para madenciliği artık bir meslek haline geldi ve ekran kartlarının adeta yağmalanması üreticilerin de işine geliyor. Nvidia belirli çapta tedbirler almaya çalışsa da madencilerin ürettiği hacim muazzam. 

İlk çeyrekte rekor rakam

Jon Peddie Research tarafından yapılan ilk çeyrek pazar analizine göre kripto para madencileri toplam satışın yüzde 25’ine hâkim durumda. İlk çeyrekte 3 milyon civarında ekran kartı satıldığı tahmin edildiği için bu oran 700 bin civarına denk geliyor. 

Yani piyasada üretilen her 4 ekran kartından 1 tanesi madencilere gitmiş oluyor. Diğer anlamda ekran kartı almak için bekleyen her 4 oyuncudan 1 tanesinin eli boş kalıyor. Bu da haliyle çip krizinin olduğu dönemde stok sıkıntısını arttırıyor. 

Üreticiler tarafından bakacak olursak elbette işler yolunda. Araştırmada sadece madenciler tarafından yaklaşık 500 milyon dolar civarında bir cironun üretildiği tahmin ediliyor. Nvidia ve AMD toplamda 4 milyar dolar civarında oyuncu ekran kartı satmıştı. Bu da sekizde biri oranına denk geliyor. 

Araştırmada daha çok kripto madencilik çiftliklerine odaklı çalışma yapılmış. Bireysel olarak kart satın alarak madencilik yapan kişiler ile ilgili net bilgiler yok. Yani bu rakam daha da yukarı çıkabilir. Kripto para piyasasının büyüdüğü bu dönemlerde madenciliğin azalacağını düşünmek pek mümkün değil. Yani bu rakamlar daha da artabilir. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim