Anlık Bildirim

Apple rekor MacBook sattı

Agresif reklam kampanyaları sayesinde MacBook satışları dizüstü segmenti ortalamasının üzerinde büyüdü ve Apple tarihinde yeni bir rekor kırılmasını da sağladı. 

MacBook ne kadar sattı? Tam Boyutta Gör

Pandeminin etkilerinin azalması ve çip krizi ile büyümesi yavaşlamaya başlayan bilgisayar pazarında dizüstü segmenti de bundan payını alıyor. Özellikle lokomotif olarak görülen Chromebook satışları azalırken MacBook satışları rekor kırdı. 

Rekor MacBook satışı

Apple M1 silikonlarına geçiş ile birlikte masa üstünde önemli bir dönemin kapısını açan Apple bunun karşılığını tüketicisinde bulmaya başladı. MacBook satışları yeni bir rekor kırmış durumda. 

Strategy Analytics raporlarına göre yılın üçüncü çeyreğinde 66.8 milyon adet dizüstü modeli satıldı. Küresel çip krizi nedeniyle beklenen büyüme oranları yakalanamadı. Yıl bazında yüzde 8 büyüme kaydeden segmentte Chromebook sınıfının gözle görülür bir şekilde düştüğü belirtiliyor. Toplamda 6.5 milyon satan Chromebook sınıfı yüzde 30 civarında düşüş kaydetti. 

Lenovo toplamda 15.3 milyon satış ile yüzde 5 büyüdü. HP ise 14.3 milyon satış ile yüzde 5 geriledi. Dell 12.2 milyon satış ile yüzde 50 gibi etkileyici bir büyüme gördü. Apple ise 6.5 milyon MacBook satmayı başararak kendi rekorunu kırmış oldu. 

Yeni dönemde uzaktan eğitim harcamalarının daha da azalması bekleniyor. Bu nedenle artış hızı daha da düşebilir. Oyuncu ekipmanlarının yine eskisi gibi segmenti sırtlayan unsur olacağı kaydediliyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim