Anlık Bildirim

Intel’in yaklaşan Cofffee Lake işlemcilerinin en önemli detayı şüphesiz yongaların artan çekirdek sayılarıyla gelecek olması. Yıllar sonra AMD’nin Ryzen hamlesi sayesinde görebildiğimiz bu politika donanım dünyasının çoklu çekirdeğe geçişini bir hayli hızlandıracağa benziyor.

6 çekirdek 12 izlekli mobil işlemci

Kısa bir süre önce GeekBench veri tabanına düşen işlemci test sonuçlarında da yer aldığı üzere mobil bir 8. nesil işlemci. Yonganın teknik detaylarına göz atacak olursak 6 çekirdek 12 izlekli bir yapı ortaya çıkıyor ki bu rakamlar gerçekten heyecan verici. Öte yandan tahminlere göre bir i7 modeli olduğu düşünülen işlemcinin mobil segmente konumlandırılmış olması sebebiyle çalışma frekansı biraz düşük. Teste 2.6 GHz’de giren yonganın görev yaptığı aralığa dair bir detay bulunmazken, L2 önbellek değeri 1.5 MB ve L3 önbelleği ise 9 MB olarak kaydedilmiş.

Core i7-7700K'ya yakın

İşlemci, düşük çalışma frekansına bağlı olarak tek çekirdek testinde çok yüksek bir değer alamasa da çoklu çekirdek testinde Core i7-7700K’ya daha yakın olmakla birlikte i7-7700K ile i7-6700K arası bir performans gösterebilmiş. Dolayısıyla yeni platformla birlikte bir önceki neslin masaüstü performansı mobile taşınıyor diyebiliriz. Rakamsal olaraksa tek çekirdek ve çoklu çekirdek testlerinde sırasıyla 4013/19129 puan kayda geçmiş.
H son ekine sahip olacak olan modelin TDP değeri henüz bilinmiyor fakat hali hazırdaki işlemcilerin bandında veya biraz yukarıda bir seviyeye yerleşirse bir de firma tarafından fiyatlandırma bakımından agresif bir politika izlenirse donanım severler bakımından güzel bir dönem geçirilebilir. Tabi Intel’in alışılagelmiş fiyatlandırması hakimiyetini sürdürürse modeller o kadar da çok ses getirmeyebilir. Son olarak işlemcinin ne zaman dizüstü modellerinde karşımıza çıkacağı henüz bilinmiyor. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim