Anlık Bildirim

Panasonic, yeni nesil Tesla pillerini 2023'te üretmeye başlayacak

Panasonic, gelecek yıl 4680 pil hücrelerinin seri üretimine başlayacak. Şirket, daha fazla menzil ve enerji sunan pilleri Tesla'ya teslim edecek.                
2

Panasonic, yeni nesil Tesla pillerini 2023'te üretmeye başlayacak

Elektrikli araçların en önemli bileşenlerinden birisi olan piller üzerindeki çalışmalar her geçen gün artıyor. Geliştiriciler araçların menzillerini artırmak için pil teknolojilerini iyileştirmeye odaklanırken Panasonic hakkında yeni bir haber ortaya çıkarıldı. Gelen bilgilere göre şirket, elektrikli araçların menzilini %15'in üzerinde artıran yeni lityum iyon pillerin seri üretimine 2023 yılında başlayacak ve ilk teslimatlar Tesla'ya yapılacak.

Elektrikli araç fiyatları düşebilir

46 mm x 80 mm boyutlarında oldukları için 4680 pil hücreleri olarak bilinen pillerin, Model S'nin menzilini tek bir şarjla 650 km'den 750 km'ye yükseltebileceği belirtiliyor. Yeni nesil pillerin önceki versiyona göre sadece 2 kat büyük olmasına rağmen 5 kat daha fazla enerji sunduğu ve kWh başına maliyetin %14 düşürülebileceği söyleniyor.

Panasonic, 2023 yılından itibaren Tesla için yeni piller üreteceği tesislerine yaklaşık 705 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. Gelecek yıl seri üretime geçmeden önce şirket, bu yıl içerisinde güvenli ve verimli süreçler geliştirmek için küçük ölçekli üretimler gerçekleştirecek.

4680'in üretiminin %10-%20 daha ucuz olduğu belirtiliyor. Bu da elektrikli araç maliyetlerinin yaklaşık %30'unun pil maliyetleri olduğu düşünüldüğünde 4680'nin yer alacağı araçların mevcut şartlarda daha düşük fiyatlı olabileceğini söyleyebiliriz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim