Anlık Bildirim

Mars'ın başlangıç meridyenindeki kraterin fotoğrafı çekildi

Mars'ın başlangıç meridyenin konumu olarak belirlenen Airy-0 kraterinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafı yayınlandı.                                                

Mars'ın başlangıç meridyenindeki kraterin fotoğrafı çekildi Tam Boyutta Gör

NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter'i, Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi(HiRISE) sayesinde bir Mars kraterinin yeni görüntüsünü yakaladı. Fotoğraf, gezegenin başlangıç meridyeninin konumu olarak belirlenen Airy-0'ın yüksek çözünürlüklü fotoğrafı olmasından dolayı dikkat çekiyor.

Airy-0'a yakından bakmak

2005 yılında fırlatılan ve bir yıl sonra Mars yörüngesinde görevine başlayan Mars Reconnaissance Orbiter, gezegenin yakın fotoğraflarını çekmek, yeraltı suyu aramak ve günlük küresel hava durumunu izlemek gibi birçok görev gerçekleştiriyor. Uzay aracı şimdiye kadar birçok fotoğraf çekti ancak çektiği son görüntüsü Mars'ın başlangıç meridyeninde yer alan kratere yakından bir bakış sunuyor.

Başlangıçta, Airy Crater olarak adlandırılan bir krater, kızıl gezegenin başlangıç meridyenin konumu olarak belirlenmişti ancak daha sonra yüksek çözünürlüklü fotoğrafların artmasıyla beraber detaylı haritaların oluşturulması için daha küçük bir alan belirlenmek zorunda kalındı. Başlangıçtaki kraterin içerisinde yer alan daha küçük bir krater olan Airy-0, Mars'ın başlangıç meridyeninin nihai konumu olarak seçildi.

27 Ekim 2021'de çekilen ancak yeni yayınlanan bir görüntü ise bu Airy-0'ı detaylı olarak gösteriyor. Yayınlanan görsele bakıldığında kraterin kum tepeleriyle dolu olduğu görülüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim