Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  10 ay (Son Güncelleme: 10 ay)
  5,7b
  1
  44
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Haber Editörü
  Milyonlarca yıl önce, güçlü süpernovalardan oluşan bir grubun Dünya'yı yüksek derecelerde radyasyona maruz bıraktığı düşünülüyor. Bilim adamları kozmik derecelere ulaşan bu radyasyonun insanlığın evrimini başlatmış olabileceğini düşünüyor.

  Bilim adamlarının bu teorisi kesin olarak ispatlanması zor bir düşünce ancak araştırmada ortaya konan savlar Mart ayında çevrim içi olarak paylaşılmıştı ve the Journal of Geology dergisinde de yayımlanmıştı. Yeni düşünce iki ayaklı primatların yani insanların atalarının dünya yaşamında nasıl baskın hale geldiğine ve diğer canlıları nasıl kontrol altına alıp kendi medeniyetlerini kurduğuna ışık tutabilir.

  Süpernovaların oluşum mekanizması


  Süpernovalar ise çok yüksek miktarlarda enerji yayan yıldız patlamaları olarak tanımlanıyor. Genellikle birkaç hafta sürüyorlar ve bu sırada içinde bulundukları gök adanın aşırı miktarda aydınlanmasına sebep oluyorlar. Bir süpernova patlaması sırasında Güneş’in tüm ömrü boyunca yayacağı kadar enerji salınabiliyor. Süpernova patlamalarından arta kalan gaz ve toz bulutlarına ise süpernova kalıntısı adı veriliyor.

  Süpernova patlamaları nadir gerçekleşen olaylar olduğu için (Samanyolu’nda yaklaşık her 50 yılda bir süpernova patlaması olduğu tahmin ediliyor) süpernova patlamalarını gözlemleyebilmek için uzayın çeşitli bölgelerinin sürekli izlenmesi gerekiyor.

  Yeni teorilerin doğruluğu henüz tam olarak kanıtlanmadı


  Araştırmaya göre olay örgüsünün oluşum aşamasında yani yaklaşık 8 milyon yıl önce birkaç grup yıldız patlamaya başladı ve bu patlamalar 2.6 milyon yıl önce de doruk noktasına ulaştı. Bu süpernovalardan yayılan radyasyon, Dünya’nın atmosferini iyonlaştırdı ve Afrika ormanlarını kasıp kavuran bir şimşek ve yıldırım fırtınası yaratarak canlanmış geniş çayırlar yarattılar.

  Bu yeni habitatlarda ise iki ayaklı primatlar evrimsel süreç içinde gelişebildi. Ormanların yerini geniş otlaklar aldığında ise, dik duran canlılar avantajı ele geçirdi ve bu sayede ağaçlar arasında yürüyerek gelişimlerini sürdürdü ve avcılar uzun otların üzerinden bakarak avlanmalarını sürdürdüler. Bütün bu etkenler ise iki ayaklı primatların lehine işledi.
  Yayımlanan bilimsel araştırmalarla kıyaslandığında yeni çalışma oldukça teorik kalıyor ve henüz kanıtlarla desteklenmemiş durumda. Araştırma ekibi kozmik radyasyonun yıldırımlara yol açtığı varsayımını öne sürüyor lakin bu varsayım henüz kanıtlanmış durumda değil. Eğer kozmik radyasyonlar ile yıldırım ve şimşek patlamaları arasındaki ilişkinin yanlış olduğu kanıtlanırsa tüm teorinin çökeceği düşünülüyor.

  https://futurism.com/the-byte/theory-supernovae-kickstarted-human-evolution Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  kakarikikiri (jean paul Sartre) 10 ay en beğenilen
  cehaletin yüceltildiği şu günlerde şu tip haberleri görmek beni çok mutlu ediyor. benim gibi düşünen bir çok arkadaş olduğunu da biliyorum. editör arkadaşa ayrıca teşekkür ederim. bilimsiz teknoloji olmaz.
  cehaletin yüceltildiği şu günlerde şu tip haberleri görmek beni çok mutlu ediyor. benim gibi düşünen bir çok arkadaş olduğunu da biliyorum. editör arkadaşa ayrı...
  Devamını Gör
  SigismundScholomoFreud 10 ay kakarikikiri
  Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim.
  mementopolis (ULU BEY) 10 ay
  Evrimciler lütfen teori/hipotez üretmesin. Yada haberi yapilmasin cerez niyetine.
  "x + Evrim = olabilir" bana kalsa her seye uyarlanabilir, onlarin kafasina göre. Hatta birak, her seyi evrime baglayacaklar. Fizik, astoloji, kimya vesayre her seyi evrime baglayacaklar. Bilim cürüdü gercek "evrim" :P
  Evrimciler lütfen teori/hipotez üretmesin. Yada haberi yapilmasin cerez niyetine. "x + Evrim = olabilir" bana kalsa her seye uyarlanabilir, onlarin ka...
  Devamını Gör
  kankam1030 (mert iven) 10 ay
  1) Radyasyon veya kimyasal etkiler sonucunda DNA bozulmaya uğrar.Hiroşima, Nagazaki veya çernobil'deki insanların maruz kaldığı türden değişiklikler olabilir: Yani ölüler, sakatlar ve hastalar.
  2) Dünya'nın yakınında süpernova patlasaydı.
  Dünyamız fırındaki ekmek gibi kızarır ve yerkabuğunun sıcaklığı Güneş yüzeyinin 15 katına Çıkardı. (86 bin 580 derece).Kısacası tek bakteri kalmazdı.
  3) Kozmik radyasyon yıldırımları tetiklese bile, yıldırımın oluşması tamamen hava koşullarına bağlıdır.
  4) Lamarck'ın Antika Hipotezi
  20. yüzyılın ortalarında DNA'nın ke?fiyle birlikte, canlıların, hücrelerinin çekirdeğine kodlanmı? çok özel bir genetik bilgiye sahip oldukları ve bu genetik bilginin, "kazanılmış özellikler" tarafından değiştirilemeyeceği ortaya çıktı. Dolayısıyla bir canlının sürekli ağaçlara uzanması sonucunda boynu bir kaç santim uzamış olsa bile, doğurduğu yavruları yine o türe ait standart boyun ölçüleri ile doğacaklardı. Lamarck'ın öne sürdüğü evrim teorisi, bilimsel bulgular tarafından yalanlandı ve yanlış bir varsayım olarak tarihe geçti.
  5) Türk Düşmanı Darwin
  Darwin, kendince aşağı ırklar olarak gördüğü milletlerin arasında Yüce Türk Milletini de saymıştır! Evrim Teorisinin kurucusu, W. Grahama yazdığı 3 Temmuz 1881 tarihli mektubunda, bu ırkçı düşüncesini şöyle ifade etmiştir:
  Doğal seleksiyona dayalı kavganın, medeniyetin ilerleyişine sizin zannettiğinizden daha fazla yarar sağladığını ve sağlamakta olduğunu gösterebilirim. Düşünün ki, birkaç yüzyıl önce Avrupa Türkler tarafından istila edildiğinde, Avrupa milletleri ne kadar büyük bir tehlikeyle karşı karşıya gelmişlerdi, şimdi ise bu çok saçma bir düşüncedir. Avrupalı ırklar olarak bilinen medeni ırklar, yaşam mücadelesinde Türk barbarlığına karşı galip gelmişlerdir. Dünyanın çok da uzak olmayan bir geleceğine baktığımda, bu tür aşağı ırkların çoğunun medenileşmiş yüksek ırklar tarafından elimine edileceğini, (yokedileceğini) görüyorum. ( Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Cilt 1, New York: D. Appleton and Company, 1888 ss. 285-286)
  Editörün daha fazla araştırma yapıp DH takipçelerine doğru bilgiyi ulaştırmasını temenni ederim!
  1) Radyasyon veya kimyasal etkiler sonucunda DNA bozulmaya uğrar.Hiroşima, Nagazaki veya çernobil'deki insanların maruz kaldığı türden değişiklikler olabilir: Y...
  Devamını Gör
  hakikidaredevil 10 ay kankam1030
  yanıt vermeye değmez fakat bolca like almışsın demek ki inananlar var.

  1-Söylediklerin doğru radyasyon dna'de bozulmalar ve mutasyonlar meydana getirir *etkisi radyasyonun miktarına göre değişir.

  2- Dünyanın yakınında patlasaydı diyen yok.

  3- Her an dünyanın bir yerlerinde bir yıldırım düşmesi olayının olasılığı çokta düşük değil bence.

  5- Melih Gökçek stili bir ad hominem olmuş bu. Konuyla hiçbir alakası olmasa da bu harun yahya çevirisine bir yanıt. evrimagaci.org/...
  Yorumlar (28) Yorum Yaz Forumda Gör
  1 Avatar
  The souls migration (sahraaa 2002) 9 ay
  insan kendi dahil her türlü canlı ve cansız varlıkdan kopya çekerek bilimde, teknolojide, sağlıkda vs vs.. ilerleme gösterecek ve bu aklı evrime bağlayacak? yetmedi evrende artık kendisine harika olarak süpernova yı seçecek ve sonra diyecek ki: "işte bizi biz yapan supernovalar" ? evrenin dışına çıkamıyorsun, kendine ilah olarak evrende supernovayı seçiyorsun. ya işte diyemiyorsun, dedirtmiyor yaratan.

  bir anı: bir abimiz sağ olsun yaşadın ne yaşarsan yanına kar. sonrası yok ölecen vücudun parçalanacak böceğe dönüşeceksin demişti. ben de ne böceğe dönüşeceksin, böcekler zaten var. gelecekler üzerine larvalarını bırakacaklar. bunlar da seni yiyip bitirecekler. damak tadı olarak böcekler tarafından hatırlanacaksın dmeiştim. tabi gelde süpernovayı kim yedi diye sor şimdi..
  ilkerinanç (belli olmuyormu?) 9 ay
  Siz devam edin sayısal loto oynamaya.Kazanan gelsin devam edelim sonra konuşmaya.
  V4LKyR 10 ay
  Şimşek ve yıldırımlarla mı olmuş bu işler yani?

  ZEUS
  DH Misafiri 10 ay
  Muhakkak ki, Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.(Tİn Suresi 4. ayet)
  Yani Kuran-ı Kerim e göre İnsanda fiziki bir evrimleşme söz konusu değil.
  Ahmet DOĞAN (Ahmet DOĞAN) 10 ay
  Her Yıldız Eninde Sonunda Süpernova Oluyor Diye Biliyorum. İçerisindeki Hidrojen Helyuma Tamamıyla Dönüştüğünde. Bu da Demek Oluyorki Sıra Güneşe Geldiğinde Hepimiz Birer Böceğe Dönüşebiliriz :) Bırakın Bu Darvinizm Kafasını Arkadaşım. Habere Lafım Yok Ama İnsanoğlu İnsan Olarak Yaratılmıştır ve Başka Birşeye Dönüşecekse Bu Sadece Toprak Olacaktır.
  ilkerinanç (belli olmuyormu?) 10 ay
  Sen Supernova patlaması dersin ben Allahın gücünün zuhur etmesi derim.Ne sen şu anda ispat edebilirsin de ben.Ama arada fark var ben zorlama bilimsel açıklamalar yapmaya çalışmıyorum.İnanç diyorum basıp geçiyorum...
  hakikidaredevil 10 ay ilkerinanç
  sen basıp geçersin ama o uğraşır, araştırır ve belki 100 sene sonra nasıl işlediğini anlar. sen de basıp geçtiğinle kalırsın.
  darkaura 10 ay
  afrikanin kuraklasip savana donusmesini aciklamak icin supernova patlamalarina ihtiyac var mi? zaten afrika degisen bir kita, etiopya rift vadisi uzerinden boylamasina ikiye yariliyor. ilerki gelecekde dogu afrika anakara afrikadan ayrilarak yeni bir alt kita olacak. bu kita hareketinin sonucu olarak afrikanin dogusundaki daglar yukselmekde buda kita icine okyanusdan gelen nemli havanin erismesini engelliyor. 7milyon yil onceki yagmur ormanlarinin kurak savana donusmesi ve iki ayakli insansi evrimini tetiklemesi bu sebebden.
  Tommy Shelby 10 ay
  Konudaki tipler efsane
  alp0007 (Haydar Bakır) 10 ay
  Evrim teorisi ile Müslümanlığın çeliştiğini zanneden çoğunluğun kısır tartışması her yerde görülüyor. Bir yaratıcı yaratma sürecini neden evrimsel düzeyde yapmasın? Nasıl kütle çekimi varsa bu kütle çekimini yaratıcıya inananlar yaratıcının oluşturduğuna inanıyorsa, evriminde yaratıcının oluşturduğunu düşüne bilirler. Tersine evrimin olması inançsızları da haklı çıkartmaz.
  DH Misafiri 10 ay
  siyasal islamcı kitleye biri bilim evrimi çürüttü demiş her yere yazıyorlar. Evrim kabul edilen bir gerçek fakat nasıl geliştiğine yönelik teoriler var sadece
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz? Üye Girişi Yaparak
  Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  5664 kez okundu.

  HABERİN ETİKETLERİ
  bilim haberleri, bilim ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 10 ay 32 tuşlu Elgato Stream Deck XL duyuruldu 10 ay Journey, 19 TL'lik fiyatıyla önümüzdeki hafta PC'ye geliyor 10 ay Global akıllı telefon satışları ilk çeyrekte düştü: Samsung lider, Huawei ikinci 10 ay Microsoft IntelliMouse oyuncular için geri döndü 10 ay Sea Of Solitude, 5 Temmuz’da piyasaya çıkıyor 10 ay Samsung Galaxy M40’ın tanıtım tarihi belli oldu 10 ay Samsung, sorunlu Galaxy S10 güncellemesini geri çekti 10 ay Makyajlı BMW X1, yeni hibrit motoruyla tanıtıldı 10 ay ADATA aydınlatmalı yeni oyuncu SSD modelini duyurdu 10 ay Facebook, hata raporu yollamayı kolay hale getiriyor 10 ay Sony, Xperia F markası altında katlanabilir akıllı telefon üretebilir 10 ay iOS 13’ten ilk görüntüler geldi 10 ay HP'nin yeni dizüstü bilgisayarları, ahşap kaplama seçeneğiyle geliyor 10 ay Bu güç kaynağı çok iyi | Asus ROG 650W 10 ay AMD ve Nvidia aynı çatı altında | Asus TUF FX505 10 ay NASA, 'geceyle gündüzün buluştuğu' büyüleyici anı görüntüledi 10 ay Nvidia G-Sync testlerini 28 monitör modeli geçebildi 10 ay Sony sensörlere yapay zekâ takviyesi 10 ay Yerli deniz hava savunma sistemi Gökdeniz'i ASELSAN'dan dinledik 10 ay Domino’s Pizza kalite için teknolojiye yöneldi: Pizzalar, menüdeki gibi görünecek 10 ay GÖRÜNTÜLENEN İnsanlığın evrimini süpernovalar başlatmış olabilir Sonraki Corsair’ın yeni SSD’si PCIe 4.0 arayüzü sayesinde, 4.95 GB/sn okuma hızı sunuyor 10 ay Microsoft ve Alphabet kuantum kodu yazmayı öğretecek 10 ay Spotify'ın Android versiyonuna uyku zamanlama özelliği geldi 10 ay Elektrikli Honda E'de yan ayna kameraları standart olacak 10 ay İşte karşınızda Yeni iPod Touch 10 ay Gigabyte yeni X570 anakartlarını duyurdu 10 ay Moto Z4 tanıtılmadan satışa sunuldu 10 ay Babalar Günü için akıllı telefon önerileri 10 ay Ferrari, hibrit süper otomobilinin yeni bir teaser'ını paylaştı 10 ay Apple gelecek yıl iPhone SE 2'yi piyasaya sürmeyi planlıyor 10 ay Lenovo Project Limitless dizüstüne 5G bağlantısını getiriyor 10 ay Microsoft'un yeni yapay zekası, metni konuşmaya başarılı bir şekilde aktarıyor 10 ay Redmi’nin ilk notebook modeli RedmiBook 14 tanıtıldı 10 ay Asus ZenBook Pro Duo: İki 4K ekranlı dizüstü bilgisayar 10 ay Microsoft artık Huawei'ye Windows lisansı vermiyor 10 ay Skoda, Haziran ayında yeni bir pickup konsepti tanıtacak 10 ay Oppo F ve R serilerinin yerini Reno alıyor 10 ay Asus dünyanın ilk 240Hz taşınabilir monitörünü duyurdu 10 ay Mali-G77 ile yapay zekâ işlemlerde yüzde 60 daha iyi performans 10 ay Redmi K20 ve K20 Pro tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim