Anlık Bildirim

İnsanlarda sadece şarkıya duyarlı nöron grubu olduğu keşfedildi

MIT tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, insanlarda normal konuşmaya ya da sadece müziğe tepki vermeyen ancak şarkıya yanıt veren bir nöron grubu olduğu bulundu.

İnsanlarda sadece şarkıya duyarlı nöron grubu olduğu keşfedildi Tam Boyutta Gör

Massachusetts Institute of Technology(MIT) bilim insanları, bir grup epilepsi hastası üzerinde gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda insan beyninde sadece şarkı dinlemeye tepki veren nöron grubu olduğunu keşfettiler. Ekip, bu nöronların normal konuşmaya veya enstrümantal müziğe yanıt vermediğini gözlemlediler.

Sadece şarkıya duyarlı nöronlar

MIT sinirbilimcileri, yeni çalışmalarında 2015 yılında gerçekleştirilen ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme(fMRI) kullanılarak beynin işitsel korteksinde özellikle müziğe yanıt veren bir nöron popülasyonunu tanımlamak için gerçekleştirilen başka bir çalışmayı baz aldılar. Araştırmacılar, fMRI ölçeğinde istedikleri verileri net bir şekilde gözlemleyemedikleri için yeni çalışmalarında ayrıca elektrokortikografi(ECoG) olarak bilinen bir yöntem kullandılar.

Kullanılan ECoG yöntemi, kafatasının içine yerleştirilen elektrotlarla elektriksel aktivitenin kaydedilmesine izin veriyor. Bu sayede ekip, fMRI'ye kıyasla beyindeki elektriksel aktiviteye dair daha kesin bilgiler elde edebildiler.

15 epilepsi hastası üzerinde gerçekleştirilen yeni çalışmada sinirbilimciler, hastaların daha önceki fMRI çalışmasında kullandıkları hem doğal hem de sentezlenmiş 165 farklı sesi dinlemelerini istediler. Kullanılan ECoG yöntemiyle ve geliştirilen yeni bir istatistiksel analizle ekip, yalnızca şarkılara yanıt veren bir nöron grubu olduğunu gözlemlediler. Araştırma ekibi, yeni keşfedilen nöron grubunun 2015 çalışmasında tespit edilen nöron grubuyla farklı olduğunu belirtiyor. 

Araştırmacılar, bu nöron grubunun şarkılarla nasıl bir etkileşime girdiğini araştıracaklarını söylüyorlar. Her ne kadar örneklem büyüklüğü sınırlı olsa da gelecekte sinirbilim, epilepsi ve müzik arasındaki bağlantı üzerine daha fazla araştırma yapılması için önemli bir gelişme olduğu belirtiliyor.

Kaynakça https://www.engadget.com/mit-found-a-group-of-neurons-in-your-brain-that-only-respond-to-singing-191218404.html https://news.mit.edu/2022/singing-neurons-0222 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim