Anlık Bildirim

Kripto para borsaları Suç Gelirlerinin Aklanmasını Önleme yönetmeliğine girdi

Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Engellenmesi yönetmeliğine dün gece alınan bir kararla kripto varlık hizmet sağlayıcıları da eklendi.
Oy Ver

Kripto para borsaları Suç Gelirlerinin Aklanmasını Önleme yönetmeliğine girdi Tam Boyutta Gör

Bugün kripto paralar ülkemizde önemli bir hareketlilik oluşturdu ve devlet refleksi gereği düzenlemeler de gecikmedi. Önce ödeme aracı olmaktan çıkarılan kripto paralar sonrasında haciz işlemlerine konu olmuştu. Şimdi de kara para aklanmasının önüne geçiliyor. 

Yönetmeliğe dahil edildi 

Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Kanunu için çıkarılan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Engellenmesi yönetmeliği dün gece Resmi Gazete'de yayınlanan bir hükümle güncellendi.

Sadece iki satır barındıran hüküm yönetmeliğin dördüncü maddesini değiştiriyor. Bu maddede kanunu uygulamakla yükümlü olan kuruluşlar sayılıyor. Banka, finans kiralama veya kredi kartı düzenleyen kuruluşlar bu maddede yer alıyor. 

Yeni hüküm ile artık kripto varlık hizmet sağlayıcıları da maddeye eklendi. Yani kripto para borsaları ve yatırım firması gibi ilgili tüm kuruluşlar kanunun uygulanması ile yükümlü. Bu durumda devlet kripto para hesabını haczedebileceği gibi suç geliri olduğunu tespit ederse donduracak veya el koyacak. 

Türkiye içerisinde hizmet veren tüm borsaların buna uyması gerekiyor zira bunlar kanunla düzenlenmiş maddeler. Düzenleyici hukuk kapsamına yavaş yavaş girmeye başlayan kripto varlıklar tamamen takip altına alınacak diyebiliriz. 
 

Kripto para borsaları Suç Gelirlerinin Aklanmasını Önleme yönetmeliğine girdi Tam Boyutta Gör

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim