Anlık Bildirim

Alman otomotiv devinden yüksek performanslı modeller için batarya atağı

Porsche, batarya üreticisi Customcells ile yeni bir şirket kurdu. Porsche'nin yüzde 80 paya sahip olduğu şirket, yüksek performanslı elektrikli araçlar için Almanya'da batarya üretecek.

Porsche, gelecekte daha güçlü ve dayanıklı bataryalar kullanacak Tam Boyutta Gör

Ülkemizde de satılan Taycan modeliyle elektrikli araç pazarında adından söz ettiren Porsche, Alman batarya üreticisi Customcells ile ortak şirket kuracaklarını açıkladı. Bu şirket, yüksek performanslı araçlar için batarya üretiminden sorumlu olacak.

Porsche ve Customcells'in birlikte kuracağı şirketin adı Cellforce Group olarak açıklandı. Net bir rakam verilmese de Alman otomotiv devinin yeni şirket için en az 10 milyon euro yatırım yapacağı belirtiliyor. Belirtilene göre Porsche'nin bu şirketteki payı yüzde 80 olacak.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şirketin görevi Porsche'nin gelecekteki elektrikli araçları için yüksek performanslı pil hücreleri üretmek olacak. Yeni pil hücrelerinin yapısında anot malzemesi olarak silisyum kullanılacak. Alman üreticinin belirttiğine göre böylelikle günümüzdeki en yüksek güç yoğunluğuna sahip bataryalardan bile daha yüksek yoğunluğa sahip batarya paketleri elde edilebilecek.

Yapılan açıklamaya göre yeni batarya kimyası aynı zamanda bataryanın iç direncini de düşürecek. Bu sayede piller geri kazanım esnasında daha fazla enerji depolayabilecek ve hızlı şarj esnasındaki performansı artacak. Ayrıca bu pillerin yüksek sıcaklıklara karşı günümüz pillerine kıyasla daha dayanıklı olacağı da Porsche'nin iddiaları arasında.

Porsche'nin yeni iştiraki ayrıca yeni nesil lityum iyon bataryalar için geliştirme ortağı olarak dünyanın önde gelen kimya şirketlerinden BASF'i seçmiş. Söz konusu şirketin yeni hücreler için hızlı şarj ve yüksek enerji yoğunluğuna imkan veren yüksek enerjili katot malzemeleri sağlayacağı ifade ediliyor.

Porsche yönetim kurulu başkanı Oliver Blume, konuyla ilgili açıklamasında "Yeni ortak girişimimiz, en güçlü pil hücresini geliştirme konusunda kendimizi küresel rekabette ön saflarda konumlandırmamıza ve onu kusursuz Porsche sürüş deneyimi ile sürdürülebilirlik arasındaki bağlantı haline getirmemize olanak tanıyacak." şeklinde konuştu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim